bugün

illa ki kıs aylarında olacak degil de, kisinin kendini yalnız hissettigi anlarda da karsılastıgı durum.
vücut sıcaklığının düşüp, insanın kendisini sıcak değil, soğuk hissetmesi durumu, titremek, ürpermek.
yazın henüz bittiği şu gecede hissettiğim duygu evet insanın kendini yalnız hissettiği anlarda karşılaşılan bir durum.* *
donma tehlikesi altındayken ölüme bir uyku kadar yakın olunan hal.
sizi ısıtacak bir sevgilinizin olmaması durumudur.
kışın daha sık karşılaşılmakla birlikte heycanlanıldığında da insanın başına gelebilen durum.
ayrıca bunun bir de hastalık olan versiyonları vardır ki bunlar şöylece özetlenebilir:

1) kansızlık *: kişide alyuvar denilen ve dokulara oksijen taşıyan eritrosit sayısının normalden az olmasıdır. anemi nedeniyle uç bölgelere yeterince oksijen gidememesi sonucunda kişiler üşür.

2)reynoud fenomeni: kişide uç bölgelerde kanlanmayı sağlayan damarların doğuştan az olması nedeniyle üşüme durumudur, yapılacak en iyi çözüm ısıtabilecek bir sevgili bulmaktır, tıbbi bir çözümü yoktur. *
doğalgaz faturasını ödemeyince başınıza gelebilecek olay.
Islanmanın diğer adı, yapış yapış bırakılmak ve sömürülmek bir bakıma ten yangınları...
bir yalnız cumartesi gecesi, doğalgaz faturasının ay sonundaki halinden korkuyorsanız eğer, maruz kalacağınız durum.
(bkz: yalnızlık)
bir ruh tepkisidir aynı zamanda.. kendinizi tekmelenmiş, güçsüz, tükenmiş, yorgun hissettiğinizde, bakıp da herhangi bir umut kırıntısı göremediğinizde, tamamen çaresiz olduğunuza inandığınızda da üşürsünüz.

gariptir. ama kendine özgüdür. tarif etmesi güçtür. Bir kere ruhunuz üşüdüğü zaman o duyguyu bir daha unutmazsınız..
şekerleme yaparken üstünüz örtülmemişse mutlak suretle maruz kalacaksınızdır. mevsim mühim değil yaz da olsa üşürsünüz.
alkolik insanlarda içemedikleri zamanlarda oluşan his.
ellerin, sağ ve sol lopların aynı anda donması eylemi.
uzun boylu insanlarin daha yakindan tanidigi duygu. boy uzadikca isitilmasi gereken alan artar. bu kisa boylulara oranla daha cok usumek ve isinmak icin daha cok enerji harcamak demektir.
uyurken belirince muazzam olur. hatta hakkında şöyle bir özlü söz de mevcuttur;

(bkz: nasıl gelirse gelsin yeter ki uykuda gelsin)
ısınma ihtiyacının had safhası.

"üşüyorum ödünç ver ellerini..."
üşüyorum kapama gözlerini *
terlemekle eşdeğerdir. ikisi de tiksinçtir. ötesidir.
öğrenci evinde kış aylarının gelmesiyle, yakacak bir şey olmayışı sebebiyle deli gibi yaşanan eylem.*
istenilmeyen mevzular konusulduğunda sırt ağrısına müteakiben hissedilen.
fazlasında zangır zangır titreten durum.
kanınızın donması demektir.
bazen kaderdir.
ellerimde ve ayaklarımda en çok gerçekleşen hadisedir *. anlayamadığım üşüme; insan stresliyse, hava soğuksa, ne biliyim hastalık varsa ya da bir hastalık belirtisi olarak görülür benim bildiğim. e ben oluyorum o zaman; aylardan nerdeyse mayıs, hastalık yok, stres yok. ama aşırıda üşüyorum. ? **