bugün

emen, ufac, kasis gibi anlamları taşır. çocukluk oyunlarından birisidir. sokak ayakkabının topuğunun üstüne basar, tek ayak üstünde kendi etrafında bir tur atar ve çukurunu açarsın. misketlerini alıp içeri sokmaya çalışırsın.
(bkz: lan)
dikkat edilmesse içine düşülünebilecek alan.
sunay akının bir şiiri:

Bilerek mi yanına almadın giderken
başının yastıkta
bıraktığı çukuru

Güveniyordum
oysa ben sevgimize
vapur iskelesi
ya da tren istasyonundaki
saatin doğruluğu kadar

Beni senin gibi
bir de annem terketmişti
ki göbeğimde durur
onun yokluğundan
bana kalan
çukuru
Güzel bir hakaret sözcüğü :

"Alçaklığın da bir yüksekliği var; sen çukursun, çukur..."
sunay akın'ın yazdığı en güzel şiirlerden.
ÇUKURLAR nasıl da yerleşti yaşamımıza.

Tepecik ya da çukur oluşturan rögar kapakları, yollardaki yerli-yersiz kasisler ve plansız kazılar nedeniyle oluşan çukurlar.

Hemen her sokak, her cadde.

Bilmiyorum, başka dillerde "çukur" kelimesi bu denli yerleşik ve işlevsel midir?

Ya çukurlar olmasaydı yollarımızda?

Nasıl tanımlardık sevdiğimiz kadınları.

"Eminem Eminem çakır Eminem /Göbeğinin altı çukur Eminem" türküsü, nirengisiz kalırdı.

Refik Halid Karay, nasıl yazardı o şiirini:

"Ne hoş gülerdi

yanaklarının çukuru ne derli toplu açılırdı."

* * *

Siyasi polemikler tatsız-tuzsuz olurdu.

ikinci Cumhurbaşkanı ismet inönü, DP milletvekili Hikmet Bayur'a "Sesin hangi çukurdan geliyor" diyemezdi.

Yazar Süleyman Nazif'in Muallim Naci'ye yanıtı, giremezdi polemik literatürüne:

"Sen seviye bile değilsin, çukursun"

Ankara'da Çukurambar olmazdı ve istanbul'da Çukurcuma.

Ne çukur tabak, ne Çukur Han...

Orhan Veli Ankara'da bir belediye çukuruna düşüp ölmezdi.

Ağız dolusu sövemezdik, arabayla girdiğimizde.

Çukurlar olmasaydı.

* * *

Çukurlar olmasaydı, EGO'nun da anlamı kalmazdı.

Doğalgaz çukuru kazamayan bir "ego", melankolik olurdu.

Çukurlar olmasaydı, her sabah ve akşam belediyeleri hatırlamazdık.

Anmazdık...

Ve ayırt edemezdik başkanları.

Metroyu yıllar önce öngörüp kazıya başlayan Ali Dinçer'e "Çukur Ali" diyenler, hiddetinden çatlardı.

izmir Belediye Başkanı Asfalt Osman'ın anlaşılamazdı değeri.

Kavafis'ten mülhem:

"Belki de çukurlar bir tür çözümdü bizim için."

Yaşar SÖKMENSÜER

http://arama.hurriyet.com...arsivnews.aspx?id=7589800
misket ile oynanan değişik bir oyun. 7 tane falan çukur açılır. iki kişi bu çukurların birinden diğerine misketleri ile geçmeye çalışır. en son 7 çukur'a giren çocukun misketi zehir adını alır ve diğer miskete vurunca oyunu kazanır.
ankaragücü taraftarının gençlik parkına verdiği ad.maçtan önce orda toplanıp içerler....
(bkz: fenerbahçe şükrü saraçoğlu stadı)
adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Karaisalı)
bir çeşit insan türü. içi pislikle doludur kazara düşülürse üst baş çamur olur.
zonguldak'ın gökçebey ilçesine bağlı bir köy.
sunay akının en güzel şiirlerinden.
--spoiler--
Köyün birinde bir çukur varmış ve herkes bu çukura düşerek yaralanıyormuş. Köyün ileri gelenlerinden 3 kişi toplanmış.
Birincisi:
- "Çukurun yanında bir ambulans beklesin, hastahaneye çabuk yetiştiririz." demiş.
ikincisi:
- "Çukurun yanına bir hastahane yaptıralım, düşenlerin hastahaneye yetişmesi zaman almaz." demiş.
Sıra Temele gelmiş:
- "Sizde hiç akıl yok, bu çukuru kapatalım hastahanenin yanına bir çukur açalım.
--spoiler--
görsel
çukur bir koddur. kurukafa cemiyeti adlı örgütün kaddafi için kullandığı koddur. saddam hüseyin de bir çukurda yakalanmıştı.

(http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1105)
eski gençlik parkının bir bölümüne ankaragücü taraftarı tarafından verilen isim.
show tv de başlayacak olan ercan kesal , rıza kocaoğlu , aras bulut iynemli , perihan savaş gibi oyuncu kadrosunu barındıran ay yapım imzalı yeni dizi hadi hayırlısı bakalım rıza kocaoğlu ve ercan kesal var sözlük bi şans vermek lazım.
Ay yapım varsa işin içinde izlenir.. şimdi ilk tanıtımını izledim güzel bir şey gibi duruyor..
çakma yamakasi dizisi gibi duruyor.
'' tanrı kent ( city of god ) '' filminden uyarlanmış bir ay yapım dizisi.
iÇERDE KADROSUNDAN ÇOĞU OYUNCU BULUNDUĞU iÇiN BiR iRiTE OLDUM. FAKAT DiLAN DENiZ VE ARAS BULUT iYNEMLi iÇiN KESiNLiKLE BAKILIR. NEDENDiR BiLiNMEZ DiLAN DENiZi SEViYORUM.
fragmanında ercan kesal ve nebil sayın'ı görmenin mutlu ettiği yeni dizi. yamakasi tadında bir şeyler de içereceği anlaşılıyor.
başladı.
edit:bülent ersoy'da var. korktum amk o neydi öyle
edit2: iyi bari rakıyı sansürlemediler.
güncel Önemli Başlıklar