aşkın aşamaları

 1. 8.
  1- Büyüleyici aşama: Bu dönem, aşkın ilk hissedildiği dönemdir. Bu dönemde 3 kimyasal rol oynar.

  Feniletilamin: Aşkın molekülü olarak da tanımlanır. ilk görüşte aşktan sorumlu kimyasaldır. Gözbebeklerinin büyümesi, karında kan çekilmesine bağlı kramp, dudaklarda ve cinsel organlarda kanlanmanın artması gibi etkilere neden olur. Aptal aşk gülücüklerinin ve bulutlar üzerinde yürüyor gibi hissetmemizin nedenidir. Karşımızdaki insanı çekici bulmamızın, sürekli heyecan içinde olmamızın ve bir tür "Polyanna mutluluğu" içinde olmamızın sebebidir.

  Dopamin: Aşık olunan kişiye karşı ilgi ve dikkatinin artmasına neden olur. Kişinin aşık olduğu insana odaklanmasını, ondan başka hiçbir şeyi önemsememesini sağlar. Hiperaktiflik, kısa süreli hafıza, uykusuzluk, iştahsızlık, muhakeme edememe, dopaminin etkilerindendir. Ayrıca kişiyi coşkulu, seksi, istekli, konuşkan yapar.

  Norapinefrin: Kalp atış hızını artırır. Sevgiliyi görünce kalbimizin deli gibi çarpmasından sorumlu kimyasaldır.

  ***


  2- Sevgi ve bağlılık aşaması: 6 ayla 3 yıl arasında ilk aşamada salgılanan kimyasalların etkisi azalır ve ilişki sürüyorsa ikinci aşamaya geçilir. Bu aşamada endorfin rol oynar. Endorfin, beyinde, cinsel organlarda, bağırsak, bağışıklık sistemi ve kalpte üretilir. ilişkide sükunet, içtenlik, sıcaklık, güven, bağımlılık verir. Ne kadar çok sever ve sevilirsek endorfin salınımı o derece artar. ilk aşama kadar heyecen vermez ama ilişkiyi daha sağlamlaştırır.

  ***


  3- Şefkat aşaması: Bu aşamada rol oynayan iki kimyasal oksitoksin ve vazopressindir.

  Oksitoksin: Sarılmanın ve kucaklaşmanın kimyasalıdır. "Güven hormonu" olarak da isimlendirilir. Aşkta cinel duyguların uyanmasında rol oynar. Aşıkların sesleri, bakışları, cinsel fanteziler, fiziksel temas, aşık olduğumuz kişiyi düşünme, koklama bu kimyasalın salınımını tetikler. Kadınlarda salgılanır.

  Vazopressin: Erkekte bağlılık yaratan ve bağlılığı arttıran kimyasaldır. Tek eşliliğin nedenidir.

  alıntı.
  4 -1 ... helikopter
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.