bugün

bir arap yemeği olup sonradan sonraya türkler tarafından benimsenmiştir.
ilk kez gören kızların "ayy bu neeeee" diye kikirdemesine sebep olan,erkeklerinse "yemem lan ben bunu şekli y.rraama benziyo" dedikleri adanaya özgü yiyecek.
şimdiye kadar yememiş kişilere hayatlarında bir kere de olsa yemelerini şiddetle önerdiğim adana ya özgü bir yemek . Üzerine bol kimyon ve kırmızı biber dökülmesiyle öyle güzel olur ki yedikçe yiyesiniz gelir .
görüntüsüne aldanmayıp tadına bakılması gereken orgazmik yiyecek.
görüntüsünü geçsen kokusuna takılınan şeysi...
yemek için gerçekten "mide" isteyen, adanalıların bayıla bayıla yedikleri şöyle bir şey :

http://img255.imageshack....g255/7433/dsc00665jg8.jpg
alkolden sonra yiyeceklerinden.
görüntüsüyle, yeniliş şekliyle midemi kaldıran, adana'da neredeyse her sokak arasında görülen, içki sonrası yemeği!

(bkz: ard arda 27 tane yiyen gördüm)
1 turistin görüp ohhhhhh cock diye haykırdıgı yiyecektir...
görüntüsüne bakmadan önce tadına bakılmasını şiddetle tavsiye edeceğim yiyecek türüdür.
adana'da yenilen meşhur bir yiyecek...

kalın bağırsağın sonunda bulunan bir kesedir ve içi pirinç doldurularak yapılır. gece çorbacılarla aynı saatlerde iş yapmaya başlar. dadından yinmez. üstelik şırdancı tezgahında yapılan muhabbetler de dinlemeye şayandır.

(bkz: şırdan muhabbetleri)
mide bozmaya birebir, bağırsak dolması. adanalılar çok sever o ayrı.
kimyonla nefis uyuma giren yiyecek.
şekil olarak beni yeme diyen ancak gözü kapalı yenebilecek adana ya özgü yemek...
16 yıldır çok pis adanalı olmama rağmen şeklinden dolayı bir türlü ağzıma götüremediğim, beni çorbacılardan döndürden sakatattır.
Adana'da şırdancı cemil baba, şırdancı kemal bilinen meşhur şırdancılardandır.
şahan gökbakarın tiplemesini yaptığı sanırım acur firardaydı ismi orda ki kameramanın adı.
aşktır... şırdancı dayı olarak diyorum, 1 tane şırdan yiyen bizden değildir yiğenlerim. 1, 2, 3, 4 diye sonu gelmeyen bir sevgidir şırdan. bir de mumbar vardır ki, üstüne yarım porsiyon çok güzel gider. adanalı olmak güzel bir şey ulan.*
(bkz: adanalıyık gardaş)
şırdan kör bağarsak olarak bilinen bir organdır, hemen yanından kırkkat organı da çıkar. bu organ alınır temizlenir içi pirinçle ve bazı baharatlarla birlikte doldurulduktan sonra dikilir ve pişirilir. erkeğin cinsel organına benzettikleri için '' ay hayatta ağzıma sürmem '' diyip şırdanın tadına bile bakmayan adanalı kızlar mevcuttur. ama tadı mükemmeldir, temiz olduğundan emin olunan heryerde yenebilir.genellikle gece yarısı şöyle diyaloglara sebep olur

+şırdana gidek mi gardaaş?

ki bu lafı (bkz: )pit10 adanadaki konserinde,adanalıları coşturmak amacıyla da söylemiştir.çok da iyi karşılanmıştır.
her türlü alkolden sonra yenilesi yiyecek. adana'ya has yiyecektir ve şırdancı yusufta yenir.
gece yarısı çakır kafayla gidip kimyon,pulbiber,limon suyu karışımıyla 3tane mideye indirip huzur bulacağınız yemektir.
Enfes bir lezzet. istanbulda yapan bir yer var, taksimde. Meydandan tünele doğru yürürken soldaki 4. sokaktaydı sanıyorum, başkada istanbulda bi yerde rastlamadım.
(bkz: hayat şırdanın ipi kadar kısadır)
kimine göre şırdan sadece bir yemek değil aşktır.
ne olduğunu bilmeyen birisinin bol baharatlı sik dolması sanabileceği yiyecektir. bilmeyen biri baktığında bir sik ve onu tamamlayan taşşak şekli görebilir. ama korkulmamalıdır o sadece midenin bağırsağa bağlanan bölümünün bol baharatla doldurulmuş halidir afiyetle yenebilir, hatta tadından yenmez.