bugün

akp nin hayali seçmenleri

tamamen doğru bir başlıktır. daha seçim başlamadan şaibeler başladı.

--spoiler--
Seçmen sayısı 10 milyon arttı.

Velev ki, yedik.

Alt tarafı üç tane evraka doğru

dürüst bakmayı beceremeyip, memleketi birbirine sokan Yüksek Seçim Kurulu, "noksanlık, fazlalık" olmadığını söyledi.

Velev ki, güvendik.

Seçmen sayısında "fazlalık" olmadığını söyleyen Yüksek Seçim Kurulu, oy pusulası bastırdı, 12 trilyon liraya... Hooop, ne sihirdir ne keramet, aha işte marifet, "noksan"laşıverdi 1 trilyona!

Velev ki, uyanmadık.

Oy pusulasını "anca 12 trilyona basarım" diyen firmayla, "olsun canım 1 trilyona da basarım" diyen firma, aynı firma... "Vatan, millet, demokrasi sevgimizle fiyatımızı indirdik" dedi.

Velev ki, ikna olduk.

Velev ki...

Biri izah eder diye soruyorum:

Seçmen sayısı 52 milyonsa eğer, neden 69 milyon oy pusulası basıldı ve dağıtıldı?

Yırtık olur, bozuk olur, 1 milyon yedek bastırdın, hadi bol bol diyelim, 5 milyon yedek bastırdın... Seçmen sayısından

"17 milyon fazla" oy pusulasının anlamı nedir? "Ay ben heyecandan yanlış oy attım, yedek oy pusulası rica edebilir miyim" diyen var mı aranızda?

Yedek oy pusulası kullanma imkânı varsa, neden, orasına burasına mürekkep bulaşmış diye, milyonlarca oy geçersiz sayılıyor? Neden bulaşanlara yedeği verilmiyor? Bulaşıp bulaşmadığını

sandık açıldıktan sonra görebiliyorsan...

Yedeklemenin manası ne?

Oy pusulası dediğin, alt tarafı kâğıt parçası, ne filigranı var, ne barkodu...

Niye yok?

Velev ki...

Oy pusulası buldun, x partisine evet'i bastın, arkasına da patates mührü vurdun, zarflayıp, tutuşturdun garibanın eline, "koy bunu cebine, git sandığa at, sana verilen oy pusulasını bana getir, makarnayı bulguru veya çeyrek altını kap" dedin... Kim fark edebilir? istediğin kadar parti denetçisi görevlendir, üst araması yapılıyor mu sandık başında?

Sizce niye yapılmıyor?

Oy sayısı 52 milyon.

Oy pusulası 69 milyon.

Nerde bu devlet'i boşverin artık...

Nerde bu millet?

--spoiler--

bir yılmaz özdil yazısı.

bu da başka bir tanesi;

--spoiler--
Seçmen sayısı 6 milyon artmış.
1 yılda.
Şak diye.
Milli gelir hesaplanırken...
Vatandaş sayısı azalıyor.
Seçim yaklaşırken...
Vatandaş sayısı artıyor.
Dalgalı vatandaş yani!
Piyasa arz-talebine göre değişiyor.
Yeter ki, sörf yapmayı bil.
Anlamadım diyorsan...
Meksika dalgası gibi düşün.
Hop oturuyorsun.
Hop kalkıyorsun.
Öyle.
Zaten işin özüne bakarsanız, o maksatla "nüfus kütüğü"ne, "seçmen kütüğü"ne yazarlar bizi... Devleti yöneten arkadaşlar, "kütük" listesinde olup olmadığımızı bilmek isterler.
Bakar kütüğe...
- Sen misin bu?
- Evet.
Yok öyle...
O kütüğün sen olduğunu ispat etmen için, nüfus káğıdını göstermen gerekir! Belge gösteremezsen "o kütük benim" diyemezsin... Kütükler karışır yoksa.
Neyse...
Şu anda 48 milyon seçmenimiz olduğuna göre, yılda 6 milyondan, 10 yıl sonra kaç seçmenimiz olacak?
108 milyon.
8'i ölse, düz hesap 100.
Pekiii...
10 yıl sonraki tahmini nüfusumuz ne?
90!
Kütük artıyor çünkü.
--spoiler--