bugün

hep tartisilan soz.tabiki cok okuyan bilir.gezerek parabol ve turevleri bilemezsin,ancak okuyarak bilirsiniz.misal uludag sozluk te sehnsucht kelimeyi de gezerek ogrenemezsin, ama okuyarak ogrenirsiniz.zaten allah da bunun ole oldugunu soylüyor. oku yaratan rabbin adiyla oku.
gezenin bildigi daha aşikardır,yoksa evliya çelebi nasıl yazardı seyahtnameyi.sorusunu akla getiren soru.
okunan sadece sozlukse, okuyan daha cok bilir diyebileceğimiz mükemmel münazara konusu.
okumak ve gezmenin insana bilgi birikimi açısından yarar sağladığı, ama hangisinin daha fazla yarar sağladığının bilinmediği gerçeğini ortaya çıkartan söz.
(bkz: yumurta mi tavuktan cikar tavuk mu yumurtadan)
ilkokulda üzerine komposizyon yazdırılan iğrenç konu. sonra öğrenciler tartişir yok gezen çok bilir, yok okuyan çok bilir. halbuki en guzeli gezerken okuyup interaktif öğrenme şeklidir.
öğretmen- söyle bakalım evladım, çok gezen mi bilir çok okuyan mı?
the kene- çok entrty giren hocam.
öğretmen-..
the kene-hocam ben gidebilir miyim? okuldan kaçıyoruz zirvesine geç kalıyorum da..
öğretmen-evladım velin kim sesin?
the kene-zall hocam
öğretmen-..
-tartışılması gereksiz konu...
nerelerin gezildiğine ve nerelerin okundsuğuna bağlı olarak cevabı değişebilecek olan soru.
cevabı verilemeyen sorulardandır cevap olarak kime göre neye göre denmesi olasıdır..
(bkz: hem okuyup hem gezen en çoğunu bilir)
(bkz: ben bilmem beyim bilir)
"teoride okuyan, pratikte gezen" cevabı uygundur..
(bkz: evliya celebi)
"eşşek adam olmaz taş taşımakla tekkeye, adam insan olmaz gitmek ile mekkeye"
sözünden yola çıkarak,
gezmek ve okumak "bilmek" adına yapılan eylemlerdir. önemli olan bu eylemleri gerçekleştiren kişinin niyeti ve kapasitesi olduğuna göre bu soruya "gezen bilir" veya "okuyan bilir" şeklinde cevap vermek yanlış olur, çünkü önemli olan her iki eylemide yapan kişidir.
çok yaşayan diye cevap verilebilir.
(bkz: müjdat gezen mi bilir yasar okuyan mı)
(bkz: münazara konuları)
adeta, türk insanının temayülünü desteklesin ve hizmet etsin diye ortaya atılmış bir soru. öyleki cevabına binaen, biz de bu tarz sorulara pek bir itibar ederiz.
bize has olan oryantalist tavırlarımıza mesnet olduğu için hoşumuza gider böyle cevaplar bizim.
ayrıca sorunun cevabına kolayca ulaşmak için, türkiye'deki okur yazar sayısı ile süper güç olarak anılan diğer ülkelerdeki okur yazar oranı kıyas edilir ve türkeye'nin dünyadaki bilim, sanat, ekonomik ve siyasi anlamdaki konumu arasında orantı kurulur ise cevaba daha çabuk ulaşılacaktır
- lan ahmet çok gezen mi bilir çok okuyan mı ?
- tabi çok gezen bilir olum. çok okuyan biskimden çakmaz. 4 göz olur.
bu soruda kişiler ortak bir paydada asla buluşamıyacaktır.
orta okuldan beri sorulan saçma lüzümsuz sorudur. hatta bunun tartışmaları flan yapaılırdı.
kpss sorularını görünce çok okuyanın daha çok bildiğine kanaat getirdim.
kabak tadı vermiş soru cümlesidir.
- söyleyin bakalım çocuklar çok gezen mi bilir? çok okuyan mı?
- hoca bi siktir git.
(bkz: kim tecrübeyi akla çevirirse o bilir)
yavrum iyi misiniz siz? bakın sorunun kendisi "çok gezen mi bilir çok gezi kitabı okuyan mı?" değil. bütün kitaplar da gezi ya da coğrafya kitabı değil.
güncel Önemli Başlıklar