bugün

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Bir gün okul çıkışında yakın bir arkadaşım yine aynı okuldan iki yaş küçüğümüz görme engelli bir çocuğun-isim vermeyeceğim- koluna girmiş tramvay durağına, yanıma getirdi. Tramvayı beklerken oturduk sohbet ettik. Derslerden filan bahsederken tramvay geldi, bindik. Birisi hemen yer verdi çocuğa, neyse arkadaşım da yanında oturuyor. Ben kalabalıktan o sıra biraz geride kaldım. Tramvay bir iki durak geçtikten sonra biraz rahatladı ben de arkadaşımın oturduğu yere gittim. Arkadaşımın da bir sağlık sorunu vardı, beden eğitimi hocası da karşı tarafta oturuyordu onun yanına gitti, yerine de ben oturdum. Kitaplardan konuştuk. Okuduğum ve beğendiğim hangi kitabı söylersem okuduğunu söyleyip beni şaşırttı.
-sen benden daha çok kitap okuyormuşsun ya dedim.
- yok abi estağfurullah dedi. Hayran kaldım çocuğa. Engeli ona hiç engel olmamış altın gibi parlayan bir çocuk.
Sonra çocuğa garip gözlerle bakanları gördüm ve içim yandı o sırada. Ulan çıldıracak gibi oldum. Ya siz göremeseydiniz ne olacaktı, renkleri seçemeseydiniz, çiçekleri ağaçları ya da lanet binaları göremeseydiniz fakat sizin gibi insanlar size baksaydı nasıl hissedecektiniz? Lanet olsun!