bugün

ne zor ne illet bir şey yahu. ama başaracağım şekeri yeneceğim baklavalar için şart bunlar yaa..

1. ENTRY SAHiBi OLARAK TEKRAR SÖYLEYEBiLiRiM Ki. ARADAN BU KADAR ZAMAN GEÇTi ARTIK ŞEKERi BIRAKTIM. ŞEKERSiZDE TADLARI GÜZELMiŞ GERÇEKTEN..
günde yaklaşık on bardak çay üç şekerden 30 şeker oda hemen hemen 2 avuç şeker artı diğer gıdalardan aldıklarımız. çocukken bundan daha az şeker tüketiyorduk herhalde. 2 senedir bardağıma şeker girmiyor çok şükür. anladım ki şeker insanın ağzının tadını bozuyormuş.
sağlığını düşünen her insanın hayatında uygulaması gereken karar. en azından Çaykahve ve yemeklerden sonra tatlı ile alınanı engelleyebilirse ne mutlu ona.
Benim gibi Çay, kahve vb sıvıları çok fazla tüketmiyorsanız gerek olmayandır. Hayatın tadını kaçırmamak gerek.
iş yerinde çoğu kişinin sanki ahlaksızca bir şey yapıyormuşsunuz gibi sizi uyarması canınıza tak edince yapmayı planladığınız durum.
onlar da iyiliğimiz için diyor tabi de. sonuçta iş yerinde günde kaç bardak çay, nescafe tüketiyorsunuz.
yine de bir şeyden tat alamıyor gibi hissettirmesi can sıkıcı..
gururla söyleyebilirim ki şekeri bıraktım. meşrubatından tut tatlısına kadar her alandaki şeker kullanımına son verdim. artık yemek yediğim zaman çok istersem ayran içiyorum. hem şekersiz hem de tok tutmada faydalı. çaya eskiden en az 2-3 şeker atarken ilk bıraktığım zaman çayı şekersiz içemezsem çay içmeyi bırakırım diyordum. çayı hala içiyorum ancak şeker koymadan! üstelik şeker olmayınca istediğim kadar çay içmenin de keyfini yaşayabiliyorum. tadı hala çok kötü ama insan günden güne alışıyor.
geçenlerde bir arkadaşın zorlamasıyla bir yudum kola içmek zorunda kaldım ve inanılmaz tatlı geldi. sanki hiç kola içmemiş gibiydim. böyle olunca da koladan veya diğer şekerli meşrubatlardan da soğuyorsunuz. sütlüler haricinde tatlılarla aram zaten iyi değildi şimdi hiçbirisini yemiyorum. ikram edilince kibarca reddedin abi ölmezsiniz.
neyse sonuç olarak şekeri bıraktığımda vücuduma ne kadar çok gereksiz şey aldığımı farkettim. iyiki de bırakmışım. azıcık irade gerekiyor.
yakın zamanda yaptığımdır. insan gerçekten zorlanıyor. çaya, kahveye attığım şeker zorlamadı beni ama çikolatasızlık zorluyor. bu arada vücudun şeker ihtiyacı için en azından bir elma yemeli insan.
sağlıklı eylemdir.
(bkz: extacy)
Sigara bırakmak ne ki amk?

Bu illet öyle tatlı öyle güzel bir şey ki. Bakıyorsun renk renk çeşit çeşit tatlılar cartlar curtlar.

insanın aklı gidiyor yeminle. Ama her boku yiyip de sağlıklı bir vücuda sahip olamıyorsun mesela. Ben de isterim amk hem midemde hem karnımda Baklavalar olsun ama o işler öyle olmuyor.

Abartmamak kaydı ile meyveden veya %80 bitter çikolatadan alacağınız şeker ile nefsinizi körleyebilirsiniz.
Bazen öyle bir gerçekleştiremezsin ki neredeyse çayı bırakacak hale gelirsin.
Tamam şuradaki masaya bırakıyorum ihtiyacın olursa oradan alırsın.
herkese tavsiye ettiğim.
kısa zamanda kılo vermeye neden olacak karar.
irade isteyen eylem.

