bugün

tc kimlik numarası

son iki hanesi her zaman çifttir.
tc Kimlik numaraları 11 basamaktan oluşmaktadır. ilk 9 basamak arasında kurulan bir algoritma bize 10. basmağı, ilk 10 basamak arasında kurulan algoritma ise bize 11. basamağı verir.
* 11 hanelidir.
* Her hanesi rakamsal değer içerir.
* ilk hane 0 olamaz.
* 1. 3. 5. 7. ve 9. hanelerin toplamının 7 katından, 2. 4. 6. ve 8. hanelerin toplamı çıkartıldığında, elde edilen sonucun 10'a bölümünden kalan, yani Mod10'u bize 10. haneyi verir.
* 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. ve 10. hanelerin toplamından elde edilen sonucun 10'a bölümünden kalan, yani Mod10'u bize 11. haneyi verir.

1 3 5 7 9 numaralı haneleri topla, tek çıkabilir çift çıkabilir. buna x diyelim.
2 4 6 8 numaralı haneleri topla, tek çıkabilir çift çıkabilir. buna y diyelim.

x tek, y tek ise, (7x-y) çifttir ve mod10'u çifttir ve 10. hane çifttir, (x+y) çifttir. (x+y) + (7x-y)(mod10) yani 11. hane çifttir.
x çift, y çift ise, (7x-y) çifttir ve mod10'u çifttir ve 10. hane çifttir, (x+y) çifttir. (x+y) + (7x-y)(mod10) yani 11. hane çifttir.
x tek, y çift ise, (7x-y) tektir ve mod10'u tektir ve 10. hane tektir, (x+y) tektir. (x+y) + (7x-y)(mod10) yani 11. hane çifttir.
x çift, y tek ise, (7x-y) tektir ve mod10'u tektir ve 10. hane tektir, (x+y) tektir. (x+y) + (7x-y)(mod10) yani 11. hane çifttir.

bu son iki hanenin çift olmasına sebep olan durum, geldik neden böyle bir şey yapıldığına. tc kimlik numaralarımız normalde 11 haneli, ilk 9 hane kişiye özel bilgiler barındırmakta ve görüldüğü üzere de son iki hanenin hiç bir fonksiyonu yok, yani kişiyi tanımlayıcı mahiyette. yoksa matemetiksel bir gizemi var ki yapmış adamlar. şöyle ki bu randomize işlemler neticesinde oluşturulan son iki hane türkiye nüfusunun rakamsal olarak eş dağılımını sağlıyor. özellikle son haneye çok güveniyorum ben. duble randomize bir rakamdır çünkü kendileri. bu randomize işlemler son iki haneye göre tüm vatandaşlarımızı 50 eşit parçaya ayırıyor, son hane 5, sondan bir önceki hane ise 10 eşit parçaya ayırıyor.

son olarak gelelim neden çift olduğuna, işte benim de anlam veremediğim nokta bu, gayet rahatlıkla basit bir işlem oynamasıyla tek sayıların da işe dahil olması sağlanabilirdi. dağılım genişliği de 2 katına çıkardı. bunu es geçtikleri için kendileri de pişman olmuşlardır sonradan, emin olabilirsiniz.
güncel Önemli Başlıklar