bugün

asik dertli'nin bir siiridir. pentagram cok guzel coverlamistir.
telli sazdır bunun adı
ne ayet dinler ne kadı
be allahın sersem kulu
şeytan bunun neresinde 2 kere
efendim müzisyenlerin her çağda uçmuş,meczup,divane görülmelerinin sonucu yazılmış taşlamadır.
telli sazdır bunun adı
ne ayet dinler ne kadı
bunu çalan anlar kendi
şeytan bunun neresinde...

abdest alsan aldın demez
namaz kılsan kıldın demez
müftü gibi haram yemez

istanbuldan çikar teli
ardiç ağacindan kolu
be allah'ın sersem kulu

boynuzu yok kuyruksuzdur
ayağı da çarıksızdır
derdli gibi sarıksızdır
pentagram'in bir albumunde bulunan sarki.
edit: yani albumun adi bir,herhangi bir albumde bulunan sarki degil.*
kadıya feci şekilde ayar veren taşlamadır.
pentagramın en satirik çalışmasının,aşık dertli'ye ait en sert en ağır taşları atan parçası.
pentagram'ın hem türkçe olsun hem de içinde şeytan geçsin diyerek yaptığı piyasa çalışma.hem ismin pentagram olacak hem de şeytan bunun neresinde diye şarkı yapacaksın.hangisiyle prim yapmaya çalışıyosun anlamıyorum ki..
(bkz: şeytan ayrıntılarda gizlidir)
bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirten pentagram şarkılarından biri. bide bir var.
tüm parasını tiyatro ve sinema'dan kazanan levent kırca'nın, tüm parasını yine tiyatro ve sinema'ya harcama hayallerinin sonu olan, farklı kültürlerden iki insanın hikayesini bir noktada buluşturarak, doğu ile batı arasındaki uçuruma dikkat çekmeye çalışan 2003 yapım yılına sahip bir levent kırca filmi.
(bkz: the exorcist)
tam da şu an her metalciye satanist diyen zihniyete cevap niteliğinde bir şarkıdır.
tüm parasını gerçekten de bu işe yatırmış fakat, hayal kırıklığı yaratmış bir levent kırca'nın, yine seyirci tarafından sevilmeyen, levent kırca'nın yıllarca kendisini yinelemesinden ibaret olan, ''olacak o kadar'' parodilerinden öteye gidemeyen görüntüleri, diyalogları ile, ''e amca zaten bunları olacak o kadar'da izliyoduk; ne gereği vardı da bu kadar parayı döktün, çuvalladın?'' dedirten, izlense de olur, izlenmese de tadındaki levent kırca filmi...
ceza'nın yerli plaka şarkısında gönderme yaptığı şiir.
-kısa bi not sazın içinde şeytan yok
geçmişte alevilerin saz çalmalarını kültürlerinde bulundurmaları ve yaşamaları sırasında alevi olmayanların onları sazın içinde şeytan var die tenkit etmeleri sonucu anadoluda söylenmiş sözdür.
isminin şeytanla alakası olmayan, evrendeki elementler ve bu elementlerin arasındaki dengeyi temsil eden yıldızın ismini alan grubun kendisine satanist benzetmesini yapan "basit" insanlar için yorumladığı aşık dertli şiiri.

Dikkat edilirse o dönemlerde bile aynı tartışmalar olduğu görülecektir çok güzel bir ayar atma mevcuttur.

"abdest alsan aldın demez
namaz kılsan kıldın demez
kadı gibi haram yemez
şeytan bunun neresinde? "

kısmının günümüzde birtakım kişi ve kuruluşlara okunması gerekir, dileğim o dur ki bu bir takım kişi ve kuruluşlar "59" sayısıyla birlikte yok olup gitsinde okumak zorunda kalmayalım. * *
Pentagram ın bir albümünde bulunan şarkının sözleri özellikle sanat içeren aşık dertli tarafından yazılan şarkıdır.
erdal erzincan ın 94 yılında çıkardığı töre albümünde yer alan bir parçasıdır.

halep'ten gelmiştir dalı
öter bülbül gibi dili
yemen'den alınır teli
şeytan bunun neresinde

aşkın narına dalmışım
mürşid-i kâmil görmüşüm
dersimi pirden almışım
şeytan bunun neresinde

tarikatta ben de oldum
taliplere bir bir sordum
hakikat yolunda kaldım
şeytan bunun neresinde

mühdi gibi yalan demez
söyler dili dolan bilmez
hakim gibi haram yemez
şeytan bunun neresinde

ali üryandır ceddimiz
mürşid-i kâmil kendimiz
tarikat yolu bendimiz
şeytan bunun neresinde

tarikat yolu bend oldu
söyleyeni emrah oldu
derd-i sırrım yürek oldu
şeytan bunun neresinde
*
saç diplerine bakın. *
"işte bu olmuş" dedirten Pentagram Coveri. Türkiye'de de metal müzik varmıs. Helal olsunmuş.
(bkz: the devil s advocate)
Saçma-sapan sözleri olduğunu iddia edebilebilecek cahilce yaklaşımlara heba gitmiş aşık dertli eseridir.
Saçma-sapan iddiaları araplaşmış islamı dogmalardan ibaret sanan cahillerin işidir ki Kadıya,imama giydirmesi hoşlarına gitmemiştir herhalde.

Peki Aşık dertli bu dizeleri götünden mi uydurmuştur.Bilinir ki anadolu'da islam öne sürülerek sünni-araplaşma sürecinde bağlama yasaklanmıştır.Bu ve buna benzer birçok türk kültürü geleneği islam adına unutturulmaya çalışılmıştır.islam'ı saptırarak en güzel değerlerimizi unutturmaya çalışan egemen sınıf ki bu ulema sınıf gayri-türk unsurlardır genelde ekonomik olarak da dini sömürmüştür.

Yani günümüzün durumunun farklı versiyonu.

Bugün fetocular Dini dogmatikleştirip araplaştırma değil de aynı hristiyanlaştırma peşinde,ruhban sınıfı oluşturma peşinde,üzerine de bunlarla para kazanıyorlar ohhh.

not: Pentagram işaretini şeytanın işareti olarak gören salaklar var. Svastika da zaten Nazi işaretidir sadece berbat bir işarettir,Allah svastika kullanan bütük kültürleri,kavimleri lanetlesin di mi?
Gülen cemaati ile bağlantısı kurulmuş şiir. Peki Gülen bunun neresinde ?
muhafazakar kesimin bazı fraksiyonları,sadece sazı değil,bütün çalgıları haram sayarlar.bunlar arasında en önde gelenlerinden birisi de saadet-i ebediyye kitabının yazarı hüseyin hilmi ışık'tır. bu kişinin damadı enver ören'in kontrolündeki tgrt'de yapılan dini programlarda yıllarca bu konular işlenmiş,özellikle dini müzikle uğraşanlar resmen ''kafir''ilan edilmiştir. konuyla ilgili orjinal örnekler için: (bkz: osman ünlü) (bkz: hüseyin hilmi ışık)
1772-1846 yılları arasında yaşamış bolu gerede'li aşık dertli'ye ait halk şiiridir.

Aşık Derdli

Telli sazdır bunun adı
Ne ayet dinler, ne kadı
Bunu çalan anlar kendi
Şeytan bunun neresinde

Abdest alsam aldım demez
Namaz kılsam kıldım demez
Müftü gibi haram yemez
Şeytan bunun neresinde

istanbuldan çıkar teli
Ardıç ağacından kolu
Be Allah'ın sersem kulu