bugün

kelimelerle anlatilmayacak kadar büyük bir aymazlık içinde olan ailedir. bunlar "küçücük çocuklara din öğretiyorlar yiivreeenncccc. gençler istekleriyle yapmıyorlar kiii " diyen ailedirler. *
çocuğunun kafatasının içinde bir beyin olduğunu ve gelecekte bu beyin sayesinde; öğrenmek isteyeceklerini öğrenen bir insan olacağını bilen ailedir.
gelecekte yobazların beynini yıkamasına karşı savunmasız kalacak olan çocuğun ailesidir. ama galba başlıkta bahsedilen "dini eğitim" aslında bu beyin yıkamanın ta kendisini kastediyordu.
çocuğuna yapılabilecek en büyük kötülüğü yapan ailedir.
şöyle bir söz vardır ve konuya tam oturuyor bence çocuklarımızın istikballerini kuralım derken ebediyetlerini kaybettiriyoruz..
edit:imla..!
çocuğa dini eğitim vermeyeceksin tabi yoksa alimallah büyüyünce bigün camiye yolu düşer ne bileyim belki namaz falan kılar.
aman ha...
kendisini laik-demokratik zanneden ama türkiye'nin dünya üzerindeki yerinden, jeopolitik konumundan ve sosyo-ekonomik yapısından bihaberdir.
ileride sorunlu bir çocuğa sahip olacak ailedir.

örnek: heavensent

kimse bahsetmedi hiçbir dinden, kendi kendine kuranı okudu. sonra incili ve sonra tevratı. sonra dayanamadı bir kere daha okudu kuranı bu sefer farklı bir kişiden. ve felaket gerçekleşti...

heavensent kadınların saçlarından tahrik olmuyordu, kadınlar saçlarını kapasın demiyordu, eşcinselleri aşağılamıyor ve onlara hakaret etmiyordu, ruh/cin/şeytan gibi varlıklardan korkmuyordu; insanlara hiçbir şekilde zarar vermemek ve onları üzmemek için dikkatli davranıyordu fakat günah/cehennem/zakkum/irinli su dan korktuğu için değil, içinden geldiği ve iyi hissettiği için iyilik yapıyordu- bir kitap ona 'doğru' yu dayattığı için değil...

işte size sorunlu bir çocuk. görüldüğü gibi heavensent etrafındaki insanları ayırmadan yaşıyordu ve korkmadan... zavallı aptal... acınası kafir...öl?
din de hayatın bir parçası olduğuna göre cocuğu hayata eksik hazırlayan ailedir.
iyi yapan ailedir. zira ellerindeki oynatabilecekleri bir kukla değil bir insan, taze bir beyindir. çocuğa sadece kendi doğrularını göstermeyen, insanlığı sadece dinle bağdaştırmayan takdir edilesi ailedir. severiz kendilerini.
Valla ben hic bir egitim vermeyi dusunmuyorum. Kendi gorsun bilsin ogrensin.
Zaten dinlerin şu ana kadar ayakta kalmasının sebebi çocuğuna dini eğitim veren ailelerdir. Doğduğun andan itibaren kimliğine yazarlar müslüman falan filan diye. Lan ben doğalı 48 saat bile olmamış nasıl müslüman olayım ? Benim ailem bana din konusunda hiçbir şekilde eğitim vermedi iyiki de vermedi ben de vermeyeceğim. Siz de vermeyin bırakın veletleriniz kendi seçimlerini kendisi yapsın. Doğduğu an bas müslüman diye kimliğe velet hayatı boyunca kendini müslüman sansın. Vayamınasikim.
Ilerde cocugun yedigi boklardan dolayi cocuga kizmamasi lazim.
Henüz zihin yapısı gelişmemiş, dünyayı yeterince kavrayamayan çocuklara böyle şeylerin anlatılmaması gerektiğini bilen ailedir.
akıl baliğ olmadan verilecek din eğitimi sadece ışid yetiştirir.
konu çok basittir.

