bugün

entry'ler (571)

6 şubat 2021 fenerbahçe galatasaray maçı

berabere bitme ihtimalini çok zayıf gördüğüm maç. ilk golü atanın maçı kazanacağını düşünüyorum. nedenlerini analiz yaparak anlatmaya çalışayım:

1-) fenerbahçe'de çok büyük ihtimalle gustavo'nun oynamayacak olması sebebiyle galatasaray'ın baskılı başlayacağını ve orta alandaki üstünlüğünü rakibine kabul ettirmeye çalışacağını öngörmek zor değil. fenerbahçe açısından galatasaray'ın bir numaralı top dağıtıcısı olan taylan'a uygulanacak markaj ve baskı belirleyici olacak.

2-) fenerbahçe oynadığı sistem açısından (adına sistem denirse tabii) tıpkı alanya maçındaki gibi orta blok savunması yapıp geçiş hücumuyla sonuca gitmeye çalışan bir takım. bu akşam da bu kadar eksik oyuncusu olması dolayısıyla hemen hemen aynı anlayışla sahada olacaktır ve sonucu yakalama ihtimali de var. kaldı ki fenerbahçe bu sezon öne geçtiği tüm maçlarını kazanmış bir takım.

3-) ilk golü galatasaray'ın atması halinde ise fenerbahçe'nin topla daha fazla oynayacak olması, galatsaray'a onyekuru ile sonuca çok rahat gidebileceği bir ortam yaratabilir ve maç bir anda 2-0, 3-0'ı bulabilir.

4-) erol bulut'un maça ozan'ın yanında ayakları iyi olması ve top yapabilme özelliği açısından attila szalai ile başlaması olası. top fenerbahçe'de iken 4-2-3-1, top galatsaray'da iken szalai'nin stoper rolüne geçmesiyle 5-3-2 denenebilir. üstelik 5'li defans ile sağ stoperin (büyük ihtimalle serdar aziz) nazım ile birlikte onyekuru'yu pasifize etme ihtimali daha yüksek olabilir ancak bu fikrin erol bulut'un aklına geldiğini sanmıyorum.

sözün özü; keyifli, mücadele gücü yüksek, hakemin konuşulmadığı ve sonunda fenerbahçe'nin kazandığı bir maç olsun.

türkiye de doğan 1 milyon suriyeli bebek

genel seçime kadar bu başıboş, üremekten başka bir başarısı olmayan mülteciler için muhalefetin artık somut bir argüman ve çözüm bulması gerekiyor. gelecek 8-10 yıl içerisinde tüm türkiye olarak (türk, kürt, çerkez, alevi, süryani...) cumhuriyet tarihinin belki de en büyük demografik sorunuyla karşı karşıya kalacağız. en kötüsü de bu sorundan ülkenin yarısının haberinin bile olmaması ve dinsel yahut ırksal diller kullanılarak çözümün gelmeyeceğinin hala anlaşılmamasıdır.

the punisher vs the last of us part

saçma sapan bir versus. karşılaştırılan oyunların türleri dahi birebir aynı değil. üstelik naughty dog oyunlarının yapay zekası kötü diye neye dayanarak yapıldığını bilmediğim eleştiriler olmuş. tlou part 2'yi oynamadıklarını farz ederek güldüm geçtim. tlou part 2'de öldürdüğünüz her npc'nin bir adı var ve öldürdüğünüz zaman o npc'nin arkadaşlarının verdiği tepkiler öyle gerçekçi ki gerçekten o düşmanı öldürdüğünüze üzülüyorsunuz. düşmanların verdiği tepki süreleri, yanınızda birlikte yol aldığınız arkadaşların çatışmalarda verdiği reaksiyonlar... ses tasarımı, mekan ve bölüm tasarımlarını saymıyorum bile. tlou part 2 hikaye anlamında birinci oyunun yanına bile yaklaşamaz ancak teknik anlamda oyun dünyasının zirvesidir.

mesut özil in fenerbahçe ye maliyeti

elbette birtakım sponsorlar devreye girmiştir daha fazlasını onlar karşılayacaktır orası ayrı ama "bitmiş, tükenmiş, iki senedir top oynamıyor..." diye boklamaya çalışan gerzekler şimdi de "yauv nasıl maliyeti bu kadar olur inanılmağzzz!" diye haykırmaya başladı. bir dediğiniz birini tutsun be.

edit: falcao'nun bedelsiz olarak galatasaray'a transfer olduğunu zannedenlerin bol bol uğrayacağı başlık.

saad zağlul

burası kpss koktu. ismail hocam sen misin?

