Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' cannot be used twice in /var/www/vhosts/uludagsozluk.com/httpdocs/zlib/yenim/index.php on line 59 - uludağ sözlük
bugün
tavsiye

yalnız yaşamak

evdekilerin bir hafta, iki hafta, bir ay bir yere tatile gitmesiyle aynı şey değildir.
taşınalı sekiz ay oldu galiba. herkes uyusun da kendime vakit ayırayım diye beklediğim, gece tek başıma resim yaptığım kitap okuduğum zamanları özlüyorum. öyle saçma ki aylardır yalnız kalsam da vakit ayırsam dediğim hiçbir şeyi yapmadım.
günde tek öğün en kolay yemeği yiyorum.-hatta bazen çabuk çorba- oysaki ben yemek yapmayı sevdiğimi sanırdım. meğerse ailemin yaptıklarımı yemesini seviyormuşum. hiçbir şey pişiresim gelmiyor.
galon galon kahve içsem kafamı toplayamıyorum.
en kötüsü de aklımın bırakıp geldiğim şehirde, o evde kalması. ben bir aile reisiymişim annemin babamın evinde, bunu çok net anlıyorum. herkesten sorumluymuşum da lisede, üniversitede, şimdi atandığım yerde hep sorumluluğumdan kaçıp onları terk etmişim gibi bir his... hiç yakamı bırakmıyor. en son gittiğimde büyük bir kriz çıktı ben toparladım canımdan kanımdan gitti verdiğim emek. olsun ama kardeşim "abla sen hep gittin zaten yoktun ki" diyince anladım asla yetmeyeceğini ve bu çocukluktan başlayan başarısız aile reisliğini hiç bırakamayacağımı.
ben şimdi kendi evimde kalırım ama aklım kalbim duramadığım yerde.

bir sene boyunca eve kapanıp kitap okumak

bir sene boyunca eve kapanıp kitap okumak yerine eve kapanmadan her gün kitap okumak çok daha etkili olacaktır. en azından akıl sağlığınızı kaybetmezsiniz. okuduğunuz kitaplara göre değişir tabii.

can yaman erkekse sözlük erkekleri ne

Röportaj sırasında ağzını kapatmaya gerek duymadan geğiren , daha dünkü ve basit bir çocuk olduğunu unutup Kıvanç Tatlıtuğ gibi rüştünü ispat etmiş bir aktöre tepeden bakan söylemler eden, erkekliği ıspatın bel altı ile mümkün olduğunu düşünen ,neydim ne oldum delisi biri ile kıyaslanmak şöyle dursun adımın bile yan yana gelmesi korkunç olur.

icardi 1905 ile alakalı başlıklar

cumhurbaşkanına tapanlara ses çıkmıyor altı üstü bir galatasaray taraftarı, oyuncusunun adını nick yapmış. kendince takılıyor. çok mu ? eleştirilerine saygu duyarsınız veya duymazsınız o ayrı konu ama eleştiri herkesin hakkıdır. edit : beşiktaşlıyım.

devlet hastaneleri hizmet vermiyor

geçen arkadaş geçmeyen karın ağrısı şikayetiyle acile gitti. yediğin bir şey dokunmuştur diyip b ağrı kesiciyle göndermişler. çocuk acıdan dayanamayarak hastaneye yeniden gittiğinde apandistinin şiştiğini ve patlamak üzere olduğunu fark etmişler. çocuk tabi hemen ameliyata alındı.

sağlık personeli şapkasını önüne koyup düşünmeli. herkes sizi yok yere suçluyor olamaz. belki de içinizdeki iş bilmezleri ayıklamanın vakti çoktan gelmiştir.

doktor askeri görevlendirmesi

Bildiğin sivil doktorlara tebligat geliyor; 48 saat içinde Suriye sınırındaki üsse teslim oluyor.

Ordan askeri bir konvoyla sınır ötesi harekat bölgesine taşınıyor.

Askerlik mesleğini seçip yapan insanların bile kendilerine görevlendirme çıkarsa gitmekten çekineceği yerlerde bulunuyorlar.

Hemen hemen bütün pratisyen erkeklere sıra sıra çıkan bir görev. Bildiğin aile hekimiyken, acilde çalışırken 2 ay çatışma bölgesine alalım seni deniyor. Gidip geliyor pazartesi işbaşı devam ediyor.

Hayatı boyunca elini tetiğe götürmemiş, hiçbir askeri teknik eğitim almamış, silah sesi duyunca napacağını bilmeyecek 24-25 yaşındaki genç doktorlar zorunlu olarak askeri tabiplik yapıyor.

Tüm bunları yaparken de sivil diye geçtiğinden normalde dengi olan askeri tıp mezunu subay tabiplerin özlük haklarına da sahip değiller doğal olarak.

