bugün

herkesin hıncını çıkardığı kişi.
her ortama lazım olan oğlandır.
günah keçisinin başka versiyonudur.
osmanlı döneminde medreselerde dayak esaslı ders veren öğretmenler hükumdarların çocuklarına ders vermeye gittiklerinde şehzadelere sinirlenince vurdukları ve hınçlarını aldıkları diğer çocuğa verilen ad. (bkz: gariban) *
(bkz: aunt sally)
herkesin alay ettiği,her geçenin bir kere daha ezdiği ve acınılası bir halde bulunan insanlara argoda verilen sıfat.ne kadar alakası olur bilmiyorum ama *
yazar oğlanı olarak sözlük formatına uyarlanabilecek söz.
fransa'da şehzadelerin yerine dayak yiyen çocuklardır. şehzadeler ile birlikte derslere girer öğretmen sinirini onu tokatlayarak çıkarırmış. hatta şehzadelerin cinsel ihtiyaçları dahil bir çok ihtiyaçları bunlardan karşılandığı söylenir. şamar oğlanları kör ve kimsesiz çocuklardan seçilirmiş.
peter hedgesin yönettiği, steve carellin başrolü üstlendiği ocak 2008 de gösterime girmiş romantik komedi tarzında olduğunu söyleyebileceğimiz izlenilesi, güzel bir filmdir.
Whipping boy. Avrupa'da eskiden prens, saray mensubu, aristokrat çocuğu okula bir yaşıtı ile gidiyordu. Bu yaşıt öğrenci halktandı. "Asil" çocuk bir hata işlediği zaman, sopayı, dayağı onun adına halk çocuğu yiyormuş.

Osmanlı Döneminde de Şehzadeler yerine dayak yiyen kişi olarak adlandırılmış. Yani şehzadenin bir suçu olursa, ona vurulmaz; Yerine Şamaroğluna vurulurmuş. Bir nevi günah keçisi.
(bkz: çavuş)

(bkz: dıtdırıtdıt dıt dııtt dııttttttt kırk oldumu)
hamam oğlanı'nın kuzenidir.
(bkz: beşiktaş)*
(#11226965)

yapma?! yıkma beni! şu an her şey daha bir anlamlı oldu. çakrama denge geldi adeta. nasıl da gözden kaçırmışım...
(padişahın oğlu ) şehzadenin yanında oturan , devşirme olan bu kişi çocuk yaştaki şehzade eğitim hayatı boyunca yanlış yaparsa onun yerine tokat yemekle görevlidir, şehzadeye tokat atılamadığı için tokatı hep yanındaki şamaroğlanı yer. ve her tokadı yediğinde şehzademizin kendisi bir hata yaptığını anlar ! tabi şehzade büyür , eğitimini tamamlar , bundan sonrasında ise bu genç güzel ve artık surat derisi sertleşmiş devşirme çocuğu harem ağası olacaktır.
türk eğitim sisteminin ne gibi badireler atlattığını en güzel özetleyen çocuktur.

işte bu sebepten zeki çevik gözü pek şehzadeler yetişirken bir yandan vura vura gerizekalı olmuş yardımcıları vs. yetişiyordu.
sıfatına sıfatına yemelidir.
(bkz: rte)
Solcularin icine dusmus bir sakirttir.
ensesi geniş oğlan.
racon kesen ağır abinin, yetkesini kaybettiğinde kacınılmaz olarak içine düşeceği durum.
Dan in real life adlı filme layık görülen Türkçe karşılıktır.
masum bir çocuğun yaramazlık yapan şehzade yerine cezalandırılması.