bugün

atatürk ün 16 yaşındaki çocuğu astırması

o dönemde atatürk dilemeden, yaprak kımıldamazdı arkadaşlar, kendimizi kandırmayalım yani.

''senin lozan'a gönderdiğin ismet paşa, tecrübesiz bir adam, onu görevden al'' deyince silahını çeken bir paşadan bahsediyoruz, mustafa kemal paşa...

karşısındaki mebus da silahına davranınca, mustafa kemal'in özel koruma kıt'asının komutanı tarafından öldürülüyor bu mebus. ali şükrü bey, adı. sonra da demokratik mustafa kemal paşa çıkıyor, ''bir ihtimal bazı kafalar kesilecektir'' diyor, buradakiler de diyor ki, ''efendim, o mahkeme heyeti başkanı mıydı?''

mahkeme onun dilediği kararı almasın, bak ne oluyordu o mahkeme heyetine.

mustafa kemal'i savunamayınca hemen gelmişler, ''kundaktaki bebeği boğduruyordu osmanlı, bilmem ne'' diye.

yanlışa yanlışla karşılık verilmez. sen ''benim atam atatürk'tür, o şöyledir, o böyledir'' diyorsan, yanlışına da yanlış diyeceksin.

benim kardeş katli meselesine yanlış demem gibi...

hangimiz daha yobaz, insanlar anlar böylece.

fakat kardeş katli meselesinde, bir ta'zir cezası, bir şer'i dayanak ve bir bağy suçu vardır. bağy, devlete isyan demek. kardeşin devlete isyan edeceği kanaati hasıl olduğunda, onların öldürülmesi makul olarak görülebilir. lakin kundaktaki bebeği de, ''bu çocuk isyan edecek'' diye öldürmek; islam'a ve vicdana sığmaz. yapanların boynuna vebali...

biz yanlışa yanlış deriz.

darısı kemalistlerin başına.