bugün

Aslında deterjan sanaayisinde kullanılan bir bitkinin köküdür.
(bkz: zıkkımın kökü)
asıl adı zambak olan bitkinin diğer adııdr.
bitki kökü zehirlidir o yüzden yenmesi için dua edilir.
ayrıca uzun yaşamın kaynağıdır.
muzaffer izgü nün kitap okuma alışkanlığını zorla edindiren kitaplarından sadece biri. çocukluğunu, gençliğini anlatır kitapta. fakirliği, o şartlarda bile mutlu olabildiği zamanları içerir. babasının ilginç icatları bir yandan güldürürken bir yandan hayata dair iç burkan detaylara bir yenisinin ekletir.
bir diğer adı da "haşkiş yağında kızarmış aneyin ..." dır.
zıkkımın kökü zıkkımdır.
iyelik eki almış durumuna zıkkımın denir.
anneyi sinir etmeniz halinde yemekte yaptığı yiyecektir.
vasıf öngeren'in masalın aslı adlı çocuk romanında açıklığa kavuşturduğu bitki. meğer zıkkımın kökünü yiyen iflah olmaz bi açlığa düşüyor ve çatlayarak ölüyormuş.
(bkz: ziftin peki)
çorumlularda eşşeğin gazuu anlamında kullanılan sözdür cümle içinde "eşşeğin gazuunu ye"diye yazılabilir.
budur; http://img261.rockyou.com..._547b8b501192776578_m.jpg
ingilizce karakter sorunu olan klavyeden yazıldığında "yasaklı kelımeler" gurubuna girebilecek bir anlam içerir.
"yağmur yağıyordu yine adana ovasına, ekşi ekşi, insan teri gibi..." bu sözlerle nihayetlenen izgü romanı. hakiki bir tokattır. gül memeler değil bu dom dom kurşunu paramparça ağzımdaki..
anneye ne yemek var denildiğinde cevap olarak alınan cümledir.
+anne ben bunu yemem.
- 0 zaman zıkkımın kökünü ye
+Hönk!
beliritili isim tamlamasına ilginç çarpıcı ve öğrencinin kafasında kalabilecek bir örnek..
annelerle çocukların konuşması sırasında annenin sinirlenip sık sık kullandığı kelimedir.

-anne yemekte ne var?
-zıkkımın kökü yicen mi?*
erzurum ağzıyla zukkumun kökü olan sözdür.
annenin yaptığı yemek beğenilmediği zaman, annenin tavsiye ettiği alternatif menüdür.
+evladım yesene yemeğini
-ben bamya yemiyeceemmm
+bi de zıkkımın kökü var yermisin yavrucumm!!
güzide bir besin olan zıkkım bitkisinin köküdür.
muzaffer izgü nün mutlaka okunması gereken kendi yaşam öyküsünün bir kısmını anlattığı muhteşem romanı. 1940'lı yılların adanasında yoksul insanların yaşamını gerçekçi ve komik bir dille anlatan muzo usta mest etmektedir bu romanıyla.

bir kitap fuarında tanışma bahtiyarlığına eriştiğim sevgili muzaffer izgü ye uzun ömürler dileyerek noktalayalım.
muzaffer izgü'nun çok güzel bir kitabıdır.
-ya ben bir kitap sorcaktım siz de var mı? (10 yaşındayım ilk satın alacağım kitap)
+ aa bakalım canım tabi yoksa da getirtiriz, hangisi. (başına geleceklerden habersiz kırtasiyeci)
-zıkkımın kökü. (gayet doğal, gayet samimi)
+??!! (velet dalga mı geçiyor benle bakışı arasında kırtasiyeci abla).

sonra tatlıya bağladık tabi. onlarda yoktu da ben komşumuzdan istemiştim. (bkz: hey gidi günler)
Muzaffer izgü'nün 1988'de yazıdığı, kendi hayatını anlattığı ronamı.
Filmi;
Hindistan Udaipur Film Festivalinde Altın Fil, Tokyo Film Festivalinde Asya'nın en iyileri, isapnya'da en iyi yönetmen ödüllerini, Altın Kozada 5 ödül birden, Kültür Bakanlığı Ödülü, Pariste 1994 Cine Junior en büyük ödülünü aldı.
http://galeri.uludagsozlu...1n-k%c3%b6k%c3%bc-149299/
ebenin amından bir önce, ağzına sıçayımdan bir sonraki level'dır.
güncel Önemli Başlıklar