bugün

reklamlardan ülke analizi yapılır mı

Bir markadan, markanın global ve yerel reklamlarından, her sene hazırladığı tüm reklam faaliyetlerinden ülke gidişatını, ülkenin yönünü anlayabilir misiniz?
Anlarız, hem de adım adım nasıl değiştirilmişiz çok da iyi anlarız...

mesela son reklam gündemimiz Coca Cola'yı ele alalım...

Coca Cola'nın ülkemizdeki ilk zamanlarını, ilk reklamlarını hatırlayalım diyeceğim aslında ama bu entrymi okuyan kaç kişinin yaşsal hafızası izin verir buna gerçekten bilemiyorum;
Biraz yardımcı olayım genç kuşak arkadaşlarıma;
Coca Cola reklamı demek yaşam satmak demekti eskiden, onu içtiğinizde tüm o batılı özendiğiniz ne varsa hepsine sahip olmuşsunuzcasına üstelik... olmaya çalışmak modernleşmenin de çoklu adımıydı da bir bakıma... yüzü batıya dönük modern ülke olmaya çabalamak...

şimdilerde Coca Cola'nın Müslüm Babalı, Özcan Deniz'li reklamlarından aslında ülkenin ne yana döndürüldüğünü de yine baştaki savımla ele alacak olursak çok açık görmek mümkün...
ve ismi de Koka Kola oldu malum atlamayalım önemli...

Yerelleşme politikasını yıllardır takip ettiğim bir marka Coca Cola, Ramazan, milli değerler, vb atlamıyor mesela...
ama bir yandan toplumun hangi yönden ne istediğini de iyi gözlemliyor, inceliyor, analiz ediyor ve reklamlarına yansıtıyorlar bunu kabul etmeliyiz... (Biz aslında reklama değil, ülke olarak geldiğimiz noktaya kızıyoruz bu açıdan ele aldığımızda)

yani o çok eleştirdiğimiz son reklam var ya ülkenin geldiği, getirildiği durumun en net özeti aslında...
Özcan Deniz mesela arabesk söylüyor cayır cayır hem de en damarından yeri geldiğinde ama tv nin sesini kısıp baktığınızda sanki modern bir popçu, ülke de aynı aslında dışarıdan bakıldığında gayet batılı, içinde yaşananlar ise tam bir doğu...
O kadar ki hayatımız eskiden Hollywood'muş meğer, şimdi olmuş Bollywood... Bir Yeşilçam olamadık zaten, bir biz bir kendimiz olamadık ya ben en çok da ona yanarım...

ve evet bu da bir Coca Cola reklamı şaka gibi Özcan Deniz'li olanın bile!!! bunun yanında baya baya gideri var yani

https://youtu.be/-D518uGdIc0