bugün

dersi kaynatmak için verilen ayardır. hoca salak olmadığı sürece işlemez.
genelde gerzek ergenlerin cürret ettiği olaydır.
- oğlum okula renkli süveterle gelmeyin demedim mi?
+ niye kızıyorsunuz ki hocam.
- bakınca rahatsız oluyorum.
+ bakma sende o zaman alla alla.
+gel oğlum kalk bakalım tahtaya, sana bi sorum var.
-buyurun, sorun öğretmenim.
+canlılar kaça ayrılır?
-dörde ayrılır öğretmenim.
+bana yanlış gibi geldi ama say bakalım..
-bitkiler, hayvanlar, insanlar, çocuklar.
+çocuklar da insan değil mi oğlum?
-haklısınız, o zaman canlılar üçe ayrılır öğretmenim.
+peki, şimdi yeniden say bakalım.
-bitkiler, hayvanlar ve çocuklar.
+oğlum insanlara ne oldu?
-kalplerinde sevgiyi yeşertip düşünebilenleri hep çocuk kaldılar, diğerleri de hayvanlaştılar öğretmenim...
not: bu meselede, lise 3 öğrencisi "öğr" ve öğretmen "hoca" diye anılacaktır.

hoca: oğlum, şu senin ağzını yerim diye bir şarkı varya, o şarkının klibindeki kızın dudakları incecik

öğrenciler : ee hocam?

hoca : yese nolcak, doymaz ki...

öğr. : hocam o zaten tadımlık, doymak için değil...(yürü be aslan)
bir üniversitede dersleri zayıf olan bir öğrenci profesöre; benim geleceğimle oynuyorsunuz, bu dersten geçersem mezun olacağım der. profesör ise: "size soruyoruz ve başarılı olanları geçiriyoruz." der.

öğrenci:
- ben size bir soru sorayım cevap verirseniz beni geçirmeyin, veremezseniz geçireceksiniz ama.
profesör:
+ hadi öyle olsun, ne de olsa bileceğim.

soru:
- yasal olduğu halde mantıksız olan, mantıklı olduğu halde yasal olmayan ve hem mantıksız hem de yasal olmayan bir şey söyleyin.

profesör cevap veremez. öğrenciye en yüksek notu verir. daha sonra okulun en zeki öğrencisini çağırıp soruyu sorar.

zeki öğrenci:
* siz 65 eşiniz 23 yaşında, bu yasal ama mantıksız bir şey.
* eşinizin 25 yaşında bir sevgilisi var, bu mantıklı ama yasal olmayan bir şey.
* siz eşinizin sevgilisine en yüksek notu verdiniz, bu hem mantıksız hem de yasal olmayan bir şey.
Bir kere öğrencinin ayar verebilmesi için, şartların eşit olması gerekmektedir. Zaten öğretmen 1-0 önde başlar maça. O nedenle ayar yapıldıktan sonra, kuyruğunuz kıçınızda dolaştırılacağınız durumlara sebep olur. O nedenle;

Ayar deyip geçme,
Öğretmene sakın verme,
Verirsen ayarı,
Hoca siker senin belanı.
+kalk oğlum tahtaya sana bir sorum var.
-buyurun sorun öğretmenim.
+canlılara iki örnek ver.
-kedi, köpek.
+cansızlara iki örnek ver.
-ölü kedi, ölü köpek.
+....
olay bir üniversitede profesör ve bir öğrenci arasında geçer. öğrenci yemekhanede boş yer bulamadığı için profesörün yanına oturur.

profesör bu durumu kabullenemez ve çocuğa;
- öküzlerle kuşlar bir arada oturamaz, der.

öğrenci hiç bozuntuya vermeden;
-o zaman ben uçayım, diye kalkar.

profesör durumu içine sindiremeyince öğrencinin sınavından kalması için elinden geleni yapar. fakat öğrenci soruları eksiksiz cevaplandırır.

bunu üzerine profesör;
- sana bir soru sorucam, der.
- yolda karşına iki kese çıktı birinde akıl diğerinde para var. hangisini alırdın? der.
öğrenci;
- parayı alırdım.
deyince profesör;
-ben aklı alırdım, der .
öğrenci karşılık verir;
- dogaldır insan neye ihtiyacı olursa onu alır.

çıldırmak üzere olan profesör öğrencinin sınav kağıdına büyük harflerle "öküz" yazar. öğrenciye verir.

odadan çıkan öğrenci bir kaç dakka sonra gelip seslenir;

- hocam imzanızı atmışsınız ama notum nerede, der.
kısaltmalar;
öğrenci:öğrenci,öğretmen:öğretmen*
öğretmen ayaktadır,ders anlatmayı bitirir ve henüz işledikleri konuyla ilgili sorular sorar ama kimse parmak kaldırmaz. hoca soruları daha da basit şekilde sorar ama yine çıt yok. hoca sinirlenir ve şöyle der;
+kendini aptal hisseden varsa ayağa kalksın.
sınıf sesizdir ve hoca daha sinirli şekilde sorar:
+kendini aptal hisseden var mı?ayağa kalksın.
bir öğrenci ayağa kalkar. hoca şaşırmıştır.
+oğlum,sen kendini aptal mı hissediyorsun?
-hayır hocam,koskoca sınıfta bir tek sizin ayakta olmanıza gönlüm razı olmadı da.
kendi öğretmenime değil de 1. sınıfa giden kuzenimin öğretmenine yolladığım ayardır. kuzenimin öğretmeni zaman kavramını öğretmeye çalışıyor ve anne ve babalarıyla çalışılması için ödev kağıdı yollamıştır. kağıdın tepesinde ezberletilecek yazıyordur. zavallı kuzenimde ezberlemeye koyulmuştur.
ben: söyle bakalım 1 yılda kaç ay vardır?
kuzen: on ikiiii
ben: peki 12 ay kaç yıl eder?
kuzen: otuss

