bugün

komple rize'yi verseler daha karlı çıkarız aslında.
Olsun yol yabdı.
ülkede yabancılara satılmamış pek bir şey kalmadığından, varlığı çok da hissedilmeyecek olan satıştır.
her şey satılır, özelleştirilirken devletin bir çaykur'u kaldı elinde diye isyan ediyorduk.
oda mı satıldı şimdi?

anlamadığım hadi limanlardan iyi para gelir, satılır anlarım. çaykur ne? çaykur'u neden satma ihtiyacı güder bir insan?

devleti devlet yapan sadece bürokratik kurumları değildir beyler.
devleti devlet yapan meb, egm olduğu kadar limanlardır, fabrikalardır.

şu dünyada yegane sevdiğimiz şey çay.

şayet çayında tadı değişir veya bozulursa fena bozuşuruz?! evet.

çaykur dahi satıldıysa ben artık her şeyin satılmasını beklerim.
(bkz: gümrüklerin araplara satılması)
liberalizm denen kanserin sonuçları satın bakalım satın bir gün bakacaksınız elde hiçbir şey kalmamış. ama unutmayın bu ülkede Mustafa Kemal'ler tükenmez.
2019 başkanlık seçimlerine kadar ülke ekonomisini sıcak tutmaya çalışıyorlar, katarlardan gelen para suni bir hareketlilik yaratıyor bu da ekonominin balona dönmesini sağlıyorlar. üretmeyen ekonomiler batmaya mahkumdur. pul biberi bile ithal eden bir ekonomi olduk. Git migros'tan pirinç, bulgur al hepsinin menşei ülkesi farklı. sorsan tarım ülkesiyiz. tarım yok, teknoloji yok, üretim yok, girişimci yok.. bol bol rant var. toplum yozlaşmış, işsizlik desen had safhada. valla 2023'ü görebilirsek ne mutlu bize.
Rizeyi de versinler. Çok sevinir Garipler.
Devlet kurumları özelleştirme yaparken satmaz. Kullanım hakkını belli bir meblağ karşılığında 49 yıllığına devreder. Bir nevi zararlı ağırlıklarından kurtulmaya çalışır. Kapitalist düzen böyle. Asıl önemli olan konu özelleştirme gelirleri nerelerde kullanıldığıdir.
şahane bir fikirdir.

umarım hiç gecikmeden satılır.

büyük kürt büyüğü ibo tatlıses'in bir vecizesi vardır: "allah herkesin cezasını verecek".

valla allah'ın vereceği ceza, fazlasıyla hak etmiş olan rizeliler için hayli gecikmişti, kısmet şu günlereymiş...

bakalım çaykur da satıldıktan sonra "baş fiyat" diye kime ağlayacaklar, nasıl bir "baş" elde edecekler...

ayar oluyorum şu rizelilere yeminle...
Varlık fonunun varlık oluşturma çabası. Bu fona geçen her kurum yavaş yavaş satılacağı belli olmuş oldu.
üzüntülere boğan gelişmedir.

görsel

kendilerine ait hissettikleri şeyler satılmadıkça kafalarında soru işaretleri oluşmayacaktı. en azından böyle böyle belki gerçek büyük resmi görürler.. devletin elinde kurum kalmadı neredeyse oralardan gelen sıcak paralar ile "ekonomi çoh eyi" dedirtiyorlardı. o paralar bitti satacak kurumda kalmadı. gerisini onlar düşünsün her felaketten önce uyarıyoruz vatan haini diyorlar kıskanıyorsunuz ondan diyorsunuz diyorlar. feto, pkk, suriye operasyonları, tek adam sistemi.. hiç birisinde dinlemediler hepsinde canları yandı bunu da dinlemesinler ekonomik kriz kol gibi geldiği zaman hatırlarlar..
daha kesinleşmemiş olan lütfü türkkan'ın bir iddası.
atamız sayesinde ekimine başladıkları çaydan geçimlerini sağlayıp, bir sucukçu muhasebecisi'nin kuyruğundan ayrılmayan nankörlere müstahaktır.
Ticarette bir deyim basit bir kural vardır. Alan kazanır, satan her zaman kaybeder. Üretmeden, satarak ithal ederek krediyle faizle rantla borsayla altın ve dövizle turizmle filan ekonomiyi düzeltemezsiniz.

Hazıra hazine dayanmaz. Gün gelir satacak bir şeyiniz kalmayınca elinizdeki toprakları da satın alırlar, filistine döneriz ondan sonra. Mülk senin olmadıktan sonra anahtarı cebinde olsa ne yazar.