"Çayın gerçek tadı" muhabbetine falan hiç girmeyeceğim zira iki senedir yüzde sıfıra yakın glikoz barındırıyorum hayatımda, hala o şerbetimsi tadı arıyorum çay içerken... Kahve türevlerindeyse değişiyor olay, şekersiz çok daha iyi hepsi.
Saçma sapan bi uğraş. Hayattan şekeri, tadı çıkartın. Geriye ne kalır?
Ya bakın dalganıza yaa. Önce az yiyin anasını satayım.
bir bardağa 1 kaşağa düşürerek yapmaya çalıştığım eylem. bi anda bırakmaya çalışırsan tabi çayı bırakırsın, kesin ölcek kullanıp yavaş yavaş azalt bak bakalım nasıl bırakılıyor.
yaklaşık beş yıl önce meraktan yaptığımdır. alışınca isteseniz de şekerli içemiyorsunuz.
Şekeri bırak geçligine yazık edersin telden yazıyorum hataları af edersin.
Atın ölümü arpadan olsun şekersiz yaşanır mı ya hu?
Bir ay boyunca meyve dahil tüketmeyerek suni ve doğal olmak üzere ayırt etmeden yapacagımdır. Bakalım. Sonuçları yazarım.
Kilo vermek uğruna seneler süren kıvranışım meret eroinden bağımlı yapacı yararı yok zararı çok. beyaz tehlikelidir beyazı sevmeyin.
yaklaşık bir aydır benim de yaptığım şey. bunda that sugar movie adlı bir belgeselin payı da çok büyük. şöyle ki günlük yaşantısında gayet sağlıklı ve dengeli beslenen ve hiç endüstriyel şeker tüketmeyen avustralyalı bir adam var. ve yıllarca tartışılan 'şeker mi daha zararlı yoksa yağ mı' konusuna bir açıklık getirmek için doktorlarla iş birliği içinde bir deney yapmaya karar veriyor. ve 2 ay boyunca her gün kırk çay kaşığı şeker tüketmeye başlıyor. ve bunu çikolata, dondurma gibi yiyeceklerle değil sağlıklı olarak lanse edilen kahvaltılık gevrekler, meyveli yoğurtlar, light ürünlerle yapıyor. bu ürünlerdeki şeker miktarını öğrenince şok oluyor, daha sadece kahvaltıda yirmi çay kaşığı şeker tüketmiş
oluyor. bunun sebebi yağı azaltılmış light ürünlerde lezzet kaybının şekerle kapatılmaya çalışılmasıdır. ama bu daha zararlıdır. çünkü bir yiyeceğin içinde kendiliğinden bulunan, sonradan konulmayan yağ sağlıklıdır ve bunu çıkarıp yerine şeker koyup daha sağlıklı olduğunu iddia etmenin nasıl bir mantıklı açıklaması olabilir bilmiyorum.

tabi bu sırada doktorlarla yaptığı görüşmelerde sağlık göstergelerinin iyiden iyiye kötüleştiğini öğreniyor. karaciğeri yağlanıyor, cildi bozuluyor. en önemlisi psikolojisi de bozuluyor. şeker yediğimiz zaman kendimizi cok iyi ve enerjik hissederiz ama bu kısa sürelidir çünkü şeker yediğimizde kan şekerimiz çok hızlı yükselip iner ve bu sebeple yedikten kısa bir süre sonra kan şekeri ilk baştaki seviyenin de altına düşer, mutsuz ve halsiz oluruz. beyin uyarılır, canımız tekrar tatlı bir şeyler çeker ve bu döngü böyle devam eder. dengesiz bir ruh haline bürünürüz. şeker işte bu yüzden bağımlılık yapar. ayrıca şekerin beyinde uyuşturucu maddelerle aynı yeri uyardığı gözlenmiştir.

ben şeker ihtiyacımı meyve, bal gibi sağlıklı ürünlerden karşılaşıyorum. meyvenin içinde şekerin yanı sıra sindirimi kolaylaştıran liflerde bulunur. ama biz meyveyi sıkıp suyunu içersek sadece şeker tüketmiş oluruz. o yüzden meyveyi ham haliyle tüketin.

evet başta biraz zorlanıyorsunuz ama şekersiz çay içenler bilirler ilk başta tadı çok kötü gelir ama alıştıktan sonra da şekerli çay içemezsiniz şerbet gibi gelir. aynı böyle hayatınızdan paketli ürünleri çıkartın et yiyin, sebze, meyve yiyin, fındık, ceviz yiyin daha zinde hissettiğinizi göreceksiniz.
Sağlık için önemli bir şeydir ama ne diye sınıf farkı varmış aramızda gibi davranıyor bu insanlar anlayamadım.
şekeri bırakalı bir yıldan fazla oluyor galiba evet kesinlikte içtiğim çayı daha güzel evet kesinlikle şekersizken çayın tadını alıyorum ve evet kesinlikle şekerli çay şerbet gibi geliyor. ama bu konulara girmeyeceğim
güncel Önemli Başlıklar