bugün

ortalama söyle: görsel bir yuz hattina sahip oluyorlar diyebilecegimiz kizlar. bu resim, genc abaza, çeçen, inguş, lezgi, oset ve adige kadinlarin yuzlerinin birlesiminden ortaya cikmis. dolayisiyla tam olarak cerkes/adige degilse bile kuzey kafkasyali kadinlarin yuz hatlari diyebiliriz. kas, goz, yuz yapisi, elmacik kemikleri gayet uymus. burnu saymazsak aynaya bakinca asagi yukari boyle bir tip goruyorum.

Edit: resim asagidaki gorseldeki kuzey kafkasyali kadinlarin bazilarinin birlesiminden yapilmis (gürcü ve sanirim kumuk kizlar dahil degil diye dusunuyorum, osetler de dahil olmayabilir):

görsel

Fotograflarin kaynagi: Les origines de la beauté isimli bir proje. Youtube sayfasina burdan ulasip bir cok etnisiteden kadinlarla ilgili videolarini seyredebilirsiniz: https://youtube.com/@LesO...Beaute?si=hoaKYKlqyTZbivx_
Kız işte.
Bazıları beni kıskançlık krizine sokmayı başarmış kızlardır.
Erkek olsam kesinlikle aşık olacağım kızlardır. Duru tenleri, belirgin elmacık kemikleri, yanakları, badem gözleri...

Sarışın ve mavi gözlü olanları zaten aşırı güzel. Allah özene bezene yaratmış bazı Kafkasyalıları.
Beyaz tenli, çıkık elmacık kemikli, hafif/biraz çekik gözlü olurlar.
Ev işi, yemek bilmezler ama giyinmeyi, süslenmeyi bilirler. işveli ve cazibelidirler.
Genellikle uzun boylu ve beyaz olurlar ama fazla derecede ciddi ve soğukturlar. Ekseri asabi oluyorlar. Geleneklerine bağlıdırlar.
amiyane tabirle "ilik gibi" oldukları doğrudur da esmer, meymenetsiz ve suratsız çomarlara bakmazlar kolay kolay.
isimleri genelde setenaydır.
güzel olurlar. çerkesler cariyeleri ile ünlüdür. osmanlı, kırım, kazan ve avrupa sarayları çerkes kızlarıyla süslenirdi. hatta böyle bir adet vardı, kırımda tahta çıkan her yehi han için çerkesler çoğunluğu kız olmak şartıyla 300 çerkesi köle olarak yollarlardı. çerkes kızları güzel oldukları için fiyatları da yüksekti. nogay tatarlar sık-sık çerkes köylerini yağmalar ve kızları esir alarak osmanlıya satarlardı.
görsel
inat olduklarını düşünüyorum. Dostlukları iyidir asla yarı yolda koymazlar ama Bir kez hata yaptığınızda da genellikle ikinci bir şans tanımıyorlar. Ayrıca arnavutlar gibi yaşları 30u geçtiğinde güzelliklerini aniden kaybediyor ve daha yaşlı gösteriyorlar.
görsel

Tanım: klasik Karadeniz insanı.

özünde klasikten biraz daha düşük düzey olabilir, kuzey Kafkas uluslarının dağdan kente inimi son yüz elli-iki yüz yıl (150-200) yıl arasındadır.

Üzgünüm, durum bu.
Ataları çerkes olan biri olarak çerkes kızlarıda diğer tüm ırklardaki gibi karışıktır. Güzel kızlar da vardır çirkin kızlarda. Ancak adetleri türk adetlerine pek benzemez, kadın gizli tutulmaz, kadın değerlidir ve kadın erkek bir arada meclis olur. Ortadoğu sapkınları gibi şerefsizler çıkmaz erkeklerinden. Büyük küçüğünü sayar, küçükte büyüğünü sayar. Saygı için yaşa bakılmaz yani.

Erkekleri de çirkin değildir. Onlar da tıpkı türkler gibi çirkini de vardır yakışıklısı da. Ancak türkiye çerkesleri yani benimde içimde bulunduğum güruh, türkiyeyi vatan bellemiştir. Tarihinde de türklerle savaşmamıştır. Türk ulusu ve vatan için ölümü de göze alır.

Ne mutlu türküm diyene.
güzel ülkemin her türlü kaymağını yiyip orta asya steplerinden gelen atalarımı beğenmeyen etnik süprüntülerin dişileridir. güzellikle alakaları olmayıp doğumdan sonra 20 yaş daha yaşlı gözükürler.
öyle kara kuru olmazlar.

ben bayanda tercih ediyorum.
evleneceğim kadının içinde bulunduğu gruptur kendileri. 2 yıldır birlikteyim, hala anlamadığım tuhaf huyları var. geleneklere ve ailelerine bu kadar bağlı bir etnik grup tanımadım. para biriktirip bu yaz phuket ve bangkokta tatil ayarlamaya çalışıyorum, diyor ki bana sonra kayseri - uzunyaylaya ailesinin yanına da gidelim ve aile öyle bir kalabalık aile ki akraba ziyaretinde kayboluyosun içlerinde. temiz ve asil insanlardır ama, kayseri gibi çomar başkentine 5 boy fazla geldikleri aşikar.
Severim kendilerini iyidir hoştur güzeldirler. Peki bana mı güzeller?
güzellik görecelidir ama tam anlamıyla zarafet kelimesinin tanımıdır.
tanımadan, uzaktan bile anlaşılır çerkes kızı olduğu. belirli fiziksel özelliklerin yanında asil duruşu, kendinden emin bakışları nerede görsem tanırım.
çok güzeller lakin huyları da güzel olursa daha datlu olu .
asimile oldukları için türklere benziyorlar. yok artık öyle kızıl saçlı çerkes kızları falan. hepsi sivaslı gibi amk.
guzelden ote asildir.

(bkz: worapsow adigexer)
Ağır mallardır.
Kardeşimin ve kuzenlerimin de aralarında bulunduğu kızlardır. Abilerinin canları...
OrtaAsya bozkırlarından gelen kısa ve bodur bir topluluk anadolu halkının güzellik görecesini bayağı bir düşürmüştü.
Sağolsun cerkesler ve muhaciler ortalamayı yükseltiler de bari anadolu'nun genleri güzelleşti.

Güzel kızlardır.
türk olmadıkları için gözümde kürt ve suriyelilerden farkı olmayan kızlardır.

(bkz: kanını taşıyandan başkasına inanma)
çok kapalı bir toplumun dişisi, guzel oldukları söylenir lakin zevk meselesi kişiye göre değişir.
eskisi kadar olmasa da dışarıya kız vermediklerinden akraba evliliği çok yaygın, sayıları az olduğu için bu adetleri bir süre sonra gen havuzlarının ve dolayısıyla nesillerinin kalitesinin bozulmasına neden olacaktır.
güncel Önemli Başlıklar