bugün

mitoloji ve sözdebilim kırması bir kavram. "ışşığ çıhma nohtası".

(bkz: mitoloji)
(bkz: pseudoscience)**
serdar ortaç'ın bir zamanlar epey moda olan ve çok dinlenen bir şarkısı.
çeşitli orta asya ve uzak doğu kültürlerinde var olan, insan vücudunda 7 ayrı noktada bulunan güç merkezleridir.

1. kök çakrası - kuyruk sokumunda, üreme organları ile makatın arasında bulunur. negatif enerji noktasıdır. kırmızı renktedir.

2. üreme bölgesi çakrası - göbeğin alt kısmı, cinsel organların olduğu bölgede bulunur. turunce renktedir.

3. göbek çakrası - göbeğin orta kısmındadır. sarı renktedir.

4. kalp çakrası - kalbin bulunduğu bölgededir. yeşil renktedir.

5. boğaz çakrası - boğazın ortam bölümündedir. mavi renktedir.

6. alın çakrası - iki kaşın ortasında, burnun kökündedir. indigo renktedir.

7. taç çakrası - vücudun en tepe noktasında, kafatasının üstündedir. mor renktedir. pozitif enerji noktasıdır.

negatif nokta ile pozitif nokta arasındaki enerji akışı hayattır ve yoga yapan kişilerin amacı bu akışı negatiften, pozitife taşıyarak en üst derecede mutluluğa ulaşmaktır. herkesin başarabileceği bir durum değildir.

ayrıca serbest çağrışım olarak;

(bkz: rock lee)*
reiki 1 alınarak kolaylıkla açmak mümkündür çakraları. fakat daimi çalışma gerektirir. sadece çakraları temsil eden renkleri düşünmek yahut misal boğaz-iletişim çakrasını açmak için mavi gökyüzüne, denize bakmak bile iyi gelir.
insan vücudunda bulunan metafiziksel veya biyofiziksel enerjinin bağlantı noktası.
(bkz: hint felsefesi)
hep duyduğum ve nasıl açacağımı hala bulamadığım değişik bişey.
vücudumuzda yedi adet olduğu söylenen enerji merkezleri. hatta bütün sağlık sorunlarımızın bu enerji merkezlerinin belli oranlarda az ya da fazla çalışmasından kaynaklandığı söyleniyor. Her birinin bağlı olduğu organlar var. Ya da her organ bunlardan birine bağlı demek daha doğru. Çakraları dengelemek ve açmak için pekçok nefes, imgeleme ve yoga egzersizleri olduğu biliniyor.
sırasıyla;
1- muladhara çakra
2- swadhistana çakra
3- manipura çakra
4- anahata çakra
5- vishouddha çakra
6- anja çakra
7- sahasrara çakra
aura da bulunan enerji merkezlerine verilen isim.

7 ana çakra ve buna baglı sayısız küçük çakra vardır.

her çakranın kendine özgü bir rengi, mantrası, ve onunla iyi çalışan yarı-değerli taşları vardır.
her çakra belli bir yetenek ve duygu ile ilgilidir. çakraların dengeli çalışmaması durumda hastalıkların oluştuguna inanılır.
çakra dönen bir enerji sarmalına benzetilir.
bir çakranın iyi çalışmaması kötü olabileceği gibi, fazla çalışmasınında tehlikeli olduğuna inanılır.
(bkz: tibetin gençlik pınarı)
biyofiziksel enerjinin insan vücudundaki alış&veriş şubeleridir.
(Sanskritçe kaynaklı bir kelime olup , Pali : chakka , Çince: 轮 , Tibetçe : khorlo) tekerlek ya da dönüş anlamına gelir. Hindu geleneklerine ve bazı inanç sistemlerine göre insanda bulunan enerji merkezlerinin girdap şeklinde dönen enerji alanlarından oluştuğuna inanıldığı için onlara bu isim verilmiştir.

Hint felsefesine göre , insanın kafasının tepesinde pozitif bir akım varken omurga kemiğinin alt boğumunda , kuyruksokumunda , negatif bir akım bulunur. Bu iki kutup arasında dolaşan elektrik gücü “ YAŞAM “ dır.
acilip kapanan bisey diye duydum ama hayirlisi.
Bu çakra laflarını eskiden kötübilim sanırdım. Sonradan bilimle uyuştuğu yerlerden yola çıkarak akademik kaynak aramaya başladım bir ara tesadüf eseri sonradan yakınlaştığım birinin bu konudaki yeteneklerini ve hatıralarını öğrenince.

Şu şudur, bu budur demeyeceğim. Ayrıntılı bilgi vermeyeceğim çünküsü neden vereyim, vermicem vermicem zaa xd değil de böyle bilgiler insanın ağzına düşünce değerini anlayamıyor. Arayıp, bulmak lazım.

Deneyimlerimden bir kaç örnek vereceğim. Uygulamalar sonucu üniversitede son bir ayda tanıştığım insanların aşağı yukarı yarısı aradan bir kaç gün geçtikten sonra sen benim tanışmadan önceki gece rüyama girdin. Çok şaşırmıştım seni rüyadan sonraki gün karşımda görünce vs. dedi.
Yüzlerce çakra vardır bedende ancak 7 ana çakra daha çok bilinir ve sırasıyla gökkuşağı rengindedir.
merhaba çakra taşları!
görsel
kristal quartz, ametist, azurit-malahit, pembe quartz, sitrin, dikenli kalsit, pirit.
pirit kedi çükü kadar olduğu için yerine obsidyen alacağım.
evet derdimi öpün.
ben de kendimi dengeleyeyim (bkz: swh)
güncel Önemli Başlıklar