bugün

mp3 indirmek gunahtir

diyanet de buna benzer bir açıklama yapmış olsa da, doğruluğuna pek inanmamaktayım.
hırsızlık suçuyla eş tutuluyor korsan.
hırsızlık, bir kişinin malını ondan çalmak, eksiltmektir.

türkiye'de korsan müzik "sektörüne" bakalım. fişlenmek gibi olmasın, bir zamanlar fena halde içindeydim.
artı rep veren, paylaşım için tşk yazan tiplere albümleri sunuyorduk tek tek.

şimdi şöyle oluyor, mkseler gidip gülben ergen'in albümünü almayacak olan adam, sırf merakından indiriyor albümü.
veya çok sevdiği bir grubun albümünü indiriyor, pls ltf tşk diyor çekiyor gidiyor.
velev ki korsan olmasa, bu adam 10 yeteleyi basıp orijinal albümü alır dinler sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz.
dinlemez, dinlemem.

amaaaa, eğer albümü çıkaran hakikaten değer verip dinlediği biriyse, gider alır. alırım. orijinali bulunsun, kartonetine bakayım, mutlu olayım. apayrı bir duygudur o, 90larda bolca yaşadığımız.
şahsen forumun müdavimlerinden mp3 canavarı bir arkadaşın, ismail yk albümünün konusu altına "ben satın aldım çok güzel albüm tavsiye ederim." yazmışlığına da şahidim. çok oldu. yani, öyle durumda paraya acımıyor adam.

şu durumda, korsan = hırsızlık = günah denklemi kurabilmemiz için yeterli elde yok.
tekrar tanıma bakalım: hırsızlık: birinin malını ondan alma, eksiltme.
eksiltme ibaresine olay sırasında rastlayamıyoruz.

çünkü korsan olmasa yine o satılmayan albümler satılmayacaktır.
söyleyeni ünlü diye, merak etti diye, bilmediği halde albüm alan kesim, zaten mp3 ile uğraşmıyor.
tek şarkısını beğendiği şarkıcının da albümünü alan az kişi tanıyorum, yine biri kendim olmak üzere.

olay albümü yapan yorumcuya/ sanatçıya bağlı.
sanatçı; "neden albümüm korsanda bu kadar satıyor" diye etrafa çemkirmek yerine,
"neden gerçeğini aldırmaya tenezzül etmeyecek kadar .... * bir albüm yapıyorum" diye düşünmelidir. (bana göre)

sanatçıdan, prodüktörden, hep sömürü elemanı olarak kullanılan "sesçisi ışıkçısı"ndan çalınan/ eksiltilen de yoktur bu bağlamda. sesçisi ışıkçısı dedikleri de toplam paydan maksimum %10 alan kısımdır, % 70 küsürü direkt prodüktörün cebine iner. o sesçi ışıkçı da aylar sonra zar zor alır parayı. albüm satmadığından değil, patronların sömürgeciliğinden.

hele bir de vergisini ödemeyip de böyle konuşanlar yok mu, tut burnunun kanadından yere çal diyor şeytan.

iş bu dediklerim; tamamen türkiye için ve türkiye'de yaşayıp da korsan dinleyenler adına yazılmıştır.
cd basıp satan kesim apayrıdır, karışmıyorum.

son tanım: bir önerme. ben yanlış olduğunu düşünüyorum, yanılıyorsam da paşa paşa cezasını çekeceğimdir öte tarafta.
güncel Önemli Başlıklar