bugün

sözlük yazarlarının eğitim sistemleri

4 yıllık bir eğitimin sonunda orta okula geçilmesinde sorun görmüyorum. orta okulun ilk okuldan ayrılması ya da beraber olmasının bir fark oluşturacağını da zannetmiyorum. fakat ayrılması daha olumlu olabilir gibi geliyor. 3 yıllık bir orta okul dönemi orta okul için yeterlidir. 3 yılın sonunda bütün öğrencileri liseye geçiş sinavı* ye sokacaksınız. buradan aldığı puanlara göre okullara yerleştirilecekler. ( bütün liseleri anadolu lisesi yaptım.) meslek liselerinin puanı kanaatimce düşük olacaktır bu noktada. meslek lisesi ve düz anadolu liseleri ile fen liseleri 3 yıl süper anadolu liseleri 3+1 yıllık hazırlık şeklinde eğitim verecektir. bu sürecin sonunda bütün öğrencileri yine bir sınava sokuyoruz. liseyi bitirme sınavı* ile öğrencileri test ediyoruz. bu sınavı bir sıralama sınavı değil de yeterlilik sınavı olarak ortaya koyuyoruz. herkesi lise mezunu yapmuyoruz. kimin okuma yazma bildiğini test ediyoruz. bu sınavdan sonra bütün lise mezunlarını üniversite sınavlarına sokuyoruz. ortaöğretim başarı puanını da kaldırıyoruz. yerleştirmeyi ham puan üzerinden yapıyoruz. ve güllük gülistanlık oluyor eğitim sistemimiz.

not : bu bir taslaktır.