bugün

bu aralar ihbarname seklinde her eve postalmış, kabarık borcları gorunce kol gibi giren ödeme emridir. emirdir , ödenecektir, bundan kaçış yoktur. lakin 3 ayda 750 ytl hangi babayigitin ödeme seklidir, orası dusundurucudur.
devlete borçlanan öğrencilerin hayata atıldıklarında sırtlarına vurulan kamçı!
(bkz: yeah)
alıp yerken pek düşünülmeyen şey.
zamanında çıtır çıtır yenilen paraların geri ödenmesidir.

dün yenilen hurmalar bugün mideleri tırmalamaktadır.
Okul zamanı sırtını burslara,kredilere dayamış öğrenciye iş hayatına daha adımını atar atmaz böyle bir terbiyesizliğin yapılması ayıptır,günahtır...Bırakınız kazansınlar,bırakınız harcasınlar öderler elbet...
Bir ara NTV'de Kredili Yurtlar Kurumunu'nun en tepe yetkilisi gayet sakin bir biçimde,okulu bitiren ama henüz bir yerde çalışmayan veya ödeme güçlüğü çeken öğrenccilerin kendilerine dilekçe vermek suretiyle borçlarını erteletebileceklerini anlatıyordu ki...sonuna 'Ama ödemek zorunda oldukjları faiz devam edecektir'i koydu..Hem de ne koyuş..
her faninin ölümü tatması gibi bir şeydir üniversite öğrencisi için öğrenim kredisinin geri ödenmesi. lakin bundan 5-10 sene kadar evvel mezun olanlar, sözkonusu ödemeyi günün birinde kerhen çerez parası gibi yapmaktayken siyasal iktidarın değişmesi ile beraber öğrenim kredilerinin geri tahsili konusunda kyk sıkı bir takip uygulamasına girişmiş üstelik faiz oranlarını da epey bir sağlamlaştırmışlardır. kısacası üniversite mezunu kişinin ilk birkaç maaşına kyk tarafından el konulmuş sayılabilir...
3 ayda bir 1250 ytl ödeyeceğim *paradır.
başa beladır. 1999 deprem ve ekonomik kriz yıllarında alırken pek bir halta yaramıyordu açıkçası. en fazla ayda bir kez iskender yemeye giderdik arkadaşlarla. şimdiyse bel büken bir ödeme planıyla perişan ediyor. ayrıca kyk halden de anlamıyor. geri ödeme planını bana askerliğimin başladığı ay göndermişlerdi. döndüğümde dilekçe verip askerlik süresince maaşımın olmadığını ve ödeme yapamadığımı, işlenen faizin iptal edilmesi gerektiğini belirtsem de şahsıma kol gibi bir faiz girmiş, ödemeye ufak ufak başlasam da faiz hala işlemeye devam ettiği için de kafadan 1 milyardan fazla faiz ödetmişlerdir bana. faiz olayında affetmiyorlar, hemen odeyin kurtulun. ayrıca haciz maciz çok ciddiler, kefiliniz peder olduğundan zart gelip evde barkta ne varsa alıp götürüyorlarmış. aman etmeyin. ülkeyi soymadık, dolandırmadık bu faiz boku da ne diyebilirsiniz, haklısınız da..günahları boyunlarına.
kredi yurtlar kurumu'nun öğrenciler'den geri almaya çalıştığı, kredi borcunu geri alamayınca da devreye soktuğu onun bir kolu olan kredi yurtlar vadisi'nin icaraatlarının başlayacağı olaylar silsilesinin başlangıcıdır...
devlet baba'nın, genç evladlarına zor günlerde verdiği, fakat bahşetmediği paranın geri alınması.

- böyle baba olmaz olsun.

+ he valla!
aralık sonuna kadar ve takibi her 3 aylık periyotlarda 810 ytl civarı bir parayı haşırt diye alacak, insanın cebine akrep koyduran, son pişmanlığın fayda vermediği şemsiye.
her üç ayda bir 575 ytl ödenmesi gereken borç . alırken iyi de öderken insanı bunalıma sokuyor . devletin dört yılda verdiği paranın iki yılda ödenmesi gerekiyor ayrıca .
(bkz: yaptın bir iyilik sonuna kadar sürdür)
düne kadar öğrenim kredisi geri ödememesi şeklinde vuku bulurken, günümüzde haciz memurlarının geniş bir çalışma sahası buldukları kredidir.
üç aylık periyotlarla devlete olan borcun geri ödenmesi.
Ulan alıyoruz şimdi ama yazılanları okuyınca dank etti kafa napsak bıraksak mı acaba?
Ne tatlı geliyor ama he.
geri ödemeli olduğu düşünülünce hiç alınmaması gereken para.
ilk taksitini eve yazı gelince ödediğim, geri kalanı için de aynısını yapacağım ödeme.
(bkz: acı ama gerçek)
fena koyar. hele sene uzamışsa son sene hem okuyup hem para ödemek daha da zordur.
öğrencilik yıllarında her ay hesapta görülmesiyle öğrenciye tatlı anlar yaşatan paranın okul bittikten sonra geri ödenme zorunluluğu. gönül ister ki kimse o parayı geri ödemesin canım kardeşlerim; fakat ne yapalım hayat bu: hiçbir şey karşılıksız olmuyor.
başlığın öğrenim kredisi geri ödememesi veya ödeyememesi olarak düzeltilmesi veya kısaca göte giren şemsiyeninde artık açılabilmesi olarak değiştirilmesi gereken ödenek.
sarhostum hatırlamıyorum zorla imzalattılar şeklinde reddelilebilecek devlet borcunun geri ödenmesi...(nahhh alırlar)
iştahla yenen yemeğin sonradan karın ağrıtması gibi birşey.
bıldırki yediğin hurmaları hatırlatır. ödeme yapamayınca saldım çayıra tarzı ortaya çıkabilir.ayrıca çevrede bunu bilen varsa ohh ben almadım, iyiki almamışım tarzında konuşan kişiler, tekme tokat dalabilecek kinetik enerjinin ortaya çıkmasına neden olabilirler.
3 ayda bir 665tl ödeten hede. bir de bunun katkı kredisi var tabii. alırken mutlu eden öderken bezdiren , devletin öğrenciye sağladığı imkan.
güncel Önemli Başlıklar