bugün

bir kugunun yanlıs ellerde buyumesını, dıslanmasını derken aıt oldugu yerı bulmasını anlatan bir masaldır.
kesinlikle sergen yalcın 'a küçükken sıkca yapılan benzetme..
çocuklara dış görünüşün önemsizliğini anlatan ve özgüven kazanmaları için onları destekleyen, çok tatlı bir masaldır.
yeni acılan ve yakında baslayacak bır sıte
çocukluğumuzun masalı.
metaforu tersine çevirmekten bahsedeceğim kimsenin had olarak sunmadığı bir cüret ile..

tüm ilk zamanlarını güzel, bayağı bir güzel, hatrı sayılır güzel geçirmişlerin..

kasım kasım kasılanların su da ki aks lerini gördükçe..

üzerinde kimsenin şüphe duymayacağı kadar anlaşılmış güzellikleri ile..

yeterince tadını çıkardıktan sonra (yeterince olması önemli).. bu 'sen güzelsin'in..

bir den bir an..

diğerlerinin o na hissettirdiği ve öğrettiği bakış tan çıkıp bakmalarından su ya..

ilk kez kendi gözleri ile kendi lerine..

bir den bir an..

çirkin ördek yavrusunu özgürleştirip kurtaran bakış, berikinin tutsaklığını farkettiği bir çirkinliğin keşfine dönüşür...

bir den bir an..

yeterince olması önemli.. tadını çıkarmanın..

ama..
andersen adlı büyük masal yazarının çok özlü bir masalıdır.küçükken okumuştum, hala izleri vardır üzerimde o derece özlü yani.
bu yavru ördek küçükken çok çikita muz yediği için ajdara çok benzer ve ona bu yakıştırma yapılır.. küçük emrah misali bir çok acı yaşar. (dayı ördek) yanına geldiğinde ona ''yüzünde sivilce çıkmış'' dendiğinde.. ''sivilcem yok benim'' tepkisini vermiştir. tepkileri bile emrahla aynıdır yaa olabilir mi böyle bişey dedirtir insana..gün gelir o ajdara benzeyen ördek yavrusu yakışıklı, güçlü, ve iktidarsız bir kuğuya dönüşecektir. * * *
eski sevgilidir. ***
parayı vurması durumunda karizmatik ördek yavrusu olarak isminin değiştirilmesi olasıdır.
ördek olduğuna şükretmeli malum civcivleri harcıyolar matmazel...
sözlük yazarı olmayan biri. ayrıca şaşkın ördek yavrusunun kankasıdır.
Kaos&Mofin ikilisinin şehinşaha re-diss'i dir aynı zamanda.
sik gibi masal. 7 yaşımdan beri bitiremedim. çok sıkıcı.
hiçbir zaman olamadığım benzetme. ben her zaman çirkin eşşoğlueşşektim.
genel olarak, kezbanlar için kullanılan tabirdir lakin buna nazaran ördek yavruları hep güzel ve sevimlidir.
Yeni doğan çocuklar için söylenen söz.
beyaz kardesleri tarafindan her zaman kucuk dusurulen, dalga gecilen ama sonunda gunun kahramani olan ordektir. en azindan cizgi filmde oyleydi.
(bkz: burhan altıntop)'un favori içkisi.
görsel
(bkz: oksimoron)

Hans Christian Andersen'in babaannesi kaşar. "Anan çirkin oç" diye feveran etme isteği uyandıran saçma sapan bir masal. Ördek yavrusu denen canlılar dünyanın en en en şirin ve güzel varlıklarından biridir.

Şu güzelliğe bak.

görsel

Aha bunlar da kuğu yavruları. Yesinler.

görsel
Sevimli timsah yavrusu ile aynı mantıksızlıkta olduğu kesin. Ama o masalda verilen asıl mesaj, dış görünüşün önemli olmadığı ve doğru yerde, ait olunan yerde mutlu olunacağıdır.
Aslen ördek yavrusu değil, kuğu yavrusudur.
Çıkacağı yumurtanın ördek yumurtaları arasına karışması sonucu yanlış ellerde doğup büyüyen bir yavru kuğunun ötekileştirilip dışlanmasını, gittiği hiçbir yerde mutlu olamamasını ve gördüğü türlü eziyetlerden sonra büyüyüp güzel bir kuğuya dönüşüp ait olduğu yeri bulup sonunda huzura kavuşmasını anlatır.
Büyüyünce yakışıklı bir kuğuya dönüşür.