bugün

bir kereye mahsus eksi oy vereni bilme hakki

cogu yazarın mağduriyetini gidereceğine inandığım haktır. her yazarin sadece bir kere entrysini eksi oylamış yazarın kim olduğunu bilme hakkı olsun.

bu durum sözlüğün oylama kalitesini büyük ölçüde arttıracaktır.

Amacın entryi değil yazarı kötülemek olduğu bir ortamdan bahsediyorum. Sırf tipine, savunduğu düşüncelere, arkadaşlarına, hayata bakışına gıcık olduğu için yazarın tüm entrylerini kötüleyen bazı seri ve simultane eksi oylayan ibnelerin aramızda olduğu gün gibi aşikar.

o kadar gözü dönmüşleri var ki, ahmet necdet sezer başlığı altına yazılan türkiye'nin 10. cumhurbaşkanı entrysini bile kötüleyebiliyor.

Kısacası sadece bir kereye mahsus her yazarın "hocam bu entryme kim eksi oy vermiş" deme hakkı olsun.

Bu durum eksi oy verenin kim olduğunun bilinmesinden daha çok, seri ve simultane eksi oylayan kişinin azıcık düşünmesini sağlayacaktır.

eğer gerçekleşirse bu şekilde gereksiz, sebepsiz eksi oy verenlerin büyük ölçüde önüne geçilebileceğine inanıyorum. en azından tek hücrelinin seri eksi oy vermeden önce bir düşünmesini, "ulan burda tanım yapmış, ellemeyeyim" demesini sağlayabiliriz.

not: büyük ölçüde kabul görmeyeceğini biliyorum ama çok rahatladım lan.