bugün

ilk intiba

en dogru bilinen yanlislar vol 1.

nedir bu vol 1? elbette ilk intibanin cok onemli oldugu dusuncesi.

ilk intiba elbette ki onemlidir, kimse onemsiz aslinda bir anlami yok ki deyip tu kaka yapamaz. ben de yapamam.
ama karsidaki zihinde olusan hersey degistirilebilir, degistirilebilmeli.

en basitinden bir insanla tanistin. o kadar kendiniz olamadiniz ki ilk seferinde, karsidakinin gozunde durumunuz aynen su: bu ne mal adam/kadin la

bu fikrin gercekten de hic degisme sansi yok mudur? subjektif bir ornek mesela. en basitinden kendim. ne zaman insanlari tanimadigim bir ortama girsem tavrim durusum konusmam karsisinda insanlarin fikirleri su olur: sikilgan, fazla ciddi, hic konuskan degil, utangac. hayatimda o sekilde tanistigim veya baska turlu bir sekilde etkilesime gectigim ve beni cok degil bir kac ay tanimis herhangi bir insane sorsaniz bu sifatlara verecegi tepki su olur: ayni insandan bahsettigimize emin miyiz?

bu ornegin verilme sebebi su. ben insanlarin fikirlerini transforme edebiliyorum daha sonraki tavir ve davranislarimla. iyi yada kotuye evirebiliyorum. bunu benim gibi herkes de yapiyor. ve o ilk intiba anindaki karakter ozelliklerinin hicbirini daha sonradan hatirlatmiyor bile karsisindakine.

dogru hareket ettiginiz surece, aradaki yanlislar; dogrulugunuzu etkilemez. eger ki hatayi basta yaparsaniz sadece daha az hata yapma hakkina sahip olursunuz o kadar. her iliski, her iletisimde.