bugün

devletin bütçe açığını vergi zammıyla kapatması

(bkz: kürt arsızlığı)

45 senedir hiç vergi full yatırım...

yatırım derken sırf yol, baraj, fabrika değil...

"haydi okula" minvalli devlet destek programları, dağa bayıra tarım destek primleri, çocuk yardımları, kent halkından bir kuruş toplamayan belediyelerin finansmanı, gene belediyelerin halletmesi gereken toplu taşıma hizmetlerinin finansmanı ve sübvansiyonu (yatırım yetmiyor bir de bu belediyelere çöreklenip devletin gönderdiği paraları iç eden aşiret kafasının çaldıklarını yerine koymak da var), bedava elektiriğe, toplanmayan vergilere, gözyumulan yasadışı sınır ticaretinden batıdaki vatandaşın ödediği ama doğuda vergisiz olan ürünlere, hatta devletten oluk oluk para akıtılıp hepsi de hortumlanan spor kulüplerine dek milyon tane musluktan para akıtılıyor.

karşılığında ne alıyoruz?

iç göç, yüksek suç oranı istatistikleri, ensest ya da kız çocuğu satma üzerine mide bulandırıcı haberler, kadına şiddet, evlatlarımızın katledilmesi ve hakaret...

devletin yaptıkları hariç bir de bireysel ya da kurumsal olarak batılıların çırpınışları var... telefon şirketlerinden sade vatandaşa kadar belki okursunuz da adam olursunuz diye binlerce kampanya yapılıyor. mail kutuma haftada 1-2 tane şu köye yardım, bu okula yardım, bilmem nere köyüne okul yaptırıyoruz mesajı düşüyor.

kişi başına yapılan yatırım karşılığında alınan dönüş hiç eksiden yukarı çıkmıyor. batıya sanki devlet her sene ikiz kuleler dikiyor...

istanbul'da (evet istanbul) haraççı diye bir yer var gidin görün tunceli yanında paris kalır (insanı hariç yatırımdan bahsediyorum). denizli'nin, afyon'un, kırklareli'nin öyle ilçeleri var ki memur göndermek, vergi toplamak bir de asfalt atmak hariç devlet 60 senedir uğramamış...

adanası, bursası, aydını, izmiri 1 lira yatırım varsa (o da ya vergi dairesi ya müteahhit doyurmak için sekizinci kez asfaltlanan yol oluyor genelde) 8-10 lira devlete geri veriyor...

diyarbakır'a mardine urfaya siirte yollanan meb, sağlık, ulaştırma vs bütçeleri adam başı hesabında izmirin istanbulun 7-8 katı...

tembelliklerinin ve uygarlaşamamalarının bedelini kesecekleri türklerden daha enayi bir millet var mıdır acaba?