Elalem (katar) sana borç verir (17-25 aralık), zamanı gelince karşılığını fazlasıyla alır.
Doğruluğundan çok, şaşırtıp şaşırtmadığı önemli olan ki kimseyi şaşırtmamıştır. Bildiğim kadarıyla Rizeliler, trabzonlular arap ilgisinden hayli memnunlar, ileriyi görememe aşamasındalar şu an.
uzun zamandır çaykur ürünü tüketmediğim için aman bana ne, rizeliler düşünsün dedirtendir.
Yerli sermaye oldu sana yersen sermaye.
bi o kalmıştı onuda alın.
kağıt fabrikaları satılırken, "devlet kağıt üretir mi?" dedik.
çimento fabrikaları satılırken, "devlet çimento üretir mi?" dedik.
tüpraş satılırken, "devlet benzinci mi sanki?" dedik.
petkim satılırken, "devlet plastik üretir mi?" dedik.
madenler satılırken, "devlet madencilik yapmaz" dedik.
tekel satılırken, "devlet içki mi üretir, günah" dedik.
gübre fabrikaları satılırken, "devlet gübre mi üretir?" dedik.
sümerbank satılırken, "millet gitsin kıyafetini mağazalardan alsın" dedik.
emekli sandığı'Nın otelleri satılırken, "devlet otel mi işletir?" dedik.

özelleştirmeleri bize "hantal devleti yok etmek, çağdaşlaşmak, ilerlemek" gibi sundular.

limanları sattılar, vapurları, feribotları...
köprüleri sattılar, yolları, otobanları...

demir çelik fabrikalarını sattılar.
istediler ki 4500 yıl önce demirden dağı eritip yüz bin mızrakla ergenekondan çıkan bu millet iyiden iyiye körelsin...

son 35 yılda cumhuriyetin biriktirdiği ne kadar değer varsa sattılar.
aslında satmadılar.
başlarına emanetçi dikip ortak oldular...

bunlar 95 yıllık cumhuriyetin mal varlığını satarken biz onlara oy verdik.
demirel'e verdik, özal'a verdik, onların ardından gelen bakiyelere verdik.
tayyip'e veriyoruz şimdi de.

velhasılı kelam,
"tayyip'e vermekle" övünen rize, tayyip'e vererek araplara köle oldu şimdi.
daha farkında değiller belki.
elin arabı kıçlarına vurunca tekmeyi,
kafaları dank edecek illa ki...

nasıl bir devlet, nasıl bir yönetim kar eden bir kuruluşu satar?
bu hangi iktisat kitabında, hangi ekonomi raporunda yazar sevgili arkadaşlar?

benim için hava hoş.
ne devletten bir beklentim, ne de bir göbek bağım, rantiyem var.

ama rize'deki çay tarlası sahibi, tüccarı, işçisi göbek bağıyla bağlanmış.
"yunana vurur gibi evet vurduğunu" haykırmış yalakalık olsun diye.

belki birkaç sene sonra anlar, yunana vurduğu gibi vurduğu mühürü aslında kendi ocağına, kendi bekasına vurduğunu.

iyi olmuş.
çay taban fiyatlarını araplar belirlediğinde göreceğim ben bunları.
varan 1.
Özelleştirme idaresi Başkanlığı nın web sitesinde daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Satma değil Kullanım hakkını belli bir zamana kadar devretme. Siz gördünüz mü abd yada avrupa devletlerinin çay fabrikaları na sahip olduğunu? Devlet niçin elinden çıkartmaya çalıştığını anlayın. 2017 deyiz. Siz halen ekonomide korumacılık yapacağım derseniz zamanın gerisinden gelirsiniz. Tekrar ediyorum önemli olan özelleştirme gelirlerinin nasıl kullanıldığıdir. Bir Rizeli olarak bize zararını farkındayım. Çaylar hic olacak. Ancak devlet Rizeli filan düşünmez. Devlette devamlılık esastır.
(bkz: çaykur un katarlılara satıldığı yalanı)

yalan çıkmıştır. klasik solcu haberleri. evet.
Bir kere bu iddiayı ortaya atan solcu degil eski MHP milletvekili Lütfü Türkkan.
iyi de etmiş.
ates olmayan yerden duman çıkmaz.
Bu haber duyulmasa kapalı kapılar ardında iki kuruşa hibe etmeye kalkarlardı. Şimdi belki fiyatı biraz artar.
akabinde ptt'de yine katar'lılara satılmıştır.
Yalanlanmıştır
http://www.cnnturk.com/ek...i-yazili-aciklama-yapildi