bugün

40 yıl düşünsem bu kelimeleri cümle içinde bile kulanamam ama (bkz: cemal süreya) da şiir olur.işte yetenek farkı.afrika dahil.
http://www.youtube.com/watch?v=uYEdQrpLrBI
Cemal süreyaya ait en güzel şiir.
imzalı ve ilk baskılardan olanını eski sevgilime hediye etmiştim doğumgününde. Hala acıyor içim.
Bir mısra daha söylesek sanki her şey düzelecek.
iki adım daha atmıyoruz bizi tutuyorlar
Böylece bizi bir kere daha tutup kurşuna diziyorlar
Zaten bizi her gün sabahtan akşama kadar kurşuna diziyorlar. Bütün kara parçalarında, Afrika dahil.
...Aydınca düşünmeyi iyi biliyorsun eksik olma
Yatakta yatmayı bildiğin kadar
Sayın Tanrıya kalırsa seninle yatmak günah, daha neler
Boşunaymış gibi bunca uzaması saçlarının
Ben böyle canlı saç görmedim ömrümde
Her telinin içinde ayrı bir kalp çarpıyor
Bütün kara parçaları için
Afrika dahil
üvercinka, edebiyatımızda 2. yeni'nin şairi cemal süreya'ya ait bir şiirdir.
hikayesi ilginçtir. şöyle ki; cemal süreya seniha hanım ile evlidir. tutkulu bir evlilikleri ve aşkları olmuştur ilk günden beri. fakat cemal süreya sekreterine karşı da ilgi beslemeye başlar zamanla. şairler hep böyledir, hep severler... pek çok kişiyi kimi zaman aynı anda.
daha sonra üvercinka şiirini aile dostlarıyla çıktıkları bir akşam yemeğinde okur. sekreter ve eşi de oradadır. sekreter bu şiirin kendisine yazıldığını anlar, eşi de bu şiirin sekretere yazıldığını anlar. gözünden bir damla yaş düşer sonra...

sekreterin kim olduğu bilinmiyor. cemal süreya da zaten eşi ile olan ilişkisine devam etmiştir.

2.yenici diye boşuna demedik, bu insanlar hep bir ilginçler.

cemal süreyya değil, cemal süreya'dır ve güvercin değil, üvercinka'dır. cemal süreya'daki 'y' harfine karşılık, üvercinka'daki 'g' harfidir. daha da ne denir bilmiyorum.
...
Laleli’den dünyaya doğru giden bir tramvaydayız...
cemal süreya'nın bir kadına yazdığına inanmadığım harika şiiri. bu şiir bir insana yazılamaz. ancak insan üstü özellikleri olan bir cin yahut periye yazılmış olabilir. insana olamaz.

niye cin niye peri ? bilenler ne demek istediğimi anlamıştır *
"birden nasıl oluyor sen yüreğimi elliyorsun
ama nasıl oluyor sen yüreğimi eller ellemez
sevişmek bir kere daha yürürlüğe giriyor
bütün kara parçalarında
afrika dahil"

Birinin hayatında üvercinka olmayacaksa hiç olmasa daha iyi gibi geliyor bana bi' insan. Ne bileyim, sabah ya da bilemedin, birkaç hafta sonra herhangi biri olacaksa hiç olmasın.
Adımı başka adlarda aramayacaksa adım batsın. *
Özellikle yolculukta açıp dinlemesi nedense huzur veriyor. Çok nadir şiir dinlerim onlardan biri de bu.
cemal süreya denilince akla gelen mükemmel şiir.

harika kelimesi bile yetmiyor bu şiirin güzelliğini anlatmaya...
Cemal Süreyya nın güzel bir şiiri.
güncel Önemli Başlıklar