bugün

sigortalı olduğumuz halde azami 50 liranın altında harcama yapmadan çıkamayacağımız sağlık hizmetleri veren özel kuruluşlardır. muayene parasıydı, tahliliydi, röntgendi derken cebinizin astarı elinize gelir.
basit bir nezle şikayetinden gitseniz bile, soluğu labaratuvar kuyruğunda alırsınız.
sizden paso tahlil isterler.

kukla= acil nerede? elimi kestim. doktor yok mu lannnnn...
güvenlik= beyefendi sakin olun.
kukla= acile alın beni. sedye getirin. cerrahla, anestezi uzmanını getirin. dikilmeyin mal mal seferber olun lan.

hemşire= bokunu çıkarmayın beyefendi. kan bile çıkmıyor elinizden, ufak bir sıyrığın var. rıfat yara bandı verin abiye.
kukla= yok ya, çıkarın donunuzu yaraya işeyin isterseniz. bu mu sizin sağlık anlayışınız. muayene istiyorum. ilgi istiyorum anladınız mı?
hemşire= tamam beyefendi. karşıdaki vezneye 35 lira muayene bedeli ödeyin. sonra gelin şikayetiniz nedir dinleyelim.

35 lira ödenir acile değil de, odaya, doktorun yanına gidilir.

doktor= buyurun. oturun. geçmiş olsun. neyiniz var.
kukla= 2 as, 2 papazım var. sizin neyiniz var. bu nasıl soru hanım efendi. görmüyor musunuz elimi, bira kapağını bıçakla açarken kestim. canım çok yanıyor...

doktor= şu sargı bezini sarın, sonra idrarınızı yapıp gelin.
kukla= bira içip içmediğimi mi kontrol edeceksiniz?
doktor= yok hayır. endoplazmatik redikulümlerin,biyo entegrestasif birleşimlerinin, kesilen yere verdiği antrospofillere bakacağım.
kangren olup kolunuzu kesmemizi istemezsiniz her halde.

anlayabildiğim tek şeyi '' kangreni'' duyunca, son tazyikle kapa işenir.
döke saça koşarak, labaratuvara gidilir. çıkan tahlil sonucu doktora gösterilir.

doktor= siydiğiniz temiz çıktı.
kukla= çok şükür.
doktor= şimdi gidin ıkının.
kukla= ne yapayım, ne yapayım?
doktor= anlayın işte beyefendi. sıçın işte. gidin sıçın.
kukla= kangren olan eli kestikten sonra götüme mi sokacaksınız. o niye o?
doktor= bakın beyefendi, strobantiyalit ez
kukla= türkçe konuş, türkçe.
doktor= küçük bir sıyrık için, göt korkusuna buraya geldiniz ya, bu göt korkusu, yani açılıp büzülmeler, basuru, diğer adıyla hemoroidi tetikler. kıçınızda açmış bir papatya istemiyorsanız gidin sıçın. sıçtıktan sonra gelin bana domalın, bakıp ona göre değerlendirme yapacağım.
kukla= bokunu çıkardınız doktor hanım.
doktor= ben değil siz çıkaracaksınız. koşun sıçın 2 saat sonra mesaim bitiyor haberiniz olsun.

koşulur sıçılır, ek iş olarak akşamları çiğ köfte yoğurup sattığını duyduğum abaratuvardaki görevliye verilir. 1 saat sonra çıkan sonuç doktora uzatılır.

doktor= az daha eğilin beyefendi. utanmayın. diz kapaklarınızı öpmeye çalışın.
kukla= mucksss, böyle iyi mi doktor hanım?
doktor= şimdi içinizi görmek istiyorum!
kukla= bakın doktor! kibar olmaya çalışıyorum, ama sabrımı zorluyorsunuz. nonoş mu sandın lan beni. parmağımızı kestik düştüğümüz duruma bak ya. ne sokacan? kulağındaki steteskopu mu sokacan?
doktor= yanlış anladınız beyefendi. akciğer röntgeni istiyorum.
kukla= yok ya. ondan sonra...
doktor= ondan sonra efor ekor testine yollucam. nabız atışlarınız çok önemli tabi...
kukla= hiç bir yere gitmiyorum ben.
doktor= götünüze verdiğiniz değeri, kalbinize vermiyorsunuz yani. kalp atış ritimlerini görmeden size reçete yazamam.
kukla= versene sen şu yara bandını... gidiyorum ben...

