bugün

Çayı şekerli içenler için çayın keyifsizleştirilmesi olup, genelde rejim niyetiyle başlanıldıktan sonra bir daha kolay kolay bırakamamak. bazen rejim niyetiyle değil de şekeri biten öğrenci evinde üşengeçlik ve unutkanlık sonucu kazanılabilen bir alışkanlık.
Çok şeker bi insanla içiliyordur. Gerek yoktur.
diyabet.
-Gün içerisinde alınan şeker miktarını azaltarak yağ yakımı sağlamak
-Alışkanlık
-Zevk meselesi gibi .
Cayin tadini almak icin .
Ve
seker hastasiysaniz ki benim snbebim bu.
şeker hastası veya meyilli değilse.

tamamen entelliktir.
çayın tadını almak içindir.

şu ki; içine şeker katılmış çay "şekerli çay"dır. çay içmek denilen sadece çay içmektir şeker olmadan.

eski bir şekerli çay tiryakisi olarak şu anda diyorum ki ne mallık yapmışım be şekerli içmekle...*
basit matematik hesabıdır. masa başı işte çalışan biri sabah, öğle, akşam olmak üzere en azından birer ikişer bardak çay içiyordur.
hatta kupalarda içen bile vardır. çay bardağına 2 şeker, kupaya en az 3 şekerden hesap edersek, günde 8-9 küp şeker eder.
9 tane küp şekeri avucunuza koyun bakalım, haftanın 5 günü bu şekilde günde 1 avuç olmak kaydıyla at gibi şeker mi yiyeceksiniz?
şahsen ben bunu fark ettiğim an bıçak gibi şekeri bıraktım. arada meyve çayı içeceğim zaman da birazcık bal koyuyorum.
gençken tabi hava cıva geliyor bu söylediklerim ama biraz yaş ilerleyince anlarsınız demek istediğimi.
Benim nedenim: Geçen sene kaldığım üniversite yurdunda sabah kahvaltılarında bazen şeker sınırlı bazen de çay kaşığı sayılı olurdu çatalın tersiyle de çayın karıştırılmasından hiç hoşlanmam sonrasında yapış yapış olur vs. ya ben de tek şeker kullanıyordum zaten en sonunda bi' gün sıçarım ağzına tek şeker için girdiğim zahmete bak anasını satayım deyip şekersiz içmeye başladım.
Şekerin çok zararlı olması bile başlı başına yeterlidir çayı şekersiz içmek için.
"Çay bir hayat aşk bir şeker bizim gibiler çayı şekersiz içer" bi dakika bu başka bir şey içindi galiba.
Tamamen artizlik.
Çayın tadını daha yoğun almak, şeker hastası olmak ve bir süreden sonra tiryakiliğin aldığı naif eylem.
sağlık.
Rol Modelleme yöntemiyle Babamdır;)
acıların çocuğu olup şekere düşmanlık besleme durumudur.
alışkanlıktır.
çay içmeyi bilmek.
Şekerli içenlere bağımlı muamelesi yapıp işkence etmek.
çayın o buruk tadının şekersiz daha baskın olması.
merak ettiğimdir. ben 3 şekerli içiyorum ancak şekersiz içenlere çok özeniyorum. doğru bir davranıştır.
nedene gerek mi var?

ille de neden isteniyorsa; çayın gerçek tadını alabilmek için.
1)çayın tadını daha güzel alıyorsun
2)şeker masrafından kurtuluyorsun
3)şeker var mıydı diye aranmıyorsun
4)şekerin zararlarından korunuyosun
5)çayı daha fazla içebiliyorsun

Ve ve ve geldik en önemli nedenine şeker alır mısınız diye sorana ben şeker atmıyorum diye gururlanıyorsunuz masanıza koyulan bardakta ki çay kaşığını usulca kenara bırakıyorsun
Bir de uyuz eden tin tin tin sesini duymuyorsun.
Tadının daha güzel olması şekerli içince şeker çayın tadını bi hayli bastırıyor.