bugün

ortadoğu'ya göbekten bağlı bir ülkede gündeme gelmesi dahi zırvalıktır.
son 6 aydır bedelli için para biriktirdiğimden beni iplemeyen durumdur. sikseler gitmem. bedelliyi kaldırsalar vatandaşlıktan çıkarım. evlenir giderim buralardan eheheh
askerlikten kaçan bireylerin ortaya attığıdır. gidin yapın olum adam yemiyorlar. evet.
devlet askerlik çağına gelmiş gençleri alır iki ayda temel eğitim verdikten sonra kabiliyetli olanlara profesyonel 5 yıllık askerlik teklif eder. ha bu adama da tuvalet yıkatmaz gerçekten asker olarak kullanır.
Zorunlu askerlik olmalı fakat süreç kısalmalıdır
Silah kullanımı vb teorik eğitimler verilmeli uygulaması yapılmalı maksimum 1 ayda bu görev bitmelidir. Şahsi kanattim.
(bkz: çabuk kalktı dikkat edersen)
Zorunlu askerliğin kaldırılması gibi bi durum saçma olacaktır. Ama süre kısaltması elbette olabilir. Özel kuvvetler ve profesyonel askerler olabilir. Ama 4 yanı içerden de dahil düşmanlarla çevrili olan bir konumda olduğumuz için en azından savunmaya hakim olmamız bence iyi bir şey. Askerlik düşünüldüğü kadar zor bir durum değil. Askerliği zor yapan insansı hareketlerdir. Sen sana düşeni yaptığın müddetçe kralsın. Silahı sevmem fakat geçmişe baktığımızda bir çok vatan evladı bu topraklar ve bütünlük uğruna kendinden vazgeçmiş. Düşmanın acıması yok o yüzden küçük ve etkili bir eğitim kişi adına yeterli olacaktır.
Ben gençliğimin baharında ailemi bırakıp 1500 km öteye gittiysem herkes s.ke s.ke gidecek silahlı kuvvetlere 1 senesini vericek.
Biz babamızın hayrına da gitmedik siz götünüzü kasa kasa gezin dolaşın eğlenin diye de gitmedik. Ben o sınıra gidip nöbet tuttuysam s.ke s.ke gideceksin kardeşim oraya hiç bi boktan anlamıyosan anlayanların bulaşıklarını yıkayacaksın yediği patatesleri soyacaksın. Yok öyle yağma. He yok diyosan kapıkule orda sıktır avrupaya.
Ne çok sikik varmış.

istemeyeni kimse götüremiyor zaten.

Kaldırılabilir.
bence herkes sadece temel eğitimden geçmeli , ordu tamamen profesyonel olmalı.
Osmanlı döneminde istenilseydi işgal altındaki yerlerin etrafı surlarla çevirebilirlerdi. Fakat yapmadılar. Neden? Çünkü, eğer çevirilseydi halk kendini rahata alıştırırdı. Ve eğer rahata alışmış bir millet olsaydık, şuan ' Türk' milleti başlığı altında olur muyduk, muamma.
Türkler savaşçı özellikleri ile tanınan bir millet. Zorunlu askerlik olmasaydı eminim neler olacaklarını düşünüp kafasında kendi kendine kurarak sonunda gitmemeye karar verirdi herkes. Belki aradan birkaç yiğit çıkardı. Bilinmez.
Profesyonel ordu kurulması şarttır. Ama askerliğin kaldırılması düşünülemez. Süreyi kısaltmaya gidilmelidir . Kısa dönem 4 ay uzun dönem 8 ay gibi süre olmalıdır .
görsel