bugün

ayten gökçer

katıldığı programdaki * açıklamalarının bir kısmına katılmakla beraber haksız bulduğum sanatçı. konuşmasında ısrarla 12 eylül darbesini halkın beklediğini söyledi. darbelere çok da olumsuz bakmıyormuş. zamanı geldiğinde yapılırmış falan filan! hem diyor ki şehitlere üzülüyorum, ağlıyorum, vatanseverim vs hem de darbelere olumlu bakıyorum. sebep olarak da söz konusu dönemin kaosunu gösteriyor. dış güçlerin ülkeye zarar verdiğini söylüyor ama darbenin içsel olmadığını, başka pek çok amaca yönelik olduğunu, toplum yararına yapılmadığını daha da önemlisi diğer güçlerin kontrolünde yapıldığını görmüyor ya da görmek istemiyor. çok derin araştırmalara gerek yok * minik bir araştırma pek çok gerçeği gözler önüne seriyor. bugün artık dillendirilen gerçekleri görmezden gelmek neye hizmet ediyor bilmiyorum ama yitip giden onca hayata ihanet gibi geliyor bana.

o yılları yaşamış insanların bu şekilde açıklamalar yapmasına anlam veremiyorum. görüştür saygılıyım ama birçok şeyi öteleyerek kesin ifadeler kullanmak yanlış. o günlere ilişkin bilgim yaptığım -bana göre kısıtlı- okumalardan ibaret ama görünen o ki o günleri yaşamış kimi insanlardan daha 'sağlıklı' değerlendiriyorum olanları. *
*
güncel Önemli Başlıklar