bir kaç tekrardan sonra hala aynı şeyi söyler çocuk ters mantık yürütemez. bende ne yaptım öğretmenin gönderdiği kağıda; ezberle hiçbir şey öğretemezsiniz, çocuk 1 yılda 12 ay olduğunu biliyor fakat 12 ayın 1 yıl ettiğini bilemiyor yani ezberleme psikolojisine girdiği için ters mantıktan aynı şeye çıkıldığını kavrayamıyor yazdım ve kuzene git bunu öğretmenine ver dedim.

bakalım geri ayar gelecek mi
http://galeri.uludagsozlu...tmenlere-verilen-ayarlar/
lise yıllarımda kolidorda mont ile dolaşırken bizzat yaşadığım hadisedir. anlaşılan öğretmen bey bundan ziyadesiyle rahatsızdır;

+ oğlum üşüyormusun?
- hayır hocam.
+ ozaman neden montla dolaşıyorsun?
- zaten montla dolaştığım için üşümüyorum hocam.
+ ...

(bkz: buda sana kapak olsun)
sınıfta matematik tarih ingilizce hocası ve biz öğğrenciler film izliyoruz yanımda arkadaşım ve tarih mat. hocaları var.arkadaşımla konuşuyoruz biraz da yüksek sesle.
mat.öğrt.kıııızzzzııımm susun biraz dedi ve herkes bize baktı ve üffff demeye başladı tabi bir kıpkırmızı olduk.aradan 20-25 dk geçtikten sonra mat. öğrt.ve tarih öğretmenim fısıldaşmaya başladı tabi bende dururmuyum;
-hocaaam susun da filmi izleyelim dedim ve hocalar bana dik dik bakmaya başlayınca ben içimden gülmekteydim iyiki de yapmışım.
-yeni müfredata göre konuyu öğretmenler değil öğrenciler anlatıyor.geç bugünkü konuyu anlat bakalım.
-oldu maaşı da öğrencilere versinler.
hocaya ayar vermek komik bir şey gibi görünse de saygısızlıktır. yapılmaması gerek. hocanın hak ettiği durumlar da olabilir ama dozu bilinmeli.
Yazarlarin ögretmenlerine verdigi ayarlardir. Kiz da olsa erkek de olsa laubalilik kötü bir sey. Ki bu adam ögretmenlik yapiyor. Aramizda 5 yas olmasina dayanarak böyle civimis olabilecegini düsünsem de bu sogumama engel olmuyor. "üniversite sinavina 2. kere hazirlanan birine herkes ama herkes laf sokar bunu kulak ardi etmeni istiyorum" demisti. Kuzen insani da facebookdan laf sokusturmus. Onun üzerine;

ögretmen: hadi bakalim milli oldun * b: Ahah ne güldüm ama. Daha önceden komik oldugunuzu söylemis miydim? * ö: Evet ama birrr daha söyle * Bi de kitabima ne olmus?
b: Bir hata yapmis olmaliyim. * sormadim henüz.
ö: Anladim. Hata olur arada sakin olalim.

Hee he olalim. Bir gülümsüyoz tepemize cikiyonuz lan!
iyi anlaştıgım bir hocayla,
t: hocam çok zenginmişsiniz, zevk icin ögretmenlik yapıyormuşsunuz diyorlar.
ö: zevk için çalışacak olsam hayat kadını olurdum(cirkince erkek hoca)
t: o biraz zor.
Ogretmeni göt eden cevaplardır.
Örn: Oğlum niye 3 kisi oturuyorsunuz?
-4 kisi mi oturak hocam.
bilip de bilmemezlikten gelmenin içine sıçıp, zekilik yaptığını düşünen gerzek öğrencilerin verdiği cevaplardır. ha kapak mıdır,hayır değildir. adam o kadar yıl öğretmen, senin gibi dingil bir sürü öğrenci görmüş, sen ayar verdim diye olaya kıçınla gülerken, öğretmen içinden bile bir şey geçirmiyordur. laf soktum öğretmene diye gezenler, atın şu ergen benmerkezciliğini üzerinizden.
öğretmeni göt ettiğini düşünüp daha sonra bir sınıf dolusu insana ve olgunluk bakımından kendisinden kat kat kat ve kat üstün olan bir insana karşı küçük düştüğünü, aslında kendisini nasıl rezil ettiğini ve hormonlarına küfredeceğini bilmeden yapılan hareketlerdir. öğretmen genelde cevap vermez. çünkü yukarıda yazdıklarımı daha o embesilin suratına baktığında görür.
değişik cevaplardır. bir kere sen bu zekayla çok yaşamazsın diyen geometri hocasına yaşını sormuştum. anlamdı mal. birde geometri biliyor.
genelde olduğu sayılan ama olamayan cevaplardır. zira öğretmen bunun acısını alası ile çıkarabilecek zeka kudretinde iken öğrenciyi o an adam yerine koyup cevap bile vermez. ama aptal öğrenci ayar verdim zannederek mal gibi ortalarda dolanır.