bugün

sözlük yazarlarının itirafları

orta okul yıllarıydı,şu mirc furyasının patladığı zamanlar.feysbuk kadar modaydı. bende modaya uydum ve haliyle ergenliğin verdiği ateşle bu mirc denilen icadın içinde ergen olarak maksimum verimi almak adına o oda senin bu oda benim gezinirdim..her akşam iple çekilirdi, ödevler sallanır, internet cafeciyle ileri düzey bir abi-kardeşlik ilişkisi geliştirilir ki harçlıkta dara düşüldüğü zamanda veresiyede açtırılabilsin.nickim o zamanlar bir arkadaşım sayesinde keşfetmiş olduğum nirvana gurubuydu. asiyiz ama öyle yüzeysel bir asilik değil yani bildiğin sapına kadar asiyiz. nick koyma aşamasında da bu asi tarafla alakalı birşeyler koymanın randımanı daha da artıracağını düşündüm.ama öyle dümdüz nirvana koymak istemiyordum,sonuçta alelade bir şey yapmıyorduk, önemli bir mesele sayılırdı ve aldığım nickide şifreliycektim ki başkaları kullanamasın.bir nevi mirc camiasında ki mahlasımız olacaktı koyulacak olan isim.o gruba olan düşkünlüğümü vurgalısın diye 'nirvanist' dedim, içimede çok sinmişti. arkadaş ne çekici bir nickmiş.kanala bir giriyorum özele 5 dakika içinde en az 10 kişi özelden yazıyor. normal şartlar altında bu durumdan bir ergen olarak memnun olmam gerekir ancak bana özelden mesaj yollayan arkadaşların nicklerinde bir gariplik var. çılgınsubay23,biricik19mm,hasan34m,kaçıkboy19m vs gibi nickler yazıyor.ilk ileti de şu olurda genellikle.'slm nirvan hanım ist'in neresinden' vay arkadaş, ben bunu hiç düşünmemişim.hayır bende ergenim tamam, ben de sosyal gözlem amacıyla gelmedim buraya tamam kızlarla sohbet etmek amacıyla burdayım ama bu arkadaşların kızlarla sohbet etme azmi nasıl bir ivme kazanmışsa beynin linguistikle alakalı olan tüm loblarını harekete geçirmiş. bende üşenmeden tek tek anlatırdım, arkadaş bu seattle'dan çıkma bir müzik grubu,tavsiye ederim dinleyin bu şekilde birden bir baktım hiç fark etmeden nirvana'nın internet reklam ayağı oluvermişim. böyle tanışıp arkadaşlık kurduğum hatta bir süre sonra çok beğendiklerini söyleyen üç-dört insanla internet arkadaşı olduk. baktım bu olacak gibi değil, bu algı kazasını bana yazn arkadaşlara anlatırken ,e bir de müzik muabbetine daldım mı iki saatim kafadan gidiyordu. fena can sıkıcı olmaya başladı tabi durum.'ulan bunu değiştirmek lazım' lı cümleler kurar oldum, nirvanizm yapsam diyorum bu seferde 'izmir'in neresinden diye'soracaklar biliyorum. ve alternatif nickler için bir süre düşündükten sonra yanlış anlaşılması imkansız bir nick buldum sonunda.rainman.evet rainman'idim artık.

o zamanlar mirc yüzünden yaşadığım bu nick travması hala sürer. bazen sözlükte ki diğer yazarların nicklerini ve ya enrty başlıklarını ekine-köküne ayırmalar baş göstermekte, bu obsesif-komplusif durum yıldan yıla kitap isimlerine, şarkı sözlerine sıçradı ve de ülke isimlerine doğru uluslar arası bir boyuta doğru ilerlemekte. 'paxil' kullansam geçer belki.

im-za
ra-in-ma-n