bugün

ben şaşırmazdım. zaten küçüklüğünden beri cehennemle ve cinlerle kokutmayacağım için ateist olması sürpriz olmazdı.

müslüman yazarların tepkisini merak ediyorum gerçekten.
adını hümanist mustafa koyardım.
Kendisine bu inancının doğru olmadığını, ilahi kudret ile bilimin birçok noktada kesiştiğini ancak bilime inanmanın inançsız olmak anlamına gelmeyeceğini söyler ikna edemezsem de bir temiz sopalarım keratayı.
dinine veya dinsizliğine inandığı şeye karışmak bana düşmez inancına sadece iki durumda müdahale ederim biri tarikatlara bulaşırsa diğeri satanizme merak sararsa onun dışında problem yok hatta ateist olsa daha iyi anlaşırım.
lan bu zındık benden zeki. paralarımı zimmetine falan geçirir diye korkar evlatlıktan reddederdim.
evden atarım yavşağı akşama vazgeçer gelir zaten.
ne diyebilirim ki müslüman olmasını tercih ettiğimi söyler onu bir şekilde geri döndürmeye çalışır , işe yaramassa saygı duyduğumu söylerim ama asla tokat atmam. çocuğum sonuçta o benim.
Ateist olması kendini ama dinlere ve kutsal manevi değerlere saygısızlık edecek bir hırbo olursa tüm toplumu ilgilendirir.

işte o zaman yakarım çırasını!
Ataizt ne lan diye Bi şamar çarparım.
Dogru yolda oldugunu soyler sirtini sivazlarim.
Pasta yapar ve kutlarım.
öper koklar bağrıma basarım.
çocuğunuzu adam gibi yetiştirirseniz, salak gibi sadece dogmalarla beslemeyip neyi neden yapması gerektiğini anlatırsanız ateist olmayacağını zannederim. olsa bile en azından sosyal medyada sürüyle gezen, ateizm platformu ya da karikateist'de gördükleri bir iki ayetle dinden çıkıp bir de el aleme malumatfuruşluk taslayan andavallar gibi bir ateist olmayacağının teminatını veriyorum.
Vallaha mı derim
O da vallaha baba cidden der
Nasıl ateistsin lan vallaha diyorsun derim.
babalık testi yaptırırım. benim çocuğum o kadar salak olamaz.
Bende müslümanım ama anlayışlı karşılar nedenini sorar ve dini bir kere daha anlatırdım ama inanmassa saygı duymak gerek.
https://youtu.be/UQ4OCKDrUZc
Kendi ayrı bir bireydir. Kararlarına ve görüşlerine dayanak olacak konuları kendi açısından açıklarsa saygı duymak gerekir
kahvaltını yapmadan evden dışarı adımını atamazsın. atayız matayız zırvalama bana.

anayım ben, ne diyebilirim ki?

hem, allah'ın almadığı canı şeriat böyle emrediyor diye alan müslüman olacağına, kendi halinde kimseye zarar vermeden yaşayıp allah yok diyen ateist olsun daha iyi.
bunu dediği yaş önemli;
ne yaparım dan çok ne derim diye düşündüm.

-ergenlik öncesi yada 10-12 yaşında söylerse;

"inanç noktasında biraz daha araştırma yapman gerekiyor. dilersen konuşalım."

-ergenlik dönemindeyse,

içimden;
"biz siktir git ilgi budalası"

dışımdan;
"evladım bu konuyu ikimizin de müsait olduğunda konuşalım. ben senden farklı düşünüyorum"

ergenlik sonrası 20 li yaşlarda falansa;

"bu konuda seninle aynı düşünmüyorum. ama senin fikrine saygım var. yine de uygun bulursan etraflıca konuşalım"

25-30 yaşlarında;
"siktir git pis kafir. evlatlıktan reddettim. gözüm görmesin seni"
çoğu ailede söyleyemediği kanaatindeyim.
inancı onu o yapan şey değil. neye inandığı umrumda olmazdı.
babasına çekti aferin derim

dinci olsa

anasıgile çekmiş deyip her gün döverim

o anası olacak karıyı da boşarım.
bir çocuğun sağlıklı bir yetişkinlik evresine geçebilmesi için ona, biricik olduğunun ve anne-babadan bağımsız olduğunun hissettirilmesi gerekiyor. doğruyu, yanlışı ve gerekli tüm nezaket kurallarını öğretin evet, zaten sizi rol model alacaktır birçok şeyde.
ancak; belli bir yaşa geldikten sonra çocuk kendi araştırmaları ve mantığı doğrultusunda bir yola evrilebilir, size böyle bir şeyle geldiğinde onu eleştirmek ve yargılamak yerine onu anladığınızı hissettirmeli ve görüşlerine saygı duymalısınız.
aksi takdirde; çocuk size fikirlerini söylemekten çekinir, kaçar ve sizden uzaklaşabilir. bunun sonucunda da kopuk bir ebeveyn-çocuk ilişkisi gelişir ve bu kimseyi mutlu etmez.
Evden kovmak falan ne demek yahu evlat bu evlat. bu kadar büyük laflar etmemek lazım...

Ben sadece çok üzülürüm ama ona karşı olan sevgim değişmez. Çünkü kendimi suçlarım, demek ki ben gerektiği gibi yetiştiremedim ya da ben doğru şekilde yaşayamadım ve örnek olamadım ki böyle bir yol seçti diye... allah yaşatmasın böyle bir şey.
güncel Önemli Başlıklar