bugün

reklamsiz inek saban filmleri izlenebilen tek yer.
herkesin sayisiz acayip posetlerdeki sulardan icme hakkinin oldugu ama sadece bir topkek yeme hakkinin oldugu adalet yuvalari.
pencere kenarinin asalet timsali soylulara verildigi, bayan yaninin evla oldugu, koridor tarafina oturan yaklasik elli kafanin on saat boyunca koridora uzattigi kafalariyla yolu izledigi duzenek.
her daim kusan yolcular icin siyah poset zulalanmis arac.
her bir koltuğunda "pencere window(koltuk numarası) koridor aisle(koltuk numarası)" yazan ulaşım aracı.
hayatimin bir kisminin gectigi,nefret ettigim arac...
yanınızda oturan insanın kişiliğine göre iyi veya kötü olduğunu anlayacağınız durum. eğer yolculuk yaptığınız firma bide öyle uyduruk birşeyde yandınız demektir.baya bir eziyet çekiceksinizdir.(havalandırmanın bozulması,koltuk arkasındaki pardak koyma yerinin sürekli düşmesi,yiyeceklerin bozuk olması ve en kötüsü bu durumdan midenizi bozmanız..)
varan veya ulusoy ile yapılıyorsa muavinlere ve şöföre göre tadından yenmeyecek yolculuğa aracılık edebilen otobus. varan daha çok tercih edilir. sanıldığının aksine metro'ya ulusoy'a göre daha ucuzdur. hem kalitelidir daima. ama sonuç olarak camdan dışarıya bakarsınız.
nice,hayatlara,nice asklara,nice vuslatlara,nice ayrılıklara,nice cocukluklara,nice hayal kırıklıklarına gecici olsa da ev sahipligi yapmıs,yolların ve yollar gibi hikayeleri olan insanların sürekli icinde bulundugu,aslında sadece insanların degistigi ama hikayelerin hep aynı oldugu 4 tekerlekli zaman kapsülü.
ya sevdiğimizin yanına goturen yada sevdiğimizin yanından goturen bambaşka bir hayatı geride bırakmamızı sağlayan bazen nefret ettiğimiz bazende hayatımızda en çok sevdiğimiz şey olan araçlardır.*
(bkz: şehirler arası otobüslerin geçirdiği evrim)
şehirler arası insan 'nakliyatı' yapan araç. al sana tanım.

şimdi sadede geçersek.. şehirler arası otobüs 'anı' mekanıdır. bindiğiniz otobüs geride bir şehri, bir aileyi, bir sevgiliyi bırakıyor olabilir. nefret edersiniz o zaman o otobüsten. ya da sadece bir şehirler arası otobüste şahitlik edersiniz çevrenizdeki insanların bunu yaşayışına. otobüste yan koltuğunuzdaki kız siz cam kenarında oturmaktayken üzerinizden eğilmek suretiyle erkek arkaşına bakmakta, el sallamakta ve ağlamaktadır. sonra çocuk otobüsü durdurur, hızlıca biner, bir süre daha sarılırlar, ağlaşırlar.. ve neticede otobüs yine her halukarda götürmesi gerekeni alır götürür. ağlatarak da olsa.

ayrılıklar gibi kavuşmaların da nedenidir şehirler arası otobüs. kimi zaman bir öğrenciyi ailesine, kimi zaman bir aşığı sevgilisine kavuşturandır. sürprizlerin vazgeçilmezidir. aklınıza esince, çok özleyince, dayanamayınca mesela, o hiç beklemezken binilip şehrine gidilendir. o baş o cama milyonlarca düşünceyler yaslanır da, aşık olunana gidiyorsa o otobüs kilometreler ve yollar koymaz insana. gidilir. velhasıl şehirler arası otobüs bir taşıma aracı olmasından çok, pek çok duygunun da aynı anda yaşandığı ortak mekandır. kim bilir kaç kişiyi, kaç farklı düşünceyi, kaç farklı kavuşmayı ve ayrılığı taşımıştır aynı koltuklar..
(bkz: 500 t)
durduğu dinlenme tesislerinde içilen katran karası çayın tadının ağızdan 3 gün boyunca gitmediği, inmek için ayağa kalktığınızda artık tanga olmuş iç çamaşırını kimseye belli etmemeye çalışarak düzeltme ihtiyacı duyulan bu motorlu araç, bebek ağlamaları, horlamalar eşliğinde yapılan eşsiz yolculukların baş kahramanıdır.
14 saat aralıksız horlama sesi duyabildiğim tek yer.
son teknolojiye sahip otobüslerde şehirlerarası yolculuk güzel bile olabilmektedir. zira internet var, televizyon var, kek var, çay var daha ne olsun. hem de her televizyona müzikler, filmler hafıza kartına yüklenmiş önünde duruyor. vay canına diyip alkışlamamak için kendimi zor tuttum.
fakirlerin bindiği şey.
uyku sorununuz varsa ve arka koltuğunuzda bir bebek oturuyorsa baş ağrısına sahip olabileceğiniz vasıta.
eğer uzun boyluysanız çok zordur bu otobüs.
(bkz: yazar burda uzun boylu olduğunu belirtmiş)
bu yaz aylarında hiç çekilmeyen araçlardır.
inanamıyorum wifi varmış ve çekiyor! Arkasındaki tv de pepe zulu kahvaltı hazırlıyor u izlemiştim geçen pazar/pazartesi gecesi * şimdi de 90lar kuşağında tsubasa (bir karma değeri burdan öğrendim) çizgi filmini izlemeyi planlıyorum, teşekkürler pamıkgale! Pamukkale süper olmuş yalnız şimdi muavin bardağı çekip aldı. Ayvalık tan istanbul a gidiyorum. Ama bu muavinin ter kokusu cidden rezil klimayı da öndeki candy crush oynayan kadına çevirmiştim. gitti muavine söyledi klima bana geldi oldu mu Şimdi! Aa yanımıza gamil goç geldi burhaniye terminaldeyiz. Onun da koltuk düzeni aynı enee. :o evet sözlük ne diyordum, günlük yaptım seni de normalinde günlük de tutmam. Bu otobüslerle yolculuk yapacaklara tavsiye; yandaki ile uğraşmayıp rahat hatta tekliye binmeleri tabi tekseniz. Yalnızsanız benim gibi... *
Şu an konya-muğla yolculuğunu yaptığım vasıta.
çok önemli bir vasıtadır. özellikle engebeli arazilere inşa edilmiş ülkelerde bu vasıta genellikle ana yolcu taşıma aracıdır. çünkü demiryolu yapmak çok meşakkatli ve acayip bir konudur.

türkiye gibi ülkelerde bu vasıta, yolcu taşıma operasyonunu tamamen ele alıp neticelendirir de aynı zamanda.

uçak, her zaman ucuza bulunamayacağından, bazen bulunabileceğinden, ve herkesin uçağa binme lüksü olmadığından, eğer iyi döşenmiş demiryolları yoksa, bu vasıta değerinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.
Genelde insanların gece yolculuğu olarak kullandığı vasıta.
hiçbir zaman kullanmayacağım ulaşım aracı. uzak diyarlara gitmek zorunda bırakmasın rabbim.