bugün

türkiye nin iş güvenliğinde direnmesinin nedeni

iş güvenliği uzmanı maaşını işverenden alıyor. Dolayısıyla işverene bağlı durumda. Nasıl işverene karşı çıkabilir? Bunun sorumlusu yasadaki eksiklikler. Şimdi bu işyerine güvenli diye onay verenler hapis cezası alacak diğerleri kurtulacak. Yasada şuan hastaneler ve madenler aynı statüde. Yani hastanede ölüm riski ile madendeki ölüm riski aynı oran olarak belirtilmiş. Böyle bir tutarsızlık olur mu?

Yasayı çıkarıyorsun ortada iş güvenliği eğitimi alan insan sayısı az. Ücretleri yüksek oluyor. işveren sana bu parayı ben veriyorum ona göre davran moduna giriyor. Sonra bakıyorsun ortada yeterince eleman yok uyduruk bir kurs ve sınavla binlerce iş güvenliği uzmanı çıkarıyorsun. Sorun hem hükümette hem de bunu bir fırsat bilip yeterince kalifiye olmamasına rağmen uzman olan vatandaşımızda.

eminim tüm bunlar yerine getirilse bu sefer çalışandan kaynaklı '' bir şey olmaz '' hataları olacak.

özetle sorun yine ben yaptım oldu yasası ve bundan faydalanmaya çalışan yurdum insanı. ( teşvik primi -özal : hatırlayın aynı şekilde olmuştu ).