bugün

iri barbunya fasulyeleri ile yapılan, bol salça ile renk verilen, soğanlı ve ya soğansız olarak yapılan, zeytinyağlı yemek çeşidi.

bütün zeytinyağlılar gibi buzdolabında bekledikçe özlenir. zeytinyağının kattığı lezzet daha çok ortaya cıkar.

barbunya pilaki ile farklıdır. barbunya pilaki nin suyunda salça olmaz.
hafif oluşu nedeniyle yazın en vazgeçilmez yemeklerinden biridir.
çok kötü gaz yapan türk mutfağının öncü lezzetlerinden.
bu cevherin tek sahibi benmiyim bilmiyorum ama dolaptan çıkarıp buzzz gibiyken ka$ıklamaktan öte bir zevk yok. kral.
en sevdiğim yemek olur kendileri...hele bir de havuç da konursa içine tadından yinmez.
rakının yanındaki en güzel zeytinyağlılardandır. bol limon sıkılmalıdır. afiyet olsun. *
Barbunya zeytinyağsız mı yapılıyormuş dedirtir.
Sevdiğim sebze yemeklerinden birisidir, yapımı da kolaydır.
Ve tercihen kesinlikle limonlu olmalı.
Müthiş bir şey yav.
araplar çok sever. özellikle suudi arabistan'da çok tüketilir. sabah kahvaltıda yiyor adamlar, o derece.
bazen öyle bir canım ister ki resmen krize girmiş gibi olurum.
illa ki hemen yiyecem. bi koşu gidip alırım bi marketten.
bazen de aylarca aklıma gelmez.

lakin bu sadece barbunyanın güzel olması kaynaklı bi şey değil bence, zeytinyağının da büyük katkısı var ki bol yağlı yiyeceksin bunu ve de az sulu olacak.
sadece araplar değil ben ve ingilizler de (bakınız; ingiliz kahvaltısı) yer.

ilk defa bir ingiliz'den öğrenmiştim. mantar salam-jambon-sosis söğüş et domates yumurta barbunya (meksika fasülyesi veya kurufasülye de yerine göre elde ki durum göre ketçaplı tatlı şekilde pilaki tarzı pişmiş) kızarmış tereyağlı sarımsaklı ekmek (kızartma veya ızgara tarzı pişmiş malzemeler) 24 cm tabakta sabah bir bardak portakal suyu ile yatağıma (mariah, inşallah kulakların çınlar) gelmişti.

tam bir protein bombasıydı. akşama kadar acıkmamıştım.
Pilaki denir ona!
müthiş bir şey olsa da ertesi gün haddinden fazla gaz sarfiyatına sebeb oluyor.
An itibarıyla afiyet olan hadise.
güncel Önemli Başlıklar