bugün

şopar,romen,çingene
çingene denmesine kızan, kendinden bekleneni yapamadığında "a be şopardan ne beklersin?" diye kendini savunan, yarın kaygısı olmayan, günlük yaşayan insan ırkı
ingilizcesi gypsy olan,vatanım diyebileceği bi toprağa sahip olmayan esmer vatandaş olarakda bilinen topluluk.haa eskiden annem beni bunlara vermekle tehdit ederdi bi de*
Şımarık, küstah, yaramaz anlamına geliyormuş bu sıfat mecazi olarak. *
bunlar siz manitonuzla * kavga ederken tam ayrılık anında gelip karşınızda "aa kızan sevii kariyi cık cık cık" der. sizde ona "ya bi !@$£#% git" derseniz hiç bir şey yapmazlar karşınızda öyle kısa film izler gibi izlemeye devam ederler. sonra ne zaman siz ayağa kalkıp bu dişi şoparları kovalamaya başlarsınız işte o zaman mesafe korunur. döndüğünüzde de kız arkadaşınızla gülüşüp barışırsınız bu vesileyle. * *
şoparmak fiilinin köküdür.
yenisahra da bol miktarda bulunup arada habire yahşi lisesi öğrencilerini taciz eden insancıklar. hatta kendi aralarında isimleri de vardır yenisahra şoparları diye.
(bkz: tarık mengüç)
genelde dalga geçmek, aşağılamak için kullanılan söz. romenlerin birbirlerine şopar diye hitap etmesi aralarındaki yakınlığı gösterir. ama siz gidip bir romene şopar derseniz büyük ihtimalle kalabalık bir romen grubu tarafından feci dövülürsünüz.
bi dokuz sekizlik duydumu dünyanın bütün dertlerini unutan topluluk.

-rinnaaaaa.. rina rina...
(bkz: cristiano ronaldo)
bazı insanlar tarafından küçümseme sayılsa da, bizim roman(siyahi) vatandaşlarımızı anlatmak için kullandığımız kelime. çok ilginç küfürleri ve konuşmaları ile ünlüdürler. duyduklarımdan örnekler:

a: abe kızaan senin ananı s.kiim
b: benim anam senin de anan lan salak
----
a: bebeeeen ölsün be köpek.
b: ...
----
a: abe ustaaa(a'lar vurgulu) gel bakiim buraaa
b: söyle birader?
a: o ayakkabılar yeni mi? ver bakayım nası durcak bende.
b: ...
----
a: abe koca karı senin kuku olmuştur tencere gibi
b: olcak tabi benim herifin ki boru gibi
----
a: polis amca valla ben bi şey yapmadım allahıma kitabıma
b: (polis gittikten sora) senin allahını kitabını si..yim.

ayrıca bu insan türü nasıl olur bilmem; ama hiç bir zaman yalnız kalmaz. aralarından biri dayak mı yedi; bir an bütün mahalle toplanır. ıslık la. bir ıslıkla. bazen kıl olsak da çok eğlenceli tiplerdir.

-(h)obaaaaa. oynayın laan
-kalkıp oynamayanın anneciiiyle dans edicem sahaba kadar.
izmir'in alsancak semtine bağlı ege mahallesinde kurulmuş olup, polisleri bile şaşkına çeviren bir hırsızlık çetesinin ismidir. çete üyelerinin hepsi romandır. polisi şaşırtan olay çete üyelerinin hepsi 13 - 17 yaş arasıdır.
bohçacılık yapanları aynı zamanda iyi birer falcıdır...
şopar aslen çingene ile eş anlamlıdır. Ancak pis çingene veya pis şopar dendimi bu kötü bir kelimedir kendi aralarında bile. Sokayım seni şalvarıma çıkarayım tozpembe....
ağızları a be! demeye hazır bir şekilde açık durur...

iyi bir gözlem ile sevgilinizin kanında şoparlık olup-olmadığını belirleyebilirsiniz...
artık trakya insanın diline yerleşmiş sadece çingene topluluğunun kullanmadığı hitap kelimesi. Nerden mi biliyorum (bkz: trakyalı ev arkadaşım var)
Bulgaristan ve yunanistanın çingeneleri ülkelerinden atmalarıyla türkiyedeki çingenelerin yarısının trakyaya yerleşmesiyle sayelerinde trakyalılarıda çingene sandırtan ırktır.
(bkz: angel di maria)
izmir karşıyaka'da, dedebaşı ve imbatlı mahallelerinde kalabalıktı bu insanlar. fakat yap-sat'çı inşaat sektörü ve belediyenin iş birliğiyle yerlerinden yurtlarından edildiler, legal yollarla...
genellikle trakya insanına söylenen şey. köpek anlamına da geliyormuş yeni öğrendim.
Çok tatlı bir ifade küfür falan değil samimiyet belirtisidir.
cingener
kürt pigmentinden gelen bir irk.
çingenece erkek çocuk anlamındadır sanırım. karadenizlilerin uşak, rumelilerin kızancık demesi gibidir.
güncel Önemli Başlıklar