misir patlatir gibi bomba patlattirmak

 1. 1.
  hasan cemal'in milliyet'teki bir yazısında geçen ifadedir. kimin kahraman, kimin darbeci ve kimin de piyon olduğuna dair işaretler veren önemli bir vesika niteliğindedir.

  --spoiler--

  "12 Mart öncesindeki cuntacılık faaliyetlerine katılmış, o tarihlerde bizim gruba yakın duran, emekli deniz subayı Erol Bilbilik, irfan Solmazeri şöyle anlatır:

  Bir gün Orhan Kabibayın (27 Mayıs darbesinin beyin takımından emekli kurmay albay ve 12 Mart'ın içinde de yer alan CHP milletvekili, HC) evinde toplandık. Hidayet Ilgar, Talat Turan, irfan Solmazer ve daha birçok kişi vardı. Bir ara irfan Solmazer bana, Erol, sen denizcileri ihmal etmişsin dedi. Kimi ihmal ettiğimi sorunca, Sarp Kurayı, Deniz Gezmişi ihmal etmişsin, hiç temas kurmamışsın. Ama ben onlara istanbulda, Ankara'da mısır patlatır gibi bomba patlattırıyorum dedi.

  Başka ne yapıyorsunuz diye sorunca, irfan Solmazer'in yanıtı şu oldu:

  'Deniz Gezmiş'i, Sarp Kuray'ı filan oturtuyorum. Amerikan Büyükelçiliği'nin ön kapısının kurşunla taranmasına demokratik olarak karar veriyoruz. Emri ben veriyorum. (Deniz Gezmiş, ABD Büyükelçiliği'ni tara ve yok ol!) diyorum. Sarp Kuray'a, (Git şurayı bombala!) emrini veriyorum.

  Bu işlerden Orhan Kabibay'ın mutlaka bilgisi vardı. Dolayısıyla Deniz Gezmiş'i, Sarp Kuray'ı kullandılar. irfan Solmazer 12 Mart'a 24 saat kala Almanya'ya uçuruldu.'(*)

  * Erol Bilbilik, Cumhuriyet gazetesi, 10 Mart 1996, s.8. Bu alıntı için bak: Hasan Cemal, Kimse Kızmasın, Kendimi Yazdım, s.48, Doğan Kitap.

  --spoiler--

  http://www.milliyet.com.t...ID=63&Date=15.05.2008
  0 ... uvjb
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.