sonuç= !!bir yara bandı= 80 lira!! ( gerçektir. argo mizahı ile abartılmıştır )
devletin aksine, göz önünde almaktadır parayı.
yarama bastınız madem söyleleyim. bende bu gün gittim. bir muayene iki tetkik.76 lira. hatta isim vereyim medikal park. üstelik kardeşim orda çalıştığı için % 50 indrimli fiyat bu. artı bide sağlık güvencem de var.

sağlıkta ileriyiz kardeşim. kim ne derse desin !!
ben de geçen hafta içerisinde gittim. sosyal güvencem olduğu halde 10 lira kayıt anında 35 lira is mr çekimi için istediler.maaştan kesilen de ayrı.ayrıca akla takılan bir soru daha kulak kaşınması için hangi devlet hastahanesi mr çektirir? ama özel hastahaneye gidin hemen mr istiyorlar.özel hastanelerin her mr çekilen hasta için devletten 200 lira aldığı söyleniyor.
evet kazıklanıyoruz ama bi devlet hastahanesinde de en ufak bi tetkik için en az bir ay sonraya randevu veriyorlar. acil bi rahatsızlığınız varsa yandınız demektir.devlet hastahanesinde bekleyip rezil olmaktansa parama geçer sözüm.
(bkz: adamın götünden kan alırlar kamil)
devlet hastanesi varken özel hastaneye giden bireyin ağlaması.
malesef, istisnalar hariç olmak üzere doğru bir tespittir.
ne kadar soyguncu olursa olsunlar en azından ilgi alaka var, devlet hastanesinde doktorlar sanki hastayı dövecekmiş gibi dalga geçerçesine davranışları oluyor giden para olsun yeterki insanca muamele görelim.
göz muayenesi için çamlıca'daki özel hastanelerden birine telefon açılır.

e: essah mi
hmgbvkioyutk: hastaya müşteri gözüyle bakan ve kaçırmamak için oracıkta yalan uyduran telefondaki kız

e: bugün göz doktorunuza muayene olmak istiyordum.
hmgbvkioyutk: tabi efendim 12 uygun mudur?
e: uygundur, beklemem değil mi?
hmgbvkioyutk: yok efendim siz gelin arkadaşlarımız sizinle ilgileneceklerdir.

12:02'de orada olunur. "eheehehee pis randevusuzlar işte böyle beklersiniz" edasıyla koridorlarda yürürken, göz doktorunun muayenehanesinin önüne gelinir. kalabalıktır hayli. önemsenmez ne de olsa saat 12'dir ve kapı gibi randevu vardır. Bir kız gelir. muayene miydi? diye sorar. göğüs gerile gerile evet saat 12'ye randevum vardı denir. şöyle oturun talimatına müteakip ikinci seslenme saat 13:25'te gelir...

bir daha hatırlatalım 12:00' ye randevu alınır
13:25'te sıra gelir...

ve hmgbvkioyutk'a içimden 85 dakika boyunca saydırırım...
Medikal Park'ın %40'ını Amerika'lı Carlyle, Memorial grubunun %40'ını Katar'lı ve Îngiliz Argus+QFIB, Alman Hastanelerinin %50'sini Honkong'lu ADM , Anadolu Arkaz ın %51 ini sözde Türk! Turkven, Acıbadem hastanelerini Abraaj capital fonu almışken başka türlü olmasının mümkün olmadığı, Türk sağlık sistemi sorunu. Yukarıda sayılan ve eklenebilecek olan Şafak hastaneleri, Şifa hastaneleri vs vs gibi işlemlerden sonra , hastane yatırımcıları tamamen fırsatçı özel sermaye fonlarına teslim edilmesine göz yuman ve buna liberalizasyon denen sağlık siztemi ucubesi, kamu hastanelerinde de döner sermaye ve hizmet alım sözleşmeleriyle başlayan ve PPP projeleriyle özelleştirilmesi ile tüy dikilecek bir başka akepe! projesidir.

