bugün

22.01.1962 Artvin-Yusufeli doğumlu SAkarya üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi doçent doktor. 1986-1990 yılları arasında Malatya Fatih Lisesi'nde Öğretmenlik de yapmıştır.
türk dili ve grameri konusunda çok da hak verilir tezleri olan profesör.
kaynaştırma harfine gedik dolduran demeyen öğrenciye takan profesör. Türk dilinin grameri konusunda yabana atılmayacak tezleri vardır.
hak verilir tezleri bulunan ve bir o kadar da hakkı yenilen profosör. hiç göründüğü gibi değildir. hocaların arasında bitanedir.
ismi duyduğumda vayyy yıllar dedikten sonra içimi bir ürperti sarıverir, onu dersinde sınıf mevcudu birden 3 katına çıkabilmektedir. 0 morfemini anlatırken matematik bölümü mü burası, ben nerdeyim bana neler oluyor sorgulamalarımın tavan yaptığı derslerdir. yıllar insanları değiştirir acaba zikri hocayı da değiştirdi mi acaba diye saçma bi soru aklıma düştü.neyse değişti ya da değişmedi öğrencilerine allaj kolaylık versin
Adına facebook'ta 'Prof. Dr. Zikri Turan Muhipleri' isimli sayfa açılmış zat-ı muhterem. Hatta bugün dersimiz bile vardı, şu sözü söyledi: "Demokratlar iki yüzlüdür, suratınıza karşı güler yüzlü olurlar."
yok artık burda da mı sen denilesi türden. Sakarya üniversitesi'nde halen profesördür kendileri. Yıllar onu hiç mi değiştirmemiştir. Kendi deyimiyle o "bir ekol, bir okul" dur.
Damga teorisinin mucitlerindendir. Ama ben bu kadar saçma ve gereksiz bi icat görmedim arkadaş. Diğer profesör hocalarımla bu konuyu konuştuğumda boşver kendi çapında takiliyo o da dercesine yorumda bulunuyorlar. Neyse damga teorisinden bahsederdim ama valla çok saçma lan değmez amk.

Ayrıca taktığı öğrencileri geçirmemekle meşhurdur. Benim gözümde değil profesör lise hocası bile değildir. hele bi vahit türk hic degildir.
dil teorileri iyi olabilir ama bu zalim ve egolu ruh hastası bir adam olduğu gerçeğini değiştirmez. bölüm tek çift öğrencileri yer değiştirince son sınıfta eline düşmüştük. derslerinde genellikle pek bir şey anlatmaz iki sıkar üç doldurur, boş milliyetçi zırvalar okur iki tahtaya damga karalar. biz son sene ondan ilk kez ders alınca(2.sınıf eat) işleyişinden bir şey anlamadık bizi yazın sıcağında ramazan ayında yıldız teknik yollarına düşürdü ve üstelik o stres yüzünden hasta oldum. bol bol andım oruçlu ağızla tabi kendisini. zalim olmakla disiplinli olmak arasında ince bir çizgi vardır ki bu zat-ı muhterem ilk çizginin tam göbeğinde. vahit hocamıza bir derdimiz olduğunda çıkardık baba gibi bizi dinlerdi ondan 4 kez kaldım hiç birinde ağlamadım hatamı kabul ettim. bu vahşi adam öğrenciyi adam akıllı dinlemez bile odasına git üstten bakar sen derdini açarsın türkü çığırır. iki yıl bu hocanın saçma ego inatları yüzünden okulunu bir dersten bitiremeyip hayatı zindan olan bir çocuk vardı ki çektiği sıkıntıları ben bilirim. bizim yaşadığımız zorlukların üç beş katını oğlu kızı yaşasın demek isterdim ki zalim değilim. amma velakin ne yazsak eksik kalacak hocamsı bir adam.