tanrı, ölüm, melek gibi kavramları çocuklara anlatamazsın.
bu ve benzer kavramları ancak " aklı eren " kişilere anlatabilirsin.

bu nedenle laik eğitimle kavramların alt yapısını oluşturur sonra din eğitimi verirsin.

not: çocuklarınızı imam hatip ve kuran kurslarına göndermeyin. zaman kaybıdır.
dini eğitimden kasıt tüm dinleri veya inançları anlatmak ise vermelidir.ancak sadece islam ise kesinlikle verilmesi yanlıştır.
Çocuğuna dayatma yapmak yerine, seçme hakkı tanımış olan ailedir.

Bu yaşa geldik ne topluma zararlı bir birey olduk, ne de ahlaki yönden gelecek kuşaklara kötü örnek.
Çevremde tanıdığım 5 vakit namaz kılıp, insanların hakkını sömüren, aldatan, yalana boğulmuş insanlardan daha insanımdır.

Güzel ahlakı yalnızca din ile sınırlamak doğru değil.
Zannımca örnek bir aile değildir. Gelecekte çocuğum ateist bile olsa neyi reddettiğini bilmeli. Dini eğitim de ''Allah çarpar, yapma.'' yerine Tanrı kavramından korkulmak yerine sevilmesi gerektiği aşılanmalıdır. Kitaplardaki yazanları bilmeli. Sevgiyi, 10 Emir'i, Yaradılış'ı... Rumi ve Şems anlatılmalı o çocuğa. Aman neyse, gelecekte inanıp inanmayacağını belli bir yaşa geldiğinde o öğrenecek nasıl olsa. Dinlerin çocuğuma bir zarar vereceğini düşünmüyorum.
ilerleyen dönemlerde çocukları hapçı torbacı ibne gay olmakla son bulacak üzücü hadisedir. evet..
Benim ailemdir. Çocuğunun reşit olmadan dini bir görüş sahibi olmasını istemeyen ailedir. Kendisi araştırsın kendisi karar versin, çocuk yaşta çocuğun aklını bulandırmasınlar, düşüncesine sahiptir.
O çocuk büyüyünce kendi seçimini yapmıyor, dini açıdan sahip olduğu boşluğu çevresindeki sokaktaki okuldaki abi evindeki dernekteki ışık evindeki yurttaki dershanedeki üniversite kantinindeki insanlar dolduruyor. Dini eğitimi onlardan alıyor.

Biraz da aklı karakteri kişiliği gelişmemiş ise ya o dinin içinde kayboluyor ya da yanlış öğretilen dinlerin inançların topuna düşman olup dinsiz oluyor.

Bugün devlet bile çocuğuna birinci sınıftan itibaren islam-sunni-hanefi eğitimi vermeye çabalıyor. çocuğunu o yola sokmaya çalışıyor. Sen o eğitimi vermezsen veren bulunur.
saçma sapan masallar yerine daha reailist şeylerden bahsetmek ve hayatını kolaylaştıracak bilgileri vermeyi tercih ettim.

Dini kurallara göre değil insani, vicdani konulara göre kişi davranmalı.
işte tam da bu yüzden imam hatiplerin sayısı artmalı ve dini ders zorunlu olmalı ve her sınavda din kültürü sorulmalı ki çocuklarına öğretmek zorunda kalsınlar ve azar azar çocuklarını kurtararak zamanla batıl düşüncelerinin kökünü kurutalım ülkeden.
din coğrafyasal yayılan bi şey, ateistlerin boşluğa gelip allah çekmesinin inançlarından, fıtrattan falan değil sonradan kazanılan refleks olduğunu kabul etmeyen insanlara dinin çocukluktan alışılınca bırakılamaz hâle gelmediğini, inanmaya araştırıldıktan sonra karar verilebilceğini, çocuğa dayatılınca dindar olmayacağını anlatsan ne olur?
Öldüğü zaman arkasından kur'an okuyacağına piyano çalar.