Mahallenizdeki, ilçe devlet hastanesindeki pratisyen hekimlerin ara sıra bilinmeyen nedenlerle gözükmemesinin sebebi bu olabilir.

Ne kadar doğru bir uygulama tartışılır.

icardi1905 kapatılsın kampanyası

Tüm sözlük olarak desteklediğimiz ve heyecanla gerçekleşmesini beklediğimiz kampanya..

bir yemeğe aşık olunur mu demeyin olunuyor

görsel

Yemeğin devamını koymayı unutmuşlar herhalde....

Swh.

https://twitter.com/selam...tatus/1783193352843747544

uludağ sözlükte yazmanın hiçbir anlamı olmaması

Çok değerli, kalıcı ve Google, Yandeks aramalar ile akışkanlığı olan bir yazın ortamı.
Genç yazarların yetişmesi, her yaştan düşünen, eli kalem tutan gözlemci ve araştırmacı bireylerin yazılı eser bıraktıkları paylaşım ortamı.
Uludağ sözlükte yazar olmak ayrıcalıklı ve aydın olmak demektir.

çin e ait tiangong uzay istasyonu

Tiangong uzay istasyonu veya "Göksel Saray", Çin'in yeni kalıcı uzay istasyonudur. Ülke daha önce iki geçici deneme uzay istasyonunu fırlatmıştı. Tiangong-1 ve Tiangong-2.

Yeni Wentian laboratuvarı, Tiangong'un üç temel modülünden ikincisidir . ilk önemli modül Mürettebat üyeleri için yaşam alanlarını içeren Tianhe, Nisan 2021'de yörüngeye gönderildi. Diğer önemli modül olan Mengtian bilim laboratuvarının ise 2022 yılı sonuna kadar fırlatılması planlanıyor.

Çin'in Tiangong konusunda büyük hedefleri var. istasyonun kendi gücü, tahrik sistemi, yaşam destek sistemleri ve yaşam alanları olacak. Ayrıca gelecek yıl uzay istasyonunun yakınında uçacak olan Çin'in Xuntian adlı yeni uzay teleskopuna yakıt ikmali gücü sağlamak üzere tasarlandı.

Çin, Sovyetler Birliği (şimdi Rusya) ve ABD'den sonra tarihte hem astronotları uzaya gönderen hem de uzay istasyonu inşa eden üçüncü ülkedir.

Çin, Tiangong'un 2031 yılında hizmet dışı bırakılacak olan Uluslararası Uzay istasyonu'nun (ISS) yerini almasını umuyor. Çinli astronotlar şu anda ISS'nin dışında tutuluyor çünkü ABD yasaları, uzay ajansı Nasa'nın verilerini Çin ile paylaşmasını yasaklıyor.
Çin'in Ay ve Mars'a ulaşma planları

Çin'in hedefleri bununla sınırlı değil.

Bundan birkaç yıl sonra Dünya'ya yakın asteroitlerden örnekler almak istiyor.

2030 yılına kadar ilk astronotlarını Ay'a göndermeyi, Mars ve Jüpiter'den örnekler toplamak için sondalar göndermeyi hedefliyor.

Diğer ülkeler ne yapıyor?

Çin uzaydaki rolünü genişletirken, diğer bazı ülkeler de Ay'a ulaşmayı hedefliyor.

2025 yılından itibaren ABD ve diğer ülkelerden astronotlarla Ay'a dönmeyi planlayan NASA, yeni dev SLS roketini şimdiden Kennedy Uzay Merkezi'nde fırlattı .

Japonya, Güney Kore, Rusya, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri de kendi ay görevleri üzerinde çalışıyor .

Hindistan ikinci büyük Ay misyonunu şimdiden başlattı ve 2030 yılına kadar kendi uzay istasyonuna sahip olmak istiyor .

Bu arada, Ay görevlerinde NASA ile birlikte çalışan Avrupa Uzay Ajansı da astronotların Dünya ile iletişimini kolaylaştırmak için bir ay uyduları ağı planlıyor.
astar
Uzayın kurallarını kim koyuyor?

1967 tarihli BM Dış Uzay Anlaşması, uzayda hiçbir yerin herhangi bir ulus tarafından talep edilemeyeceğini söylüyor
1979 tarihli BM Ay Anlaşması, uzayın ticari olarak sömürülmemesi gerektiğini söylüyor ancak ABD, Çin ve Rusya anlaşmayı imzalamayı reddetti
Şimdi ABD, Artemis Anlaşmalarını destekliyor.
Rusya ve Çin, ABD'nin uzaya ilişkin kurallar koyma hakkına sahip olmadığını söyleyerek Anlaşmaları imzalamayacak
görsel