bugün

Resmen b.k yoluna kurban gitmiştir.
Sultan olsa tarihin akışını kökten değiştirecek kudrete sahip kadersiz şehzade.

Bazı tarihçiler ve dizide gösterildiğinin aksine babası kanuni sultan süleyman tarafından bizzat boğulmuştur. Bunu osmanlı tarihine en yakın yazarlardan murat bardakçı sık sık dile getirir. Şehzade mustafa hem çok sevilir hem askeri yeteneklerinin yanında tam bir devlet adamıymış. Diplomasi konusunda en başarılı şehzadedir. ölümü, ordu ve halk arasında büyük travmalara, ve isyanlara yol açmış fakat her zaman olduğu gibi ölen öldüğüyle kalmıştır..
spekülatif şehzade. Kimse oğlunu laf ola beri gele diye öldürtmez aq.
Türk düşmanı babası tarafından katledilmiş Anadolu türkmenlerinin umudu olan ulu şehzade.
tahta geçseydi elbette daha iyi olurdu fakat abartıldığı kadar değil.
Herif öldüğünde 50 yaşındaydı 50 den sonra gelecek saltanatın amk. Şayet idam edilmeseydi ve yaşasaydı babası öldüğünde 63 yaşında olacaktı. At üstünde gezmek için mükemmel bir yaş. Evet.
Akılsızın biri öldüğünde 50 yaşındaydı demiş, 50 değil 38 yaşındaydı ve yaşasaydı babası öldüğünde 51 yaşında olacaktı. Tamam konsept olarak savunulan düşünce doğru, 51 yaşından sonrası muhtemelen at üstünde sefere gitmek için çok da uygun değil. Ama insan aptal olmamalı, düşüncesini doğru verilerle savunmalı. Yoksa doğruluk payı yüksek düşüncesini yanlış bilgilerle kirletir.
Babasına asi geldiği için infaz edilen şehzade.
Diziden önce ismini bile duymayanlarin diziden sonra Birden sehzade mustafa ci olduğu karakter.

Tarihte böyle bir karakter olduğunu bile bilmiyodunuz amk.

Ha bu arada kendisini dizide canlandıran eleman çok gıcıkti mk ben olsam ben de bogdururdum.

Ayrıca dizideki kadar saftirik masum olduğunu düşünmüyorum.

Bakın onun hiç bi suçu yoktu çok masumdu tüm suç babasinindi diyebilmek dizide en masum gösterilen.
En ünlüsü muhteşem süleymanın oğlu olan şehzade mustafadır. Dizide gösterildiği gibi masum değildir. Evet.
ben onun babasının şarap çanağını s.keyim.
Boğdurulmasaydı da osmanlı imparatorluğu yıkılacaktı.

ilber hoca'nın da dediği gibi imparatorluklar yıkılmak için kurulur.

Süreç değişirdi belki ama sonuç değişmezdi.
iyi bir şehzadeydi.
Yok çok zekiymiş yok dahiymiş sanarsın o dönemde şehzade Mustafa’yla takıldılar. Evet.
taht oyunlarına kurban giden dönemin en parlak şehzadesi. babası tarafından boğdurulması durumun en trajik tarafıdır. devamında tahta savaştan gram anlamayan rus asıllı sarı selim geçmiştir ve osmanlının yıkılışının temelleri atılmıştır.
Kanuni sultan süleyman'ın ve mahidevran'ın oğlu. Hürrem sultan tahta kendi oğlunun gelmesini istemektedir. Kanuni sultan süleyman hürremin entrikaları yüzünden oğlunu boğdurmuştur. Kendi yorumumla; eğer şehzade mustafa boğdurulmasaydı, osmanlı duraklama donemine girmezdi. Çünkü selim iyi yönetemedi.
Babasina asla isyan edip etmediğini bilemeyiz. Yanında değildik. Belki babasina darbe yapıp tahttan indirecekti belki de hurrem haklıydı mustafa tahta geçince çocukları oldurulebilirdi.
youtube için yay kirişi challenge yaparken kaza sonucu hayatini kaybeden padişah adayi, şehzade.
öldürüldüğü zaman hürrem'in üst düzey hasta olduğu, yatağından çıkamadığı bilinen şehzade. o yüzden hürrem sultan'ın ölümünde etkili rol oynadığını düşünmek yanlış olacaktır.
görsel
(1515-1553) Kanuni Sultan Süleyman ile eşi Mahidevran Sultan'ın oğlu.
tahta çıkamadan katledilmiştir.

''Cihan padişahı babası gibi adil, atası Sultan Selim gibi yavuz ve korkusuz, büyük atası Sultan Mehmet gibi zeki. Devlet-i Aliye'nin gördüğü en parlak şehzade.'' Mustafa Sürûrî Efendi.

görsel
görsel
görsel
Babası tarafından boğdurulmuştur.
Tahta çıksaydı sultan ııı. Mehmed günsür han hazretleri olacaktı.
Kanuninin uzun ömrü onun ve devletin şanssızlığı oldu.
Devlet zaten kanuni devri sonunda ve torunu 3.murat ile beraber yıkılma evresine girmiş oldu.
güncel Önemli Başlıklar