bugün

bölümünü öğrendiği üniversite talebesine iki yıllık mı diye sorup genelde "yok 4 yıllık" cevabını alan kişidir. sanki otomatiğe bağlanmış gibi bölümü duyar duymaz 2 yıllık mı diye sorar bu tipler. sanki karşısındaki adam 4 yıllık bölümde okuyamazmış gibi bir anlayışa mı sahiptir nedir artık, bir türlü yakıştırmaz 4 yıllık bölümü.
Ya mahallenin kıskanc komsusu ya da ekonomik orta sınıfın alt blogunda veya alt sınıfa mensup her gun canı cıkasıya calısan ve karsısındaki hic olmazsa kendisini kurtarsın diye safiyane bir soru sormus 5 nüfusluk hane reisi.
sorduğu kişinin 4 yıllık üniversitede okuma kapasitesinin olmadığını düşünen ve düşündüren, kendince ezmeye çalışan ezik insandır. çünkü tekebbür tezellüldendir. yani onun zilletidir.
sadece 2 yıllık mı olup olmadığını merak eden kişidir.
4 yıllığa dikey geçiş yapamamış bunun kompleksine girmiş insandır.
sosyoloji öğrencilerinin yaşadığı durumdur. 4 yıllık cevabı alınası durumunda 'öğretmenliğe gireydin olm' cevabının alınması muhtemeldir.
insanın tüm sinirini alt üst eden kişidir bu soruyu soran. maliye bölümü öğrencisi olarak sıkça karşılaştığım durumdur. hayır bölümün 2 yıllığı da yok neden sorarlar anlamadım gitti.
mugla'da bir dolmuşta teyzenin yanında oturulmaktadır;

* merhaba yavrum, öğrencimisin?
- evet teyzecim.
* hangi lise?
- yok universitedeyim. istanbul'dayım.
* hmm ne okuyorsun çoğcum?
- elektronik mühendisliği teyzecim.
* 2 yıllık mı o?
- yok 4-5-6 sana bağlı.
* hmm maşşallah maşşallah ,allah akıl fikir versin çoğcum.
- tsskederim teyzecim.

yukarıdaki diyalogda geçen muhteremdir.
bu türler genellikle susuz, kurak alanlarda yetişmekle beraber uyum sağlayamasa da bazı türler istanbul gibi akdeniz ve karasal iklim özelliklerinin birarada görüldüğü coğrayfalarda hayatlarını sürdürürler. çoğunlukla sürünün başını çeken insanlara sürünün arkasından laf atma eyleminde bulunmak gündüz vakitleri tek eğlenceleridir.
izmir yuksek teknoloji enstitusu ogrencilerinin sıkca karsılastıgı kisilerdir. diyalog genelde su sekilde gelisir:

* nerde okuyorsun?
- izmir yuksek teknoloji enstitusu
* enstitu ha. universiteyi kazanamadın mı? nereye baglı?
- yok baslı basına bir universite zaten orası.
* iki yıllık mı?
- hayır, 4 yıllık.
* hmm, ne kadar seneligi?
- abi devlet universitesi, paralı degil. ustelik ingilizce egitim veriyor.
* keske bir daha girseydin universite sınavına. ayıp degil ki..
- ok seneye bir daha girerim, universite kazanırım.
+iki yıllık mı?
-he ya 2 yıllık ama ben 4 yılda okuduğum için 4 yıllık diyorum.
+...
canlı şahidi olduğum , yanımda kardeşime sorulmuş bir sorudur.
- ne okuyorsun yavrum.
+ makine mühendisliği
- 2 yıllık mı?
+ yok dört.
- puanı düşük ama değil mi? , kötü bir bölüm yani
+ amca sen hangi gezegenden geldin, hayret birşey ya.

sen ne okuyorsun

- işletme
+ 2 yıllık değil mi
- hayır değil.
+ ama bizim bacanağın yeğeni de işletme okuyor onun ki iki yıllık, bana doğru söylüyorsun değil mi?
- ya ben lan neyse bir sey demiyorum
-2 yillik mi oğlum
-evet amca
-olsun evladım okuda ne okursan oku
*
üniversiteliyi yaran diyalogun baş kahramanıdır. 3 sınıfın sonunda olan bir arkadaşıma halası yanımızda sormuştu "2 yıllıktı da uzattın mı yoksa?!" diye de hepimiz dumur olmuştuk.
-iki yillik mi ?
-hayir 4 yillik
-yatay gecis mi yaptin ?
-(tovbe, tovbe)...kisaca universitenin ve bolumun tarihi anlatilir..sonrada turkiye'de iki yillik iktisat bolumu olmadigi eklenir.(hay seni oraya oturtanin)
-bana biraz degisik geldide.
-olur oyle soyler(ne degisik geldi aq)
not: is gorusmesinde yasanmistir.
ilginç bir kafa yapısına sahip kişidir. diyelim ki 2 yıllık, sana ne?? herkes tıp okursa çöpleri kim toplayacak lan? *
2 yıllık mı diye soran bünyelere inat gidip bir 4 yıl daha üniversite okumayı gerektiren bıktırmış sorudur. ezik bir bünyeden çıkmış olması muhtemeldir.
"2 yıllık olsa ne olur, 4 yıllık olsa ne olur, insan olalım öce insan" şeklinde cevap verilmesi gereken insandır. daha sonra, "4 yıllık" sözünü de duyunca kaşları iner, yüzü düşer ama belki hatasını anlar.
(bkz: halk dilinde önlisans)
bir de eğitim fakültesinde okuyanlara sorulursa daha da ifrit olunur.'eğitimin iki yıllığı mı var cüheyla' diye içten içe söylenilir.
+ne okuyorsun evladım?
-tıp teyzeciğim..
+2 yıllık mı?
-psikoloji okumadım yardımcı olamayacağım.
bir de her anadolu üniversiteliye ''açıköğretim mi'' diye soran kişi vardır ki, kesinlikle toplumdan tecrit edilmelidir.
ne okuyorsun sen sorusuna makine mühendisliği diye cevap veren birine 3 yıllık mı diye soran kişiden daha mantıklı kişidir.
lan hadi 2 yıllık tamam sorabilirsin de 3 yıllık nereden çıktı be öllüğün körü!
3 yıllık bir bölüm mü var sanki!
sanki ülkenin yüzde 90ı iki yıllık okuyomuş gibi geçen konuşmalar:

(Kahramanlar: Ben ve mal şahıs)

mal:Bölüm ne ?
ben:inşaat mühendisliği
mal: 2 yıllık mı?
ben: lan .... .... ..... senin ben nerde gördün 2 yıllık inşaat mühendisliğini???
istatistik bölümünde okuyanların kaderidir.
genelde hep 2 yıllık sanılır yada iktisatla karıştırılır.