bugün

tanrı'dan başka ilahlar tapmak. tanrıya ortak kosmak.ayrıca islamda en büyük günahlardan biridir. *
müslümanlıktan çıkma sebepleri.
kendini allah ile aynı kefeye koymak. şirk koşmak şirket olmak manasınada gelebilir.
yani allah'ın yaptıklarına ortak olmak, kendini o'nunla eş tutmak.
yaradana ortak koşmak, ondan başka tanrılara tapmaktır. en büyük günahtır, bunu yapanlar kesinlikle cehennemden çıkamayacaklardır. *
hayata dair ölçüleri belirleyen merci olarak Allah'tan başkalırına inanmak.

Eğer yerde ve gökte Allah'tan başka ilahlar olsaydı kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Demek ki, Arş'ın Rabbi Allah onların nitelemelerinden uzaktır, yücedir. enbiya-22
dinde allah ın sözü kuran dan başka kaynak kabul etmek bir şirktir. allah adına helal-haram, yasak-emir uydurmak şirktir. kuran da olmayan şeyleri insanlara allah ın emirleri gibi anlatmak şirktir. dinde allah tan başka otorite tanımak, "hocaefendi haram dedi, haramdır" demek şirktir. allah a ve onun rızasına aracıların olduğuna inanmak şirktir. şefaate inanmak, günde 5 öğün ve defalarca din gününün sahibinin allah olduğunu söylerken * ahirette o ndan başkasından fayda gelebileceğine inanmak, allah tan başkasından şefaat beklemek şirktir. "şefaat ya resulullah!" diye yalvarmak şirktir. camilere getirilen kıllara, tüylere tapmak, allah için hiç bir zaman yapılmadığı ve yapılmayacağı gibi * kıl-tüy için ağlayıp zırlamak şirktir. türbelere gidip ölülerden dünyaya dair yahut ahirete dair dileklerde bulunmak, bu türbelerde kılınan namazların daha makbul olduğunu düşünmek şirktir. ırkını kutsamak ve ırkına tapmak şirktir. devletine tapmak şirktir.
insanların müslüman olup olmadıklarını, kişilerin imanının ne kadar olduğunu tayin etmek, kendini beğenmek, daha iyi müslüman olduğunu düşünmek, kimin cennetlik kimin cehennemlik olduğunu belirlemeye çalışmak.

bunun duası şudur: allah'ım, tanıdığım, tanımadığım insanlar hakkında yargılarda bulunmaktan beni koru. tanımadığım insanları tanımıyorum diye hor görmekten beni koru. bu düşüncelerle davranırsam, cehennemden beni koru.

zaten bu düşüncelerle zamanını geçirirsen, cehenneme gitmeden mutsuz olursun.
bir çok yobazcığın insanlara "sen dinsizsin, sen ateistsin" diyerek işlediği günah.
(bkz: bir atletizm dalı olarak şirk koşmak)
yasar nuri'nin deyimi ile illaki putlara tapmak değil, aynı zamanda falancayı desteklemezsen, oy vermezsen cennete gidemezsin demek de sirk kosmaktır. cunku bunu diyen kendini tanrı yerine koyarak, kimin cennete gidebilecegine karar vermektedir.
(bkz: akp)
kendi içinde dönen, ironik bir yapısı vardır. başkasının şirk koştuğunu söyleyen ya da bu deyimi kullanan insan da bilmeli ki özü de şirk koşmaktadır, zira dünyada yüzlerce tanrı vardır.
allah ile niteliklerini bir tutmaktır. cehennemliktir yapılmamalıdır.
(bkz: uludağ sözlük engelsiz şirk koşma olimpiyatları)
akabininde hemen sirkli espri yapılan teolojik yargı bildiren hede.
bir nevi kendini aşmak, boyundan büyük iş yapmak, yaratıcıya karşı gelmek anlamları taşımakla birlikte sakıncalı sonuçlar da doğurması muhtemel bir işlemdir.
alenen yapılan kafirliktir.
sözlükteki müslümanların her gün milyonlarca defa yaptığıdır. kendilerini tanrı yerine koyup, kimin iyi kimin kötü, kimin cennetlik kimin cehennemlik olduğuna karar veriyorlar...
çok zor bir meseledir, zira nazar boncuğu şirk, başkasını sevmek şirk, namaz kılmamak şirk, büyük şirk, küçük şirk, gizli şirk, allahtan başkasından istemek şirk, mühürle namaz kılmak şirk, şirk koşan biri ile(gizli şirk koşan) akrba olmak şirk, şirk, şirk, şirk ve sonuç kısır döngü. Bunlara kalsa dünyada 100-150 adam dışında herkes müşrik oluyor. Allahda şirki affetmez tabi. Görüyormusunuz allahın merhametli olduğunu nasıl tarif ediyorlar. Allah diyelim büyük şirki affetmiyor, peki insanların bilmeyerek cahilliğinden dolayı işledgi gizli ve küçük şirkide mi affetmiyor?
Bilenlerin yazması rica ediliyor.
tanrıdan rol çalmaktır.
bir akp geleneğidir.

"allahın vasıfları tayyipte var"
"tayyip'i üzmek allahı üzmektir"

vs vs vs.

(bkz: din alır din satarım)
görsel
(bkz: ben insan değil miyim)

Tam şirk şarkısı. Evet.
yanacaksınız !

dedirtir.
ateistlerin yaptığı.
imkansızdır. şirk, zandan ibarettir.
"atalarım ibrahim, ishak ve yakub’un dinine uydum. bizim, allah’a herhangi bir şeyi ortak koşmamız (söz konusu) olamaz (ma kane, imkanın tersi) . bu, bize ve insanlara allah’ın bir lütfudur, fakat insanların çoğu şükretmezler.” (yusuf-38)
herhangi bir ortağı olmayan allah'a herhangi bir şeyi ortak koşmak mümkün değildir.