Bu günler daha iyi günleriniz yaklaşık 10 yıl içinde hastalandığınızda hastaneye gitmemek için ötenazi hakkı diye yollara düşeceksiniz.

Ama sizin gibi halka "yetmez ama evet" , Allahınızdan belanızı Akepe ile bulacaksınız, sonra dinleyecem türkülerinizi. (bkz: kendim ettim kendim buldum)
hiç bir özel hastane kafasına göre ücretlendirme yapmıyor malesef ödenen rakamlar devletin hastanelere önerdiği rakamlar daha azını alırlarsa haklarında cezai işlem yapılıyor. bu sebebtende suç özel yada devlet hastanelerinde yada yönetimlerinde değil genel olarak sağlık sistemimizdedir.
Sağlık sisteminin tuhaf işleyişi bütün hastaneler aynı gerçekte ama enson en basit üçkağıt şu şekilde .Artık bütün doktor ücretleri aynı yani doç. prof. uzman vs. Ancak farklılaştırmanın yolunu şu şekilde bulmuşlar.Uzmana 20 doç 15 prof a 10 günde bir gidersen tekrar ücret alıyolar.En pahalı prof gene aynen devam yani. Türk milleti zeki.Yapılan yer:Başkent Üniversitesi Hastahanesi.
fiyatlarla ilgili bir yorumda bulunmayacağım ama hasta kabul belgelerini imzalarken araya boş senet sıkıştırıyorlar veya sonradan koparılacak şekilde * düzenliyorlar. böylece ellerinde sizin imzanızın olduğu boş bir senet oluyor.
aman aman diyeyim size.
özel hastaneler devlet hastanesinde olduğu gibi fark almazsa neyle geçinecekler ya da neden özel olsun, beğenmeyen devlete gitsin yaklaşımıyla karşılaşan önerme.
üstelik bu özel soyguncular özel kasaptırlarda.
sırf para kazanmak için insanı boşu boşuna asarlar keserler.
(bkz: acıbadem)
Acıbadem hastanesinin rakipsiz olduğu alan.

Doktorla göz göze gelmeniz: 150 lira
Doktorun odasına girmeniz: 250 lira
"Doktor bey" demeniz: 500 lira...

Bu böyle uzar gider.
(bkz: acıbadem)
doktor ve yatak ücreti dahil kanser ve beyincerrahisinde 120 150 bin lira bayılmadan çıkamayacağınız hastahane.
devlet hastanesi sigortasıza kafa dikişlerini 4 lira 25 kuruşa söküyor iken özel hastaneler bu işlemi 30 liraya yapıyor.
acil servise yatan hastadan ücret alınmayacağı söylendiği halde daha taze olan olayda 200 lira ödeme yapılan ve doğruluğu ispatlanan olaydır.

hastane hizmet bedelini vatandaştan tam olarak alırken, kurumun katkısını da kurumdan ayrıca bir kere daha almakta, aynı hizmet için 2 sefer ödeme almakta ve bu değer yine vatandaşın maaşından düşmektedir. dolayısıyla devlet eliyle hastaneler biz vatandaşları domaltıp domaltıp sikmektedir.

devlet ya bu hastanelerin bu soygunculuğuna engel olmalı, ya da bu kurumlarla sözleşmesini feshetmelidir. en azından özel hastanenin kendi parasını öderiz, hesabımıza geliyorsa gideriz gelmiyorsa gitmeyiz.

sigortalıyız dediğiniz zaman "sikebilirsiniz" şeklinde algılıyorlar herhalde.
(bkz: buyurun efendim size nasıl geçirebiliriz)
evet! başıma gelen olaydır. 10 TL'lik ilacı bana 75 TL' ye sattığını öğrendiğim, doktor bozuntusu tüccardır.

(bkz: beşiktaştaki otatıp merkezi)
görsel
elektrik dağıtım şirketleri ile kıyaslandıklarında, bakkaldan fındık fıstık çalan çocuk ayarındadırlar.
sağlık hizmeti dışında kantinleride öyledir. kamuya hizmet veren bir yerdir sonuçta yakışmamaktadır.