bugün

Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın 1996'da yılında oluşturdukları yapılanma Şanghay Beşlisi olarak anılıyordu. Bu örgüt 2001'de Özbekistan'ın katılımıyla üye sayısını altıya çıkarttı.

Başbakanımızda rusyaya bu yapılanmaya dahil olmak istediğini söylemiştir. Başbakanımızın Bu isteği avrupa birliğine göz dağı vermek için olabilir tabiki .

(bkz: şangay işbirliği örgütü)
üyeleri: Çin Halk Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan, Özbekistan dır.

ana organları: Devlet Başkanları Konseyi, Hükümet Başkanları Konseyi, Dışişleri Bakanları Konseyi, Ulusal Koordinatörler Konseyi, Temsilcilikler Konseyi, Sekretarya, Bölgesel Anti-Terör Ajansı

Genel Sekreteri: Dmitri Mezentsev
1 bilmem ne trilyon $ ticaret hacmi vardır. Yani avrupa birliği'nin ticaret hacminden çok daha fazla. Türkiye'nin bu birliğe girmesi ekonomi açısından iyi olsa da demokrasi açısından nasıl olacağı meçhuldür.
Başbakan Erdoğan 22 Kasım 2013 de st.petersburg basın toplantısında putine türkiyeyide
örgüte alın bizi ab sıkıntısından kurtarın diyerek bu örgüte kaatılma arzusunu dile
getirdi.
Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ,Tacikistan ve özbekistan'dan sonra Hindistan, Pakistan ve iran'ın da üye olması beklenen birlik.

dilerim biz de yerimizi alırız. nato ile çıkarlarımız zıt.
Yakında içinde bulunacağımız örgüt.

Götür bizi ait olduğumuz yere reis.
görsel
Huzur burada.
Vefa burada.
Para burada.
Gençlik burada.
şangay beşlisi denilen birliğin asıl adı.

üyeleri:
Çin Halk Cumhuriyeti
Kazakistan
Kırgızistan
Rusya
Tacikistan
Özbekistan

gözlemcileri:
Afganistan
Hindistan
iran
Moğolistan
Pakistan

diyalog partnerleri:
Azerbaycan
Beyaz Rusya
Ermenistan
Kamboçya
Sri Lanka
Türkiye
avrupa birliği nin değil nato nun alternatifi olan örgüt.
Insanlarin safligina inanamadigim baslik.

1) Sangay 6 lisi AB nin alternatifi degildir cunku cok farkli bir yapisi vardir .
2) AB nin alternatifi olsa ilk once NATO dan cikmamiz gerekir ki, buna amerika ve avrupa nah izin verir.
3) Diger ulkeleri bilmem ama 6 linin iki agir abisinden Rusya da ozellikle RTE nin karnesi sifir. RTE nin ISID in silah teminatcisi olduguna eminler ve bu yuzden RTE den nefret ediyorlar. Ucak olayida hala unutulmadi rusyada.

Sonuc : AB ye hicbir zaman giremeyecegimiz kesin. Cubku AB ekonomik birlikten dahada onemlisi bir kulturel birlik ve biz o kulturun bir parcasi degiliz. Bu sebeple Sangay'a girsek keske diyecegim ama yukarida saydigim sebeplerle inunda olacagina inanmiyorum. Yani anliyacaginiz istenmeyen adamiz.
bir arkadaşımı şanghay keranasında acayip dolanmışlardı. o yüzden sıcak bakamıyorum bu örgüte.
valla ab'ye göre türkiye'nin çoğu anlamda daha uyumlu olacağı örgüt.

ısrarla ab'nin değil nato'nun muadili olduğunun altı çizilmiş. çok güzel ama sonuç olarak ab de belli oranda nato ve dolayısıyla abd güdümünde olduğundan netice çok farketmez.

gelgelelim nato'dan çıkmak tabi ki o kadar kolay değil ama türkiye devlet ideolojisini kısmen de olsa değiştirecekse kimse de durmazsan savaş açarım diyemez. öyle bir dünya yok.

hee nolabilir, başımıza türlü badire gelebilir sosyoekonomik anlamda... gelsin yani, daha ne kadar götümüz sikilebilir anlamadım.

bakkal tuttuğunu öpüyor yani kısacası.

