bugün

bazilarinin kendini begenmis oldugunu dusundugum kizlar...*
aralarında janset'in de bulunduğu topluluk. daha ne diyebiliriz ki! çok güzel insanlar.

(bkz: allah hepsini sahibine bağışlasın)
sadece çerkes yemeklerini yapmayı bileni bile makbuldür, ancak bu kızları hak edecek erkek de ya çerkestir ya da böle ultra mega bişeydir.
gözlerinin içi gülen, ince belli, duru tenli, mağrur ve asil görünümlü kızlardır.
gosterise merakin hat safaya ulastigi kiz turleri.
beyaz tenli, açık renk gözlü güzel insanlardır.
hicaz makaminda Selahattin inal bestesi. sozleri soyledir;

yuregimde ince sizi
sen ol bahtimin yildizi
deme sakin kalp hirsizi
seviyorum cerkez kizi

inanmazsin benlki aska
gir gonlume sen de yasa
calma beni bastan basa
seviyorum cerkez kizi

bir ates dutu icime
darilma sakin sozume
dunya sensiz dar gozume
seviyorum cerkez kizi
19. yy sonlarına doğru kafkasyadan gelen toplululuğun kızlarına verilen isimdir. ince belli ve hamarat olmaları ile ün salmışlardır. katı disiplin kuralları ve titizlikleriyle tanınırlar. ayrıca çerkezler her yıl ilkbaharda toplanıp yürüyüş yapar ve türkiye ye sürgün ediliş günlerini sahnelerler.
efendim her tip insan da olduğu gibi bunlarında iyisi vardır kötüsü vardır. sadık ve terbiyeli olmayan, bununla birlikte oldukça basit çerkez kızları da vardır.
çok güzel çerkez pilavı yaparlar. banane güzelliklerinden, can yakmalarından. ben midemi düşünürüm.
çok güzel kızlardır bir dönem bu güzellikleri nedeniyle osmanlı padişahları eşlerini bu kızlardan seçermiş.
sevgili olunması gereken kız...
en doğru seçimdir.
çerkez aılelerınde evin en büyük kadınının sözünün erkekle eş değer, hatta bazı zamanlarda daha çok geçtiği göz önüne alınırsa, dogdugundan beri saygı gören, görülmesi gerektiğine inandırılmıs kadındır.

bu sebeptendir ki haklarında asabi, can yakar gibi görüşler oluşmuştur.

edit: tdk ya göre; çerkes değil çerkezdir.
güzel, ahlaklı, dürüst, sevecen, candan, cana yakın, sıcak kanlı, asil, ince, kibar, nezaket sahibi ve daha haklarında söylenebilecek o kadar çok şey var ki... uğruna ölünesi, bir ömür geçirilesi, ülkemin en güzel ve asil kızlarıdır... diğerleri ellerine su bile dökemezler... * *
ülkede çerkesce konuşan ve çerkes kültürünü yaşayan kalmadığına göre boktan gıçtan uydurma türdür. ben hiç çerkes güzeli görmedim bir zamanlar tarkan'ın klibinde bademciklerini öptüğü kız hariç.
iyi sevişiyorlar.
kesinlikle harika aşçıdırlar. erkeğe olan hürmeti ve sadakati ömre bedeldir. bir ömür boyu dizinde uyunası ve hiç kalkılmayası kızlardır bunlar. yaradana kurban olurum be. pehhhh !
güzellikleri ve erken yaşlanmaları tartışılmaz kızlardır.
Anlatılanlara göre çerkes kültüründe , kadınların bulunduğu odaya 10 yaşında bir erkek çocuğu girse bile , yaşlı kadınlar dahi ayağa kalkarmış.Tüme varırsam...Bu kültüre göre yetişen hatunları tanımlayan başlık. *
girilen entryler neticesinde ağız suyunun akmasına neden olan kız grubudur.
sultan gozdeleri. haremin guzel ve mutsuz kadinlari.
(bkz: hadise)
yeterli sayida cerkez kizi ile tanisildiginda gorulebilir ki, pek cok cerkez kizi son derece acik fikirli, hos sohbet, zarif ve guzeldir.

(bkz: kasen)
kötüsüne hiç rastalamadığım gercekten güzel olan kızlardır.