börü 2039

dağ ve börü dizisinden tanıdığımız alper çağlar'ın youtube kanalından duyurusunu yaptığı film. bilim-kurgu olması yüksek ihtimal gibi görünüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=QeO7OfawW4s

16 kasım 2020 ekrem imamoğlu nun attığı tweet

"ya kanal ya istanbul" adlı paylaşımdır.

https://twitter.com/ekrem...tatus/1328397080398794756

dexter

geri dönmüştür. fakat her büyük efsane gibi geri dönüşünün sönük kalacağını düşünmekteyim ne yazık ki.

https://twitter.com/SHO_D...tatus/1316468804378079234

playstation 5

bu geceki etkinlikte mekanın sahibi olduğunu hatırlatmıştır.

kim kardashian ın ermeni soykırımı paylaşımı

vatandaşı olduğu amerika nın japonya da hiroşima ve nagazaki soykırımlarını bilmeyen bir cahilin paylaşımıdır.

kitap alıntıları

korku aklın katilidir. korku mutlak felaket getiren küçük ölümdür.

-Frank Herbert / Dune

sanat ne içindir

tabii ki toplum içindir. toplum için olmasaydı çoğu sanatçı resimlerini sergilemek, şarkıcılar albüm yayınlamak, tiyatro oyuncuları biletli seyircilere gösteri yapmak zorunda olmazdı.

şahsiyet dizisi

en iyi jeneriğe ve jenerik müziğine sahip türk dizisi.

din nedir

din modaya benzer. evrenin oluşturduğu kozmik oluşumlardan biridir ve bu milyarlarca insanı etkisi altına alır. genetik mühendisliğinde insanların pozitif veya negatif enerji taşıdığı durumlarda çevrelerini olumlu veya olumsuz olarak etkilediği görülür. bitkisel hayatta olan bir insanın çevresinden etkilendiği ve çevresini etkilediği gibi. din de bu yönüyle insanları etkiler. ülkemizde olduğu gibi bazı toplumlarda milletler dine 'korku ve endişe' yoluyla, bazı milletler ise samimi duygularıyla yaratıcılarına inanırlar. günümüzde din bireysel inanıştan çok toplumları yönlendirme aracı olarak görülmektedir.

daredevil

3. sezonuyla zirve yapmış dizidir. gerçekten harikaydı.

--spoiler--

matt murdock'ın son bölümde fisk'i alt ederken "i beat you!" diye haykırması hayranlık uyandırmıştır."

--spoiler--

alex de souza

kariyer sözkonusu olduğunda hagi'nin eline su dökemez. ancak fenerbahçe'ye, hagi'nin galatasaray'a olduğundan daha fazla katkı yapmıştır. istatistikler her şeyi anlatıyor. hagi'nin uefa kupası var evet ama etrafında oynayan oyuncuları da gözardı etmemek lazım. milli takıma çağrılmıştır sürekli evet. fakat bu da bir ölçü değildir. koskoca brezilya milli takımındaki rekabetle ülke tarihinde 5 tane futbolcu sayamayacağın romanya milli takımını karşılaştıramazsın.

tanım: türkiye'de oynayan en iyi yabancı oyuncu.

superonline

superonline pişmanlıktır.

football manager 2018

dünyanın en saçma oyunu. lig lideri takımın, ligin son sırasındaki takıma karşı ilk yarı 3-0 önde olup ikinci yarıda 4-3 kaybettiğini, bitiriciliği 20 üzerinden 16 olan bir forvetin şutunun taca çıktığını gösteren atari oyunu. bu oyunun nasıl bu kadar hayranı olur anlamak mümkün değil.

damien comolli

bu bir kumar işidir. yapılanmaya gidersin, olursa zengin olursun olmazsa da farklı şeyler denersin. başarı kesin olsaydı şu an tüm türk takımları comolli nin yaptığını yapıyor olacaktı. satılan ve alınan oyuncuların yaşları ve piyasa değerlerine bakarsak gayet iyi iş çıkarmıştır. transfer sezonunun yıldızıydı. umarım başarı gecikmeden gelir ve uzun yıllar futbolun patronu olmaya devam eder.

18 ağustos 2018 yeni malatyaspor fenerbahçe maçı

topal, josef, hasan ali, alper, volkan bu takımın oyuncuları değil. şu topal-josef ikilisini yanyana oynatıyorsan zaten kendine teknik direktör deme kardeşim. kurtarıcı olarak orijin forvet soldado varken alper karaktersizi oyuna giriyorsa kimse bu takımdan bir şey beklemesin. hani "kederli günler olsa da bazen" diye başlayan tezahürat varya. daha çok kederli gün yaşarız biz bu sistemsiz takımla. sözün özü bu sene de şampiyon gs maalesef. cocu sağolsun.