bugün

Universite okumayan adam isterse milyon kazansin okuyan adamin yaninda her zaman ezik kalacaktir.
Üniversite okumamanın her türlü alacağı versus. Üniversiteyi ancak aptallar okur bu devirde.
her sehire, ve hatta, bazilarinin ilcelerine kurulan universitecikler yuzunden eski onemi ve degeri kalmayan egitim kurumlarinda okuyanlarin; sureci iyi degerlendirmedigi takdirde, sadece okula gidip gelmekle bir yere varamayacagi bir gercektir. universite okuyup da içi boş çok insan var, maalesef.
ama sureci iyi degerlendirip kendini gelistirenler her turlu alayını siker. beklenmedik bir saglik problemi vs olmadigi surece bu tiplerin hayati basarılarla dolu gececektir.

yoksa diger ikisi arasinda etiket haric pek bir fark yoktur.
kendi araçlarıyla turist rehberliği yaparak günlük 150 usd kazanan adamlar tanıyorum, adam 1 hafta çalışıp 1 ay yatsa rahat rahat geçiniyor. ayda 4500 tlye milletin veledine gerektiğinde şaklabanlık yapan öğretmenin yanında kendilerini ezik hissedeceklerini sanmıyorum. üniversite cidden şu dönemde bir boka yaramıyor, aşırı zeki değilseniz veya top 10 üniversitelere girmediyseniz.
Mezun olup iş bulamamaktansa KPSS ortaöğretime hazırlanmak daha mantıklı olacaktır. Hem 4 yıl okumuyorsun, hem de ikisinde de KPSS var ki bunun kpsssi oldukça basittir, bizzat girmişliğim vardır 2 defa. Genel olarak mezun olanlar iş bulamadığı için bu yola girmeleri daha mantıklı olacaktır. Maaşlarının da 3bin tlnin altında olduğunu sanmıyorum.
ikinci üniversiteyi açıktan okuyan biri olarak; okumayanın alacağı versustur.
çok okuyan değil, çok gezip gören bilir. ve sonucunda patron olur.
biz okul sıralarında dirsek çürütürken meğer ne hayatlar kaçırmışız. sadece kitaplara bakmakla bitmiyor olay. hayat başka bir şey. yoksa çobandan peygamber olmazdı.
muhalefet vs iktidar.

acı ama gerçek, iktidarın oy potansiyeli eğitimsiz kesimden.

işte bu yüzden eğitimde atılım yapılmıyor, işte bu yüzden dindar nesil yetiştirmek istiyorlar. bilim ve sanatla uğraşan 10 kişiden en fazla yalnızca 1 tanesinden oy koparabileceklerini biliyorlar.
aldığınız eğitim ne sizi yüceltir, ne sizi yereltir, sadece saygı görmenize sebep verir, önemli olan karakter ve yaptığınız iştir. bugün Microsoft un ceosu: " ben eğitime diplomaya bakmam yaptığınız işe bakarım, farklı sektörlerde çalıştınız mı güçlü müsünüz korkak mısınız cesur musunuz değil misiniz ona bakarım" diyorsa microsoft yani bir şeyler ifade ediyor olması gerekir.
bu dönemde esnaf olucan abi.
Üniversite eğitimi almak lazım bence. Tabi okumayınca kişi illa ki kendisini geliştirecek şeyler bulabilir ya da şu an verilen eğitimden daha iyi bir bilgi düzeyi vardır bilemem. Ama şu gerçek ki, üniversite okumak ufkunuzu açacaktır.
Üniversite okumamış birinin yazma ve konuşma yeteneği "genelde" daha az gelişmiş oluyor malesef. Bunu o kişiyle girdiğim kısa konuşmadan bile anlıyorum. Akademi kişiye her anlamda iyi şeyler katar, bu bariz bir gerçek. Bu tür ortamlarda bulunmak kişinin davranışlarını, düşünce dünyasını iyi yönde etkiliyor. Bunu okuduğunuzda çok daha iyi anlıyorsunuz.