tabi türkiye'nin kendi yakın geçmişinden birliğe çok ters gelecek şeyler de, birlikte kimi ülkelerde de bize ters düşecek şeyler olacağı söylenebilir ama nolursa olsun türkiye'ye avrupa birliği'nden daha fazla şey vaadettiğini kabul etmemiz gerek.

ab'den yarın öbürgün italya da çıkarsa, ki çıkacak gibi görünüyor, zaten ordan 3 ülke belki kalır, belki kalmaz.

o bakımdan türkiye değişen dünya'da daha güçlü ve zeki partnerler ve politikalar aramalı.

kimse mutlak değil, bu ülke de hepimizin. bunca adamın içinde despot da olsa putin bana güvenilir geliyor.

ben bir türk olarak, Türkiye'nin haline üzülmekten bıkmış ve göçü düşünen bir türk olarak artık amerikanizm'in türkiye'den, akabinde ne kadar mümkün görünmese de tüm dünya'dan elini çekmesini istiyorum.

bu ülkedeki en lüzumsuz adam bile daha iyi bir hayatı çektiklerimizle çoktan hak etmiştir.
nato'dan çıkmak şu an için mümkün olmadığından dolayı üyeliğimizin gerçekleşmeyeceği örgüt. he nato bizi atarsa ancak öyle.
Rusya ve çin'in asya'daki hükümranlık yarışı sırasında çıkabilecek sürtüşmeleri dizginlemek için kurulmuş olmasına rağmen, yersiz biçimde medet umulan teşkilat.

Trump başkan seçildi rkdşlr. Trump rusya ile birleşip çin'i sikicek. Bu teşkilatın hiçbir işlevi kalmayacak. Fava atın, yaya kalmazsınız...
2007 yılında bizzat vladimir putin tarafından ''tek kutuplu bir dünya kabul edilemez'' sözünün kullanılıp niyetini ortaya koymuş olan örgüt.

iddia ediyorum türkiyede referandum yapılsa ve 80 milyona ''abd müttefikliği ve ab üyeliği mi yoksa şiö mü'' diye sorulsa %90 oranlarında şiö cevabı verilir. Ülkücüsünden komünistine, radikal dincisinden kemalistine kadar kim varsa şiö üyeliği ister durumda. Kendim de dahil.

Çünkü hristiyan klubü avrupa birliğinin 50 yıldır otu boku bahane etmesinden ve abd nin bizi sırtımızdan vurmasından bıktık. ''türkiye bölgedeki en önemli müttefikimiz'' sözünü söyleyip kürtleri ve pkk yı alenen silahlandıran, pkk ve fetöcüleri ülkelerinde besleyip teslim etmeyen abd ve ab nefreti had safhada. Hepimiz nefret ediyoruz ve bu dolmaları yemiyoruz. Utanmadan ''neden abd ve ab nefreti var'' diye de soruyorlar.

Tabi ki mevcut anlaşmalar yüzünden nato dan ayrılmak çok zor ama yine de ayrılalım gitsin bir şekilde. incirlik üssünü kapatalım o da gitsin. Ortadoğuda suudi arabistan dışında müttefikleri kalmasın da görsünler. Kürtlerle bu işi ne kadar yürütelebilecekler görelim bakalım.

Dünyanın merkezi ortadoğudan avrasyaya kayıyor artık. Yaşlanmış ve kendini yenileyemeyen kahpe avrupası ve bizim için hiçbir şey yapmayan amerikası beter olsun.

Şiö türkiye gibi bir ülkeye kucak açacaktır. Tüm soydaşlarımız da orda ayrıca. 60 yıldır hiçbir faydasını görmediğimiz amerika, ab ve natodan kurtulalım artık. Onlara pkk ile mutluluklar dileyelim.
nato üyesi bir türkiye'nin asla giremeyeceği örgüttür.
girince bütün teknolojisi türkiye'ye vakfetmeyecek örgüttür.

ab ile papaz olunca sığınılan liman olmuştur. madem türkiye'nin ab'ye ihtiyacı yok, şangay'a hiç ihtiyacı yok demektir. saçma sapan dış politikaları millete yedirmek için kullanılandır.

bilim insanı yetiştiremiyorsan, teknoloji üretemiyorsan, sanayin yoksa, tarımın-turizmin de içine ettiyse, kısacası satacak bir şeyin yoksa, istersen abd ile yatağa gir, getirisi olmaz.