bugün

artık çok önemli bir basamağın geride bırakıldığını,öğrenciliğe elveda dendiğini,geride bir çok şey bıraktığınızı ve önünüzde çok uzun bir yol olduğunuzu göstermesi açısıdan son derece önemli bir gündür.müthiş bir duygu yoğunluğu yaşatır adama.
gerçek finaldir.
(bkz: psikolojiye giriş)

birinci sınıf birinci dönem dersi olması da manidar...

(bkz: tek ders sınavı)
genelde cumartesi günü olan finaldir. hiç çalışılmaz.
finallerin finalidir.

yüksek lisans için de başlangıç sınavı gibi bir şeydir.
sınavların hepsinden geçilip tek büt olarak tatilin bok edildiği sınavdır. istisnasızdır. kaçınılmazdır.
öyle böyle değil , sene 2002 6.sınıfım tek ders sınavım var yazın tüm ev arkadaşlar memleketine , evine barkına gitmiş , tabi kim takar yazın öğrenci evini , faturalar ödenmemiş ev leş herkes resmen kaçarak çıkmış evden ( evden çıkarken farketmiyor insan ama ilk dönen sizseniz manzara herşeyi suratınıza çarpıyor) .
eve geldik elektrik yok , su yok ( izmir sıcağı normal şartlarda günde 4-5 defa duşa giriyorum ferahlamak için ) tam bir sefalet içindeyim , geceleri mum ışığında çalışmak mı dersin , beşyüz metere mesafedeki camiye gidip bidonla su taşımak mı dersin , hatta evde su kalsın diye saçları cami avlusunda yıkamak mı dersin , durumu gören amcaların harçlık vermeye çalışması , alt kattaki çok ama çok yaşlı teyzenin bidonlara su doldurup kapının önüne bırakması mı dersin .
sınavdan önce öğretim görevlisine gidip akşam elektrikler kesikti demek tabii ki paha biçilemez .
neyseki anlımın akıyla çıktığım bir sınavdı , hatırlayınca mutlu oldum o günleri , öğrencilik ve sefalet hep yanyana gözükse bile aslında o kadar imkansızlığın bizi sonraki hayata , iş hayatına hazırlayan , asıl sınava bir antrenman niteliğinde olduğunu görerek aydınlanmak pek te hoş değil .
en acıklı sınavdır. (ağlarım ben dayanamam)
Memleket hasretiyle yanıp tutuşan öğrencilerin son ızdıraplı günlerinde girsekte bitse modunda olup bok gibi geçen sınavdır.
tek ders sınavıdır. **
geçen o bütün senenin farkındalığının bütün ciddiyetiyle farkedilmesi durumudur. muhakeme gücünü arttırır bu sene başarım için ne yaptım dedirtir. ekseriyetle kötü geçer.
prestij maçı gibidir, nedense çok takılmaz kötü geçse de "bitti sonunda be mına koyim" diye çıkılır.
şampiyonlar ligi finalinde penaltılara kalmak gibidir.
çoşkuyla beklenen finaldir.
güncel Önemli Başlıklar