bugün

Koç Holding A.Ş. Enerji Grubu Başkanı

Doğum 24 Mart 1962, Ankara
Öğrenim
1987-1988 MBA, Columbia University, işletme Fakültesi, New York, U.S.A.
1983-1985 BA- Ancient Greek, Columbia College, Columbia University, New York, U.S.A.
1981-1983 ilk iki sene, Georgetown University,Washington D.C., U.S.A.
1979-1981 Millfield School, Somerset, ingiltere.
1973-1979 American Robert College, istanbul, Türkiye.
Lisan çok iyi seviyede ingilizce ve Fransızca.
2000-Koç Holding A.ŞEnerji Grubu Başkanı
1996-2000 Koç Holding A.Ş.Enerji Grubu Başkan Yardımcısı
1992-1996 Koç Holding A.Ş.Finansman Koordinatörü
1991-1992 Gazal A.Ş. Müdür
1989-1990 Ramerica Int. Inc. New York, U.S.A.Satış Memuru
1985-1986 Kofisa Trading CompanyGeneva SwitzerlandSatış Memuru
(bkz: vehbi koç)
(bkz: rahmi koç)
(bkz: mustafa koç)
(bkz: ali koç)
Türkiye'nin en önemli kitap koleksiyoncularından biri.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=232809
avşa adası'nda ki koç motel'in sahibi sevecen, makara ortam adamı abimiz. tanz'a az götürmedi arabasıyla bizi sağolsun.
Kendisini göstermez, satın aldığı sanat eserleriyle ilgili konuşmayı sevmez. Koç ailesinin düşük profil yaşamayı tercih eden üyesidir. Herkes onun Türkiye'de sanata yön verme gücüne sahip en önemli koleksiyoner olduğunu bilmeyebilir. Benzersiz bir eski kitap, antika ve çini koleksiyonu vardır. Onu asıl önemli kılan, biriktirdiği çağdaş sanat eserleriyle yaşayan bir damarı elinde tutması. Küratör Rene Block'la birlikte Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi'nde açtığı cesur sergilerle kurumun kimliğini değiştirmiştir. Yakında odakule'nin karşısında açmayı planladığı çağdaş sanat merkezi de sanat camiasının üstünde en çok spekülasyon yapmayı sevdiği konulardan biridir. ingiltere'de sanat piyasasına yön verme gücü nasıl Charles Saatchi'nin elindeyse, türkiye'de de Ömer Koç'tadır.
Kendisini tv de gördüğüm ve birkaç kerede gazete sayfalarında yakaladığım, bir gün beşiktaş üsküdar motorunda karşıya geçerken gördüğüm ve içimden yok artık dediğim, gazetecilerin onu asla görüntülemek isteyip görüntüleyemediği, görüntülemek istedikleri vakit bi ton laf işittiği, aslında bunu sırf kendisinin tanıtmak istemediği halktan birisi gibi olabilmek için popülerlikten kaçındığı, ve bunu duyduğumda motordaki o yüzü kafamda canlandırıp tabi ya dediğim kişi.
istiklâl caddesinde "sanat için alan" yapıp, bizlere sunan güzel kişi. (bkz: arter)
ismini ön plana çıkartmasa da, türkiye'nin sanat ve tarih adına ilerlemesi için çok çabalıyor. bunu tutkuyla yaptığını ortaya çıkan işlerden görebiliyoruz. kendisi aynı zamanda antika kitap koleksiyoncusu, koç ailesinin geri planda kalmayı tercih eden üyesi.
bir gün bir yerlerde rastlasam dediğimdir.
rahmi koç un oğullarından clark kent e benzeyeni.
Rahmi koç'un en entellektüel oğlu. Medyada gözükmeyen ve yılın çoğunu londra'da geçiren ortanca oğul. Aynı zamanda TEV''in başkanı. Anadili gibi osmanlıca bilmektedir. Vefat eden abisinden iki yaş küçük, kardeşi ali koç'tan 5 yaş büyüktür. Muhtemelen abisininden sonra tahta o geçecek. Ülkemiz için hayırlı olsun. Sonuçta 103 bin kişiye ekmek veren bir kuruluş. Not: 2003 yılında Mustafa Koç'un başa geçerken 50 bin kişiye iş sağlayan koç holding bugün (vefat ettiği gün) 103 bin kişiye iş sağlıyor. Üstelik eğitim düzeyi de bir hayli artmıştır.

1 AY SONRA EK BiLGi: Tahmin ettiğim gibi mustafa koç'un vefatından bir ay sonra koç holdingin yönetim kurulu başkanı seçilmiştir.
Rahmi Koç'un en küçük oğlu.
Rahmi Koç'un 3 oğlundan ortanca olanıdır. Rahmetli Mustafa Koç'un kardeşi Ali Koç 'un abisidir.
Yıllardır kültür ve sanat camiasının yakından tanıdığı oldukça entelektüel bir kişidir. ileri derecede Osmanlıca, ingilizce ve Fransızca bilmektedir. Antika kitap, Osmanlı çinisi koleksiyoneridir.
Tüm bunların dışında kendisini bir kere bile görmüş hemen herkesin hemfikir olduğu nokta çok yakışıklı bir abimiz olmasıdır. (bkz: Mavi göz) hiç evlenmemiştir ve bilinen bir çocuğu yoktur.
Şahsi kanaatime göre abisi Mustafa Koç'un ani ölümü Ömer beyin omuzlarına hiç istemediği saçma sapan sorumluluklar yükleyecektir.
koç ailesinin tanınmak ve gündemde olmak için uğraşmyan hatta bundan kaçınan bir diğer ferdi.

bir ihtimal türkiye'nin genelinin tanımadığı bu adamı herkes tanıyacak, yada aynı hayatına devam edecek. ama daha çok sorumluluk üstleneceği kesin...
Turk ekonomisinin yuzde 10'una sahip holdingin basina gecmesi beklenen kisi.
kendisi koç holding yönetim kurulu başkan vekiliydi, bu nedenle başkan olma ihtimali yüksek gibi görünüyor. lakin bunca yıl hep kameralardan uzakta yaşamayı tercih etmiş biri, bir anda bu kadar göz önünde olmayı nasıl karşılar bilinmez.
Koc ailesinin kuskusuz en kulturlu ve entelektuel beyfendisi.kendisi antik sanat tarihi okumus colombia'da ve anadili gibi osmanlica ve fransizca biliyormus. Otoportrelere duskunmus ve evinde francis bacon gibi isimlerin de otoportleri,ilk basim imzali kitaplar bulunuyormus. Londradaki evinde ve istanbuldaki 2 yalisina sigmayan kitaplari icin ayrica bir evi de varmis depo niyetine. Iznik cinilerine olan duskunlugu ile unluymus ve evini cinilerle donatmis.bu kadar sirket sahibi olup yonetmesine ragmen gunde 2 saatini okumaya ayiriyormus. Yakisikliligindan hic bahsetmiyorum bile.
böyle yüzeysel yorumlar yapmayı - hem de adamın abisinin cenazesinin olduğu gün - sevmiyorum; ama bu ne karizma yahu! ilk kez gördüm kendisini (mustafa koç'la ali koç'un kardeş olduğunu bile 2 gün önce öğrenen bir cahilim), 165 iq'lu, kuzey avrupalı akademisyen tipi var adamda. hiç evlenmemiş, aradaki 26 yaşlık farkı önemsemezse talibim kendisine. akşamları evde şarap içip sanat ve edebiyat konuşuruz bol bol. olmaz mı? olur bence.
ekşicilerin son 4 gündür hakikaten kafayı taktıkları adam. adamın ismini bile yeni duyanlar günlerdir adamı övüp duruyor. son 4 gündür ömer koç'u öven entryler debede.

neyse buralarda biri bu adamı önceden de biliyorsa o kişi benim. * şu anda 30 yaşındayım kendisinin ismini ilk olarak yanılmıyorsam 14 yaşında okuduğum ve o zamanlar çok etkilendiğim ayşe kulin'in adı aylin adlı kitabında duymuştum. kitabın bir bölümünde oldukça çılgın bir tip olan aylin devrimel ve ömer koç arasında yakın ve samimi arkadaşlık?? anlatılıyor. bu arada belirtmek lazım ki o sıralarda aylin 50 li ömer ise 20 li yaşlarda. kitabı bitirir bitirmez o zamanlar oldukça ilkel olan çazur çuzur çevirme sesiyinle bağlanılan internetten ömer koç adını aramıştım düşünün ki google bile yoktu. bulduğum birkaç resmi sonucunda dünya üzerindeki en yakışıklı adam olduğunu düşünmüştüm. 14 yaşındaki bir kız için holding, para, soyadı, koleksiyonlar falan pek bir anlam taşımıyor tabi. hiç tanımadığın sadece görünüşünü çok beğenilen birine platonik bir aşk o kadar.

sonra tabi aradan yıllar geçti her şey unutuldu bir iki yıl önce muhibbe darga'nın arkeolojinin delikanlısı kitabını okurken yine bir bölümde ömer koç ve muhibbe hanımın samimiyetiyle karşılaştım bu kitaba da bir yerlerden dahil olmuş ömer bey. yine girdim internete bu sefer daha kolay oldu tabi google falan var sonuçta. baktım yine en fazla beş on fotoğraf ama yıllar sonra bile aynı hoşlukta bir adam. *

şimdi abisinin zamansız ölümü sonucunda holdingin başına geçerse bir sürü dertle uğraşıp duracak. yazık olacak yani. işi yapamayacağında değil zaten hali hazırda türkiyenin en önemli kuruluşu olan tüpraş'ın başında . iş için değil özel hayatı için daha çok. kimse basında yazmaya cesaret edemez ama hiç evlenmediği için internet aleminde cinsel tercihleri sorgulanmaya başladı bile. bizim gibi ülkelerde çok normal tabi. velev ki öyle olsun ya da belki de kendinden büyük kadınlardan hoşlanıyordur size ne ulan. işi zor gerçekten.
Birkaç gündür aklımda olan karizmatik adam. Keşke benim olsa falanda dediğim oldu, evet.
oray eğin'in dünkü "koç ailesinin gizemli üyesi" başlıklı yazısında bahsedilen işadamı. yazıda ailesinin holdinginin tepesine geçmesi durumunda gizem duvarının yerle bir edilmesi temenni edilmiş, Apple CEO’su olan eşcinsel Tim Cook ile benzerlik kurulmuştur.

http://www.sozcu.com.tr/2...in-gizemli-uyesi-1068442/
Biraz önce sesine aşık olduğum adamdır. O nasıl güzel bir ses tonudur.
keşşşkkkke benim olsa.
londra'da yaşamasını ve türkiye'ye gelmesini tavsiye etmediğim, gizemli olmayan, göze batmamayı ve huzurunun kaçmasını istemeyen kişi.
görsel
KOÇ GRUBUNUN SIRADAKi YÖNETiCiSi. ADI VE KENDi HiÇ GÖZ ÖNÜNDE DEĞiL AMA BAŞINDA OLDUĞU ENERJi GRUBUNU ÇOK iYi YÖNETMiŞ VE BÜYÜTMÜŞTÜR.
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen kişidir. ali koç ile mukayese edersek arada ciddi bir fark olacağını düşünüyorum her yönden. ömer koç lehine.