bugün

Bunları duysaydı avzını kırar senin gödünü gebertirdi.
Tüy yumağı, orta boy, miskin ve hareketsiz ama bekçi köpeği görevi de üstlenebilen ve mavi, mor ya da siyah dilleri gibi bir ayırt edici özelliğe sahip olan köpek cinsi.
ileride bahçeli müsait bir evim olursa alıp besleyeceğim köpek cinsi.
pofuduk hachiko.
Siyah-mavi renkli dilleri başka hiçbir köpekte bulunmuyor.
Pek de sevimli şeyler bi de itoğlu itler.
Sempatik değil.
bir tek bana tatlı gözükmeyen köpek cinsi galiba.
çok tatlı ve şirin gözüken bir köpek türü yumuşacıktır şimdi bu.

görsel
evin içinde bulunan diğer evcil hayvanlarla genelde iyi geçinir, fakat diğer köpeklere ve şüpheli yabancılara karşı soğuk ve düşman tavırlar sergileyebilir. konu kendi ailesini korumaya gelince son derece sadık ve kendini adamıştır. aslında chow chowlar ağır abilerdir desek yanlış olmaz herhalde çünkü inatçı ve başına buyruk bir yapısı vardır.

chow chowlar serin havaları severler, fakat kapalı mekanlarda ve mutlaka kuru kalmaları gerekir.

chow chowlar dünya çapında üne kavuşmalarını ingiltere kraliçesi victoria'ya borçludur.

"ne yazık ki atalarının uzak geçmişte protein açlığı çekilen yoğun nüfuslu vatanlarında gıda kaynağı olarak kullanıldığı da söylenmektedir. hatta türün eski takma adlarından birinin "yenilebilir köpek" olduğu da iddia edilmektedir."

iç burkan bir de geçmişleri varmış. kaynak:
https://enpati.net/cin-aslani-chow-chow/
Kürttür.
Bakabilecekseniz yedikule hayvan barınağından alıp sahiplenebilirsiniz.
Annelerinin ayaklarını kırması sebebiyle dört tanesine ben bakıyorum evde. Bu sabah birini çok halsiz gördüm ve biberonla sütünüde içmedi. Sanki ölü gibi hareket etmiyor. Problem olduğu kesin... Yardımcı olabilecek arkadaşları bekliyorum.
Not: veterinere akşam götürebilirim ancak, şimdilik problemi öğrenmem gerek....
yerim la ben onu. oyş.
Çinlidir.
bahçeli bir evim olursa alacağım köpektir. bulamazsam yada pahalı gelirse golden alırım diye düşünüyorum.
Kuzum kuzuum diye sevmek istediğim köpek cinsi. Pofuduk terlik kadar yumusaklar.
Çok güçlü bir köpek cinsidir. Efsaneye göre 5 tanesi bir tırı bile çekebilir. Güçlü oldukları kadar da kabarık tüyleriyle sevimlidirler.
(bkz: en sevimli köpek)
Tatlı yumuş yumuş bir köpekcik hayvan sevme sebebim.
elmayranın bugs bunny'e sarıldığı gibi sıkı sıkı sarılmak istediğim küçük panda kadar tatlı köpektir.
Her tarafından tüy fışkıran, miskin, ağır hareket eden, kocaman bir kıçı olan, umursamaz ve tatlı köpek canlısı.
adamı yir.

diyolar.
aslan diyorsun köpek çıkıyor bir de ayıya benziyor.
tüy yumağı, odun, tembel, dengesiz, sevimli, şimarık, yalak, garfieldın köpek versiyonu. alman kurdu besleyen biri olarak böylesine bakımı zor bir canlıyı beslemeyi aklımın ucundan dahi geçirmezdim ki yavrusunu görünceye kadar. aktif, agrasif, yerinde duramayan, zırt pırt havlayan bir köpeğe alışan biri olarak; böylesine suskun, hantal, mıymıl, inatçı, gamsız bir şeyin sahibi olmaya karar verdim ve hayatımda verdiğim en dogru kararlardan biri oldu. Her güzel şeyin bir zorluğu olduğu gibi bu sevimli canlara bakmak başka ırklardan* zor, ama değer.
köpeklerine "estetik"lik yükleyenlerin kediden korkacak kadar karakterine aykırı yetiştirdiği köpek türüdür. Bu şekil dışarıdan güzel görünen köpeklerin kaderleri budur. Köpekten yetiştirmekten anlamayan, aaa ne cici diye sahiplenilen köpekler. Ayrıca bu köpek uysal bir cins değildir, serttir, panda'yı görünce ona sarılası gelen nesil bu köpeğin de güçlü herhangi bir köpek kadar tehlikeli olabileceğinin farkında değildir. Tek yöntem eğitilmesidir elbette ama onu uyuz hale sokup uyuşturacak apartman eğitimi değil. bu boyuttaki köpek apartmanda bakılmaz.

şimdi bunları neden anlatıyorum. Dış görünüşten benim de sevimli bir köpeğim vardı, köpek bakmayı bildiğimden ona yaklaşanlara onun güçlü bir köpek olduğunu hiçbir zaman unutturmadım, pofuduk bir ayı, panda, peluş hayvan değildi anlı şanlı Siyah Rus terrieriydi ve yaklaşan köpeğin kişiliğinin doğru gelişmesi için saygı duyması gerekliydi. Bu da terrier kadar büyük olmasa da anlı şanlı köpektir.
köpekten ziyade boyut ve işlevsellik açısından kedi sınıfında değerlendirilmesi gereken